Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Neden Alışveriş Meraklısı Olduğumuzu Buldum!

Untitled design 9 400x400 - Neden Alışveriş Meraklısı Olduğumuzu Buldum!
alışveriş yapmak neden bizi bu kadar mutlu ediyor.

Neden Alışveriş Meraklısı Olduğumuzu Buldum!

Muratla sabahları işe gelirken arabada power fm açık oluyor . Mehmet Ali in the morning 🙂 Şimdi bir de İmge var. Çok eğlenceli ve dinamik bir program. Neyse asıl amacıma döneyim. Program esnasında ” havayı koklayan adam” çok doğru bir konudan bahsetti. Tüketimin dünyada ne kadar arttığından ve nasıl adaletsiz bir şekilde dağıldığından konuşurlarken birden beynimde zillerin çalmasına sebep olan bir araştırmadan söz etti. Bu araştırmaya göre ” Bir şey satın alırken yaşadığın haz, onu kullanırken yaşadığından çok daha fazlaymış”  Zırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr…… Neden alışveriş meraklısı olduğumuzu buldum!

Evet sorunumu şimdi anladım. Evde okumadığım bir sürü kitap, makyaj malzemesi, tarak, cilt bakım ürünü, çanta ve giysi şimdi anlam kazandı 🙂 Alamazsam sanki ölecekmişim gibi bir hava içine girdiğim kıyafetlerin neden iki gün sonra dolabın karanlık köşelerine atıldığını, henüz biri bitmeden bir başkası alınan fondötenler,  aaaa ben de bu zaten varmış dediğim rujlar ve de okunmayı bekleyen kitaplar. Liste uzar gider….

Acaba kendimiz için para harcamak kendimize de değer verdiğimizi hissetmemizi mi sağlıyor? Günümüzde her şey parayla değer bulduğu için biz de bu şekilde mi mutlu oluyoruz bilmiyorum. Hayatımızda ki mutsuzlukları alışveriş esnasında yaşadığımız mutlulukla mı bastırıyoruz.

Bildiğim tek şey iç disipline girmenin şart olduğu. Tabii ki aynı durum yeme-içme konusunda da var. Pahalı olan sağlıklı ve iyi olacak diye bir zorunluluk yokken tuhaf ve anlamsız mutfak alış verişlerine ne demeli. Aynı anda alınan sebzeler pişirilemediği için bozulunca sizin de içiniz acımıyor mu?  Az ve öz almayı neden beceremediğimiz ortaya çıktı.

Çocuklarımızın da söylediğimizi değil yaptığımızı taklit ettiğini unutmamalı ve daha sonra neden bu çocuk bu kadar doyumsuz oldu? Neden hiç kıymet bilmiyor diye hayıflanmayalım.

O zaman ne yapıyoruz bugün itibari ile karar alıyoruz ve sahip olduklarımızı tüketmeden yenisini almıyoruz. Alışveriş molası!  Böylece paramızı daha fazla ülke gezmeye daha fazla değişik kültür  tanımaya veya diğer hayallerimizi gerçekleştirmeye harcayabiliriz.

Bir de içimde kalmasın şunu da söyleyeyim tüketimin adaletsizliği ile ilgili yapılan diğer araştırma sonucuna göre dünya üzerinde her 9 kişiden 1i açlık çekerken her 5 kişiden 1 i de obezite ile savaşmaktaymış.

Hadi bakalım okumadığımız kitaplar okunmadan yeni kitap almak, ihtiyacınız yokken kullanılmayacağını bile bile pahalı makyaj ürünleri, cilt bakım ürünleri almak yok. Giysi meselesine hiiiç girmiyorum hele ki ayakkabı… anladınız siz onu! 🙂 Başlıyoruz…

Sevgiler

idilob

24 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!