Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Annelere Doğum Sonrası Öneriler

Merhaba,

Ablam ve ben sülalemizin tek kız çocuklarıydık. Dayımın ve teyzemin 2’şer oğlu vardı. Erkek ağırlıklı bir sülaleyken son kuşakta kız çocuk patlaması yaşıyoruz 🙂 Ablam Göksenin’in iki kızı, benim bir kızım, teyzemin oğlu Bora’nın bir kızı ve şimdi de dayımın oğlu Mete’nin bir kızı oldu. Kızlar 5 ledi anlayacağınız. 5 i biryerdemiz var artık 🙂 Bu arada aramıza son katılan İlayda’mız bu beşli arasında bir rekora da imza attı. Kendisi 4.850 kg doğarak sülalemizin en gürbüz bebeği olma ünvanını da ele geçirdi. Bu rekor daha önce 3.750 kg. ile Nehir’e aitti. 🙂  Allah’ım hepsine uzun ömürler versin. Hepsi de bir birinden tatlı. (Bu arada babası da 5 kg. doğmuş. Ama endişeye gerek yok, şu anda gayet normal insan ölçülerinde, oldukça fit 🙂 )

Bunları size niye mi anlattım? İlayda bebekle birlikte, emzirme, annelere doğum sonrası öneriler vs. tekrar önem kazandı . Sevgili Dayımın çok kıymet verdiği Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı , Perinatoloji Yan Dal Uzmanı Prof. Dr. Kılıç Aydınlı’nın annelere doğum sonrası öneriler ve emzirme hakkında  verdiği bu bilgileri, ne kadar çok anneye ulaştırıp, bu konuda bilinçlendirebilirsek  hem yeni annelerin sağlığı hem de bebeklerimizin doğru beslenebilmesi için  iyi de bir iş yapmış oluruz sanırım. İşte interneti bu yüzden çok seviyorum eğer doğru kullanırsak, bilgide sır yok, sınır yok….

sevgiler

idilob

ANNELERE   DOĞUM  SONRASI  ÖNERİLER

  1. LOHUSALIK : Lohusalık doğumdan sonraki 6 haftalık süreyi kapsayan ve özellikle enfeksiyon riski açısından çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu süre içinde gebelik sırasında vücudunuzda oluşan değişiklikler normale döner. Sizin gözleyebileceğiniz iki durum vardır. Birincisi terleme (lk 10 -15 gün çok fazla ) , ikincisi ise lohusa akıntısıdır. Terlemenin nedeni gebelik sırasında vücudunuzda toplanan ve normal zamanda ihtiyacınız olmayan sıvının atılmasıdır. Gereksiz kilo almamanız için bol miktarda su içmenizi tavsiye ederim. Serinlemek amacıyla duş alabilirsiniz , ancak kesinlikle hava akımında durmayın ;  hasta olabilirsiniz.  Lohusa akıntısı başlangıçta koyu kırmızıdır. 10 – 15 gün sonra azalarak kahverengi – sarımsı bir renk alır ve toplam 40 – 55 gün kadar sürebilir. Lohusa akıntısı bakterilerden çok zengindir. Sıkça pet değiştirmeniz uygun olur. Lohusalık döneminde cinsel ilişki doğru değildir.
  2. YARA BAKIMI : Vaginal doğum yapan lohusalar epizyotominin şişliği ve hassasiyeti geçene kadar  üzerine oturmamalıdır veya yüzme simidi üzerine oturabilirler. Epizyotomi temizliği için Betadin veya kaynamış steril su kullanılabilir. Temizlik sonrası epizyotominin kurutulması ( fön veya kağıt ile ) gerekir. Sezaryen ile doğum yapan hastaların  sezaryen yarasına dokunmamaları yeterlidir. Özel bir bakım gerekmez. Yarada bir problem olursa ya ateş ( > 38 ) ,  ya da yaradan akıntı olur. Bu durumda hemen beni aramanız gerekir.
  3. BANYO: Lohusalık döneminde çok terleyeceğiniz için sık sık duş alabilirsiniz. Küvet banyosu lohusalık bittikten sonra ( 42 gün ) yapılabilir. Emzirdiğiniz sürece saçınızın ilk yıkama suyunun göğüs uçlarına değmemesi enfeksiyon riski açısından uygun olur. Saçınızın ilk kirli suyunu başınızı öne veya arkaya eğerek ayrı yıkayıp boyunda aşağı duş alabilirsiniz. Sezaryen yarasının 5 cm altına , üstüne  ve yanlarına  6 hafta boyunca dokunmayın. Banyo  suyu  yara üzerinden akıp gidebilir.
  4. EMZİRME: Süt üretiminiz ilk bir hafta – on gün içinde sürekli artarak maksimal seviyeye gelir. Bir hafta – on gün sonra bebeğin yemek disiplini ve göğüs uçları sağlığı açısından onbeş dakika bir göğsünüz onbeş dakika diğer göğsünüz ile emziriniz ve bebeğinizi göğsünüze yatırın. Normal erişkinlerde doyma süresi yirmi dakikadır. Çocuklar dolu bir memeyi altı dakikada boşaltır. Bebekler  anne karnında iken sadece sizin sıcaklığınızı ve kalp sesinizi duyduğu için doğum sonrası bunu hep ararlar. Bebeklerin emme içgüdüsü çok güçlüdür ve bebekler emmekten büyük haz alırlar. Bu nedenler ile bebekler memeyi pek bırakmak istemez. Sizin meme sağlığınız ile bebeğin beslenmesi ve tatmini arasındaki en iyi uzlaşma , onbeşer dakikalık emzirme süresinden  sonra bebeği memeden ayırıp göğsünüze yatırmaktır. Bebekler bundan çok büyük haz duyarlar. Uzun süre emzirdiniz takdirde meme uçlarınızda çatlama olur,   bu çatlaklar da meme enfeksiyonunu kolaylaştırır. Meme uçlarını her emzirmeden önce ve sonra steril su ile temizleyiniz. Emzirme bittikten sonra meme uçlarına çatlakları iyileştirici merhemlerden sürünüz  ( Bepanthen pomat , E – Vitamini vd.).  Lohusalığın ilk 10 – 15 günü içerisinde emzirme sırasında rahim kasılmaları nedeniyle ağrınız olabilir. Ağrı kesici kullanmanızda bir sakınca yoktur. Bebeğin günde kaç defa emzirileceğini çocuk doktoruna sorunuz.
  5. BEBEĞİN UYKU DÜZENİ : Bebeklerin uyku düzenin oturması için ilk günlerden itibaren bebeklere gece – gündüz farkının öğretilmesi gerekir. Geceleyin bebekle ilgili bir işlem yaparken odanın karanlık olmasına dikkat ediniz. Sadece sizin önünüzü görmeğe yarayacak kadar  indirekt loş bir aydınlık  olmalıdır. Parlak bir odak bebekte gündüz algısı yaratır. Bebeğe ne işlem  yapılacaksa hızlı ve konuşmadan    (kendi aranızda bile ) yerine getirip bebeği  yatağına yatırın. Gündüz ise aynı işlemleri sesli hitap ederek , daha uzun zaman ayırarak ve şakalaşarak yapın.  Bebeğiniz içgüdüsel olarak  sizinle daha fazla beraber olmak isteyeceği için bir müddet sonra geceleri uyuyup gündüzleri uyanık kalmak isteyecektir. İstikrarlı davranırsanız bu uygulama meyvesini 8-12   hafta içinde verir.
  6. İLAÇLAR : Emzirdiğiniz sürece gebelikte kullandığınız multivitamin preparatlarından günde bir tane alınız. Ağrı kesici kullanmanızda bir sakınca yoktur. Başka nedenler ile ilaç kullanmanız gerekirse lütfen doktorunuza danışınız.

emzirme

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!