Aslında Herkes Bir Dahidir!

Çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda meslekler seçmekte özgür bırakabilmeliyiz.

Aslında Herkes Bir Dahidir!

Bugün içimden çocuklarımızın meslek seçimleri konusunda bazen bilinçli olarak bazen de hiç bir olumsuz söz söylemediğimiz halde, bakışlarımızla, gözlerimizle, mimik ve yüz ifadelerimizle yaptığımız enerjisel baskı hakkında yazmak geldi.

Her çocuğun yetenekleri farklı. Herkes doktor, mühendis, mimar olmak zorunda değil. Kaldı ki her doktor çok para kazanacak veya her mühendis, mimar da zengin olacak diye bir koşul yok.

Önemli olan çocuğumuz ne iş yaparsa yapsın işinde en iyisi olabilsin. Hiç bir işi; sırf  yapmış olmak için veya anne, babasını memnun etmek için yapmamalı. Sevdiği işi yaptığı zaman zaten o iş ona bir külfet, bir yük olarak gelmeyeceği için, işini yaparken keyif alacağından hem mutlu olacak, hem de başarı kendiliğinden gelecektir.

Nice insanlar biliyoruz gönlünde müzisyen olmak yatan, hatta kan görmeye dayanamadığı halde aile baskısı ile doktor olmuş ve şu anda eziyet çekerek işini yapmaya çalışan… Gönlünde arkeolog olma isteği varken subay olmuş insanlar, öğretmen olmak isterken polis olmuş kişiler….. Liste uzar gider…

Müzisyen olmak, ressam olmak, öğretmen olmak, dansçı olmak… Bunlar da harika meslekler. Bir İdil Biret, bir Fazıl Say, bir Tan Sağtürk daha kimler kimler… Hepsi son derece prestij sahibi, başarılara imza attılar.

Albert Einstein ne demiş.

“Aslında herkes bir dahidir… Ama siz kalkıp,  bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız, balık tüm ömrünü bir aptal olduğuna inanarak geçirecektir.”

Lütfen çocuklarımıza, kendi isteklerimiz yada isteyip de olamadıklarımızı yani kendi hayallerimizi gerçekleştirmeleri konusunda baskı yapmayalım. Çocuğumuzun yeteneği ne ise, o konuda yüreklendirelim, eğitim almasına yardımcı olalım. Her şey gibi herkes de ait olduğu yerde hayat bulur.

Sevgiler

idilob

“Aslında Herkes Bir Dahidir!” için 26 yorum

  1. hahahaa evet aynen .. benim annem bu yaşta bile hala kaşıyla, gözüyle ha bire bana işaretler.., selektörler… 🙂 yapıyor.

  1. ben bu yaşımda bile hala ne yapacağımın söylenmesinden, emrivakilerden, baskılardan hiç ama hiç hoşlanmam. Hemen tüylerim diken diken olur.

 1. Off keske yapabilsek ama olmuyor hep daha iyisini bekliyoruz cocuklarimizdan pişman oluyoruz ama demis oluyoruz bir kere neden yapamiyorsun diye:((

  1. evet orası da öyle.. Ben birinci sınıfta Nehir yazmayı öğrenirken neredeyse sinir krizi geçirecektim. Ama biz de kendimizi geliştirmeye, farkındalığımızı arttırmaya çalışıyoruz …

 2. herkes dahi midir bilmem ama her çocuk bir dahidir ama bunu gören ebeveynleri olursa her yetişkin dahi olur bence …. sevgiler.

 3. Her çocuk kendine özel yeteneklere sahiptir. Bizim çocukluğumuzda annelerimiz gözlerimize baktığı anda,ne dediğini anlardık hemen. Şimdi çocuk yetiştirmek daha bilinçli gibi. Kızlarımı bir başkasının yanında asla uyarmamaya çalışıyorum. Hatalarını yanlızken ifade etmeye çalışıyorum.Meslek konusunda ise;çocuklarımız diliyorum sevdiği meleklerim yaparlar. Sevgilerimle 😘 😍 😄

  1. Evet bence de her nesil bir öncekinden daha farkında olmaya, kendini daha çok geliştirmeye çalışıyor. Umarım bu konuda daha da yol alabiliriz.

  1. Evet bence de her nesil bir öncekinden daha farkında olmaya, kendini daha çok geliştirmeye çalışıyor. Umarım bu konuda daha da yol alabiliriz.

 4. Bence yeteneklerini gözlemleyerek onların seçimlerinde yardımcı oluruz. Bir de ne kadar farklı ortamlara-müze, sergi, sinema, konser- girerlerse isteklerini gençler daha iyi anlıyor.
  Em azından benim iki kızımda gördüğüm öyle.

 5. “Aslında herkes bir dahidir… Ama siz kalkıp, bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız, balık tüm ömrünü bir aptal olduğuna inanarak geçirecektir.”
  Yaptığımız her işte aslında hatırlamamız, uygulamamız gereken bir cümle…

 6. Çok doğru.Aslında küçük yaşlarda hangi meslek sahibi olacağımız belli oluyormuş,mesela ben 5 yaşından beri resim çizerim ama güzel sanatları okuyamadım nasip iktisattı .Lakin resimi bırakamadım bak şimdi ondan ekmeğimi kazanıyorum çünkü işimi seviyorum 🙂

 7. Yetenek, istek faktörü çocukların değil ailelerin önceliğinde ne yazık ki ve bu yüzden ülkemizde işini sevmeden yapan onca vatandaşımız var, oldukça önemli bir konu emeğinize sağlık 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.