Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Bir Kitap Yazdım, Selina ile Başıma Neler Geldi…

Bir Kitap Yazdım, Selina ile Başıma Neler Geldi…

Selina’yı büyük bir heyecan ve iyi niyetle yazdığımı size zaten bir çok kereler anlatmıştım. Nasıl ve hangi nedenlerle ortaya çıktığını, beni kitap yazmaya iten sebepleri zaten paylaştım.  Bugün sizlerle paylaşmak istediğim kitap yazma olayının diğer yüzü.

Eveeet şimdi ben hikayeleri yazınca sandım ki bütün yayın evleri benim peşime düşecek. Selina yeni fenomen olacak. Tüm çocuklar Selina ve arkadaşlarının t’shirtlerini giyecek, nevresim satışları patlayacak, çizgi filmlerini yapmak için insanlar kapıma dizilecek 🙂 kitaplar yabancı dillere çevrilecek vs.  Bir anda kitaplarımı tüm kitap evlerinin raflarında göreceğim. Ammmaaa kazın ayağı öyle değilmiş.

Kitapları yazdık, hadi bir şekilde basım olayını da aştık ama kitaplarla çocukları bir araya getirebilmek hiiiçççç de kolay değilmiş. Kitap evleri ayrı bir lobi,  kaldı ki sayı olarak ta çok az. Bir meşhur d&r ve Remzi kitabevi var. Fakat bu kitap evlerinde kitabınızın raflara alınması da hiç kolay değil. Tanınmamış ve taze bir yazar adayı olunca kimseler yüzünüze bakmıyor. Hatta o kadar ki Erzurum’da tüm Doğu Anadolu Bölgesine dağıtım yapan büyük bir dağıtım firmasının sahibi,  benim kitabıma benzer yüzlerce kitap olduğunu, kitabımın hiçbir özelliği olmadığını söyleyip, gayet kabaca onu boşu boşuna aramamamı söyledi. Öyle dimdik yüzüme 🙂 Kitapların en az 10 tane yani eski Cin Ali tarzı olması gerekirmiş. 7 Tl bir kitap için çok fazlaymış 🙁 Ama benim kitap kağıdım ve boyalarım özel! çocuklar için zararsız ürünler kullandık diyorum… Ohooo umurunda mı ki…  İyi de bir kitap için 7 tl fazla diyorsunuz ama bu ülkede bir paket sigaraya 10 tl veren milyonlarca insan var. Bir paket sakız 7 tl….

Sonra bir arkadaşımın desteği ile d&r kitabevine ulaştım ve neden kitap yazdığımı, kim olduğumu anlattım. Hikayelerimde çocuklara yönelik hiç bir şiddet, subliminal mesaj, korkutucu ögeler vs. olmadığını, kahramanımın da güçlü ve tam da yaşının gerektiği gibi gerçek dünya ile özdeş bir kız çocuğu olduğunu anlattım. Velhasıl kelam ilgili kişi biraz etkilendi ve sağ olsun destek olmak istedi herhalde ve d&r dan 120 tane kitap sipariş edildi. Aman ben ne sevindim, ne sevindim. Sonra derken birden fark ettim eee d&r’ın Türkiye genelinde 170 tane mağazası vardı. 120 kitap demek hem tüm mağazalarda olmayacağı hem de olursa 1 tane filan olacağı anlamına geliyordu. Zaten de seri şeklinde olan kitabın ilki olan Selina’nın Okul Macerasından da sipariş etmemişler. Antalya Terra City’de ki mağazaya gittim, kasadaki çalışan kitap var dedi. Yupppiii 6-10 yaş çocuk kitapları bölümünde yaklaşık 100 tane kitabın arasında pirincin içindeki taşı bulmuş gibi kitabımı bulduk 🙂 İyi de kim nasıl bulacak ta alacak… Sonradan öğrendim ki sene sonunda zaten Ulak Yayıncılığa iade etmişler….

Bunun üzerine anladım ki çocuklarla Selina’yı kitapçılar üzerinden buluşturamayacağım. Ben de okullar vasıtası ile bu işin daha iyi olacağına karar verdim. Sordum, soruşturdum. Milli Eğitim Bakanlığından onay alman gerek dediler. Ben de Talim Terbiye Başkanlığına kitabımı gönderdim. Derken bana bir cevap geldi. Kitabınız ders kitabı niteliğinde değildir ancak tavsiye edilen kitaplar bağlamında değerlendirilecektir. Ayyy çok şükür. Ben de zaten bunu istiyordum. Kitabımın bir ders kitabı olmadığını biliyordum zaten yardımcı kitap olarak, çocukların okuma kitabı listesine alınmasını istiyorum. Neyse Selina böylece Milli Eğitim Bakanlığı önerilen kitaplar listesine girdi. Tabi bu belgeyi alana kadar da epeyce bir zaman harcadım.

Belgeyi aldık iyi de okullara nasıl gireceğiz. Beni kimse takmıyor ki! Önce okul müdürüne ulaşacaksınız, sonra onu aşıp, zümre başkanına ulaşacaksınız. Sonra zümre toplanacak ve kitabınızı değerlendirecek. Uygun bulurlarsa listeye alacaklar. İyi de bu 16 sayfalık bir kitap. 16 sayfalık bir çocuk kitabını okumak en fazla 20 dakikanızı alır.  Aylarla kitap incelemesi bitmiyor. Kaldı ki olumlu yada olumsuz bir cevap alamıyorsunuz. Hep havada kalan, önü, arkası açık laflar. Kardeşim kitap bu kitap. Sanki okula zehir sokmaya çalışıyorum. O okullarda kanserojen diye milletin bas bas bağırdığı lime’lar bütün çocukların elinde. Şekerler, cipsler, cola’lar incelenmiyor da benim kitabıma gösterilen bu derin incelemenin anlamı ne?

En çok üzüldüğüm de ne biliyor musunuz asıl okuyucu kitlem olan çocuklardan şimdiye kadar bir tane bile olumsuz söz duymadım. Amaaaannnn ne sıkıcıymış! Ben bu kitabı okumam! diyen çocuk yok. Bilakis bir arkadaşım çocuğunun 3 aydır Selina’dan başka hikaye okumadığını, onu dinlemeden uyumadığını söylüyor. Bir diğer öğretmen arkadaşım bir öğrencisinin Selina’yı göğsüne bastıra bastıra çok seviyorum diye sınıfta gezdiğini anlatıyor. Diğer bir çocuk video gönderip, Selina’yı ne kadar sevdiğini bir daha ki sefere Selina’nın uzay macerasını okumak istediğini anlatıyor. Yani anlayacağınız çocuklar da Selina’yı seviyor. Ben de Selina’yı çocuklar için yazdım ama bir türlü aradaki engelleri aşıp, kavuşamıyoruz.

Herkes eğitim şart, eğitim şart, okumuyoruz, çocuklar okumuyor vs… diyor ama inanın okumaları için  çocuklarımızı kitaplarla buluşturabilmek için de  büyük bir gayret sarf etmek gerekiyor .  Tanıtım için kesenin ağzını 10.000 tl den açan gazeteciler mi istersin, imza gününde kitabın ücretli olduğunu öğrenince ortadan kaybolan blogger’lar mı (benim kitabım  5 ila 8 tl ye satılıyor 10.000 tl kazanmak için kaç tane kitap satacağım da sana o parayı vereceğim ki)

Ama merak etmeyin benim lugatımda yılmak, korkmak yok.  Demirden korksaydık, trene binmezdik. Ben ne yapıp, edeceğim ve hayallerimi gerçekleştireceğim. Çocukları iyi ve temiz içerikli bir kitapla, ezik, büzük, acayip olmayan bir kahramanla buluşturacağım. Öyle güzel tohumlar ektim ki elbet zamanı gelince hepsi çiçek açacaklar. Bu arada destek olan herkese de buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Şu anda kitapları tüm online kitapçılarda bulabilirsiniz. www.dr.com.tr, www.idefix.com www.kitapyurdu.com ve aklınıza gelebilecek tüm sitelerde var. Doğu Kitabevi Cağaloğlunda  İstanbul’da iseniz oradan da alabilirsiniz.

Velhasıl kelam bu işler öyle kolay değil. Çocuklar okumak istiyor, yazarlar kitapları okunsun istiyor ama durumdan vazife çıkaranlar biraz zaman kaybettiriyor diyelim…

Haa bu arada Selina ve arkadaşları maceralarına devam ediyor. Serinin üçüncü kitabı olacak olan “Ormanımızı Kurtarıyoruz” yavaş yavaş şekillenmeye başlıyor. Kitabın fragmanını  sizinle paylaşmasam tabii ki olmazdı.

ormanımızı-kurtarıyoruz-1-289x400 Bir Kitap Yazdım, Selina ile Başıma Neler Geldi...

 

Okuduğunuz yazı içerisinde hatalı yada yanlış bir kısım olduğunu düşünüyorsanız fare imleciniz yardımı ilgili kısmı seçili hale getirip Ctrl+Enter tuşlarına basarak bana gönderebilirsiniz.

36 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: