Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Çoban Kim?

Çoban Kim?

Bugüne değin okuduğum bir çok kitapta önemli bir çok şahsın ve karakterin çoban olduğunu öğrendiğimde önce çok şaşırıp sonra üzerinde epeyce düşünmüştüm …Mesela beni en çok etkileyen ve elimden düşürmediğim Simyacı kitabında ki ana karakter de Çoban olarak tasvir edilmişti.

20 ‘li yaşlarda iken çobanlığı hayvanları güden ,onların kaybolmamaları için başında bekleyen kişi olarak algılardım. 30’lu yaşlarda fikirleri gelişmemiş,akıllarını kullanmaya muktedir olmayanları yönetmeye çalışan kişi olarak algıladım.40 yaşında ise çobanlığı bambaşka olarak algılıyorum.Yaşamımı iyi yönetemediğimde,kendimi hayata güdüleyemediğimde,mutsuz hissettiğim zamanlarda kendi çobanlığımı iyi gerçekleştiremediğimi fark ediyorum. Görünüşte tek kelimelik olan bir kavram, yıllar içinde hayvanlardan ,insanlara oradan kendime hedef tahtasına atılan ok gibi nasıl geliyor hayretle şaşıp kalıyorum.

Bu defa 20 yıldır kavramları beyninde halâ aynı anlamdaymış gibi tutan insanlara bakıyorum ve asıl mutsuzluklarının ve kızgınlıklarının sebebini anlayabilmenin huzurunu yine sadece kalbimde yaşıyorum.

Her devirde mutlaka yaşamamız ve içimizde gütmemiz gereken bir nefis hayvanımız var ama zaman gibi öyle büyük bir güç ve ilaç var ki şifalandırmadığı bir acı, güç vermediği bir ruh hiç olmasın.Burada önemli olan ve bize düşen görev iyi niyetle ve gayretle asamızı kendi ruhumuza yol göstermesi için kendimize kullanmak.

Asıl gerçekliğin ve tüm kusurların sebebinin kendi benliğimiz olduğunu bildiğimizde zaten ortada güdülecek ne bir hayvan ne de güden tek bir çoban kalacak…

Azmimiz ve gayretimizle ruhumuzu sadece iyiliğe doğru yönelttiğimiz nice zamanlarımız olması dileğiyle ,

Sevgiler

Nur Üçgün

10 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!