Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

DOĞUM GÜNÜ SORUNSALI

DOĞUM GÜNÜ SORUNSALI

Sizce doğum günü neden kutlanır? Özellikle çocuklarımızın doğum günleri için yaptığımız partilerde asıl düşündüğümüz kim? Başkalarını memnun etmek için mi şaşaalı partileri tercih ediyoruz yoksa çocuğumuz kendini özel hissetsin diye mi? A dostlar kafamda bir sürü deli soru var.

Son zamanlarda bir modadır tuttu gidiyor: gösterişli doğum günü partileri. Şatafatlı süslemeler, envaiçeşit ikramlar, gürültülü ortamlar, kostümler ve daha nicesi. Bana kalırsa çoğu gösteriş. Zaten 4 yaşına kadar çocuk bir şey hatırlamıyor. Eskiden yaptığımız samimi doğum günü kutlamalarını özlüyorum. evde pişen lezzetli pastalar, emek verdiğimiz kurabiyeler, poğaçalar. Her şey daha özeldi. Ben en iyisini en havalısını yaparım düşüncesinden ziyade samimiyet kokan ortamlardı.” Çocuğuma mükemmel bir organizasyon hazırladım.” cümlesindeki mükemmel sizce gerçekten çocuklarımız için mi? Tamam, çocuklar artık böyle partileri arzuluyor olabilir ama bence bunun asıl suçlusu bizleriz. Onları böyle organizasyonların mükemmel olduğuna inandırdık ama bu tamamen bir fiyasko. Süslü giyinip, kendi kabiliyetlerimizi (!) sergilemekten başka bir şey değil. Sizce bir çocuğun asıl ihtiyacı nedir? Gürültüden, anlamsız kalabalıktan sıkılabileceği doğum günü partisi mi?

Bence bir çocuğun asıl ihtiyacı ailesiyle kaliteli vakit geçirebilmek. Hepimiz elimizden geldiğince bunun için uğraşıyoruz ama hayat şartları zaman zaman buna engel olabiliyor. Doğum günlerinin ise bu ihmalleri telafi etmek için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Çocuğumuzun kendini en özel hissedeceği bugünde onun istediği şeyleri yapmaktan, dolu dolu bir gün geçirmekten daha mükemmel ne olabilir ki?

Herkesin ekonomik durumu, yaşam şartları farklı ancak imkanlarımız dahilinde o günü çocuğumuza özel kılabiliriz. Onunla doğum gününde neler yapmak istediğiyle ilgili sohbet edip, ortaklaşa bir aktivite listesi hazırlayabiliriz. Sabah kahvaltısıyla başlayıp yatağa gireceğimiz vakte kadar her şey onun istediği gibi olabilir. Sevdiği pastayı, güzel doğum günü temennilerini ve minik hediyeleri unutmayalım ama bir gerçek var ki ne alırsak alalım çocuğumuz yıllar sonra doğum gününde verdiğimiz maddi hediyeyi değil ailesiyle geçirdiği dopdolu günü hatırlayacak. Düşünsenize, çocukluğumuza dair hatırladığımız şeylerde en çok yüzümüzü güldüren oyuncak bebeklerimiz mi yoksa ailemizle geçirdiğimiz keyifli anlar mı? Benim naçizane tavsiyem kendimizi tatmin edecek partileri değil onları baş tacı edeceğimiz doğum günlerini aşılayalım yavrularımıza.

Mesela biz perşembe günü Nehir’in doğum gününde elimizden geldiğince onun istediği şeyleri yapacağız. ” İyi ki varsın ve sen bizim için özelsin ” temalı doğum günü, bence “bakın ben çok becerikli ve gösterişli bir anneyim ” temalı partilerden çok daha anlamlı.

sevgiler

idilob

14 Yorum
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!