Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Dönüştüren Sanat

DÖNÜŞTÜREN SANAT

Ne zaman bir yazı yazmak ya da bir resim yapmak istesem hep ya çok duygulu ya da kırgınlık içinde olduğumu bu hafta sonu fark ettim. Merly Streep’in ödül alırken ‘kırgınlığı sanata dönüştürme ‘ hakkındaki söyledikleri adeta kendime tuttuğum bir ayna misali beni bana bir kez daha tanıttı. Hissettiğim ama farkında olmadığım bir durumu yaşadığımı anlamak kendi içime attığım bir adım kadar mutlu etti beni…

Bilge bir sanatçıdan bilgece söylenen bu sözleri okuduktan sonra bir kez daha inandım ki ;sanat gerçekten de gönüller arasında ışık hızıyla yayılan bir enerji ve şifalanma yöntemi..

Kısaca okuduğum yazıdan bahsetmek gerekirse ,biz insanların sanat dünyasının pasif alıcıları olmadığımızı, bazılarımızın aynı zamanda sanat sayesinde bir ifade ediş ortamı bularak duygusal bir boşalma biçimi olan sanatın duygularımıza ses vermek ve özgürlüğümüzü arttırmak ve başka yaşamlara da dokunmak için harika bir fırsat olduğunu, sanatın ruhun duyulmak istenen ifade biçimi olduğunu belirtiyordu…

Ruhun duyulmak istenen ifade biçimi! Bu cümle beni o kadar çok etkiledi ki! Uzun uzun düşündüm.

Kime neyi ifade etmek ,kime neyi duyurmak, duyurmadan önceki ben, duyurduktan sonraki ben…Dokunduğum ve farkına varmadıklarım ve onların sonraki hisleri..

Benden çıkan, ifade bulabilen sesler, kelimeler ya da çizgiler! Benim sandığım ama sanat yoluyla başka gönüllere postaladığım duygular. işin en can alıcı noktası da belki de burası. Ben olmaktan çıkıp başkasına hizmet eden bir duygu şifa kapısını aralayabiliyor. Arkasını aramadığımız ,beklenti içinde ya da beğenilme arzusundan tamamen arınmış bir duygu yaralarımızı sarabiliyor. Sanat belki de bu yüzden çok ama çok değerli.

Derinlemesine bakıldığında herkesin kendini ifade şekli mutlaka ki çok farklı ama tek bir gerçek var ki güzel olan her davranış ya da söz, yaşam sanatının en vazgeçilmez kuralı. Bu kurala yaşadığı sürece uyan ve yaşam sanatçısı olabilen bir gönül diğerlerini anlayabilir ve iyileştirebilir.

Duyulmak istediğiniz gibi yaşadığınız sanat dolu bir yaşam dileğimle,

Nur Üçgün

9 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!