Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Gıcıklar Her Yerde

Gıcıklar Her Yerde

Hayatımızın her anında farklı karakterlere sahip insanlarla karşılaşıyoruz ama gıcıklar sanki benim etrafımda bir çember oluşturmuş. Hiçbir şeyi beğenmez, asla kendi söylediğinin aksini kabul etmez bu insanlara katlanmak çok zor. Koloni gibi her yere yayılmışlar. Trafikte, iş yerinde, veli toplantısında, markette… Aklıma gelen gelmeyen her yerde bir “şahsına münhasır gıcık” illa ki karşıma çıkar. Hayır, bizim de bir sabrımız var. Ne kadar kibar davranmaya çalışsam da benim de bir bam telim var canım. Susuyorum ve seninle kibar konuşuyorum diye kendini haklı mı zannediyorsun? Ay yine sinirlendim.

Her zaman “ben doğruyum” diyen mükemmellik abidesi (!) gıcıkların yanı sıra bir de zor beğenenler var. “Bakın ben ağzımla kuş tuttum.” deseniz bile “ben bu kuşun cinsini sevmedim başka kuş tut” derler. Her yaptığınıza bir kulp bulur asla memnun olmazlar. Bu bence bambaşka bir boyut. Artık haksızlık ve kul hakkı derecesinde. Hadi diyelim beğenmedin. Türkçemizin engin denizlerinde kullanacak hiç mi güzel söz bulamadın? Tebessüm etme yeteneğinin bahşedildiği o yüzünü niye kullanmazsın ki?

İşte bazen bu insanları anlamaya çalışırken ve neden varlar acaba diye düşünürken onlara bir teşekkür etme isteği doğuyor içimde. Teşekkürler “gıcık” sayende çok daha başarılıyım. Sen hırs ve egon yüzünden yerinde sayarken ben bir adım daha ilerledim. Sen insanlara mutsuzluk saçarken ben yüzümden gülümsememi eksik etmeyerek insanların kalbinde ufak da olsa bir yer edindim. Ve tabii senin gibi insanlarla baş etmeyi öğrenerek hayatta daha güçlü durmayı başardım. İyi ki varsın diyemeyeceğim ama iyi ki senin gibi değilim.

Fark ettim de böyle insanlara ne kadar da dolmuşum. Mutlaka herkesin iyi günlerinin yanı sıra kötü günleri de var ama benimle iletişime geçen insanın bir suçu yok ki. Sırf kendi duygu durum bozukluklarım yüzünden karşımdaki insana sevimsiz davranmaya hakkım var mı ya da sırf kendi egom yüzünden harcanan emeği hiçe saymam ne kadar doğru? Umarım hayatta iyilerle daha çok karşılaşır müşkülpesent gıcıklara karşı da bağışıklık kazanırız.

sevgilerimle,

 

idilob

 

13 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!