Hazır Yufkadan Midye Böreği

Hazır yufkadan, nefis bir börek katlama

HAZIR YUFKADAN MİDYE BÖREĞİ

Bu paylaşım, tariften ziyade bir börek katlama şekli olacak…

Hazır yufkadan midye ( mekik diye de geçiyor ) böreği yapmak son zamanlarda hanımların favorisi. Detaylı fotoğraflardan tüm aşamalarını görerek rahatlıkla yapabileceğinize inanıyorum. Sarın ve atın buzluğa. Emin olun, özellikle çalışan hanımlar için hayat kurtarıcı olmasının yanında, şıklığıyla gönülleri fetheden bir börek bu.

Malzeme listesi vermiyorum. Elinizde kaç yufkanız varsa, evinizde ne iç malzeme bulunuyorsa hepsinden olur. Peynirli iç kullanacaklar için, yanlardan çıkmaması  ve formunun kötü görünmemesi açısından çok erimeyen bir cinsle yapmalarını öneriyorum. Hazır yufka böreklerinde her zamanki tavsiyemi yinelemek isterim ki, o da illaki mahalle yufkacısından yufka almak. Paket yufkalar sert ve nispeten daha kalın olduğundan istediğiniz lezzeti ve randımanı elde etmeniz ne yazık ki mümkün olmuyor. Küçük esnafı destekleyelim ve lütfen yufkalarımızı onlardan alalım 🙂

HAZIRLANIŞI :

Yufkalarımızı artı şeklinde keserek, 4 eşit parçaya ayırıyoruz. Temiz tezgahımıza, sivri uç altta kalacak şekilde tek kat olarak yayıyoruz. Üzerine sıvıyağ+su+süt veya sıvı yağ+su karışımı sürüyoruz. Fotoğrafta görüldüğü gibi, olabildiğince minik kıvrımlar ve katlamalarla alttaki sivri uçtan  başlayarak yukarıya doğru büzmeye başlıyoruz.

Yukarıya tam ortaya gelince yanda kalan kısımları, parmağınızı kaldırmadan ve formu bozmamaya çalışarak alta doğru kaydırıyoruz.

 

Orta kısma iç malzemeyi yerleştiriyoruz. İki uçlu kısmı , malzemenin üstüne doğru kapatıyoruz.

Büzülen kısma doğru böreği rulo olarak sarıyoruz, genelde bir veya bir buçuk döndürmede form alıyor. Sonra böreği ters çevirin. Böylelikle, düzgün büzülmüş olan taraf üste gelecektir.

 

Üst üste gelmeyecek şekilde dizerek hava almayacak, uygun bir kapta buzluğunuzda dondurabilirsiniz.

Pişirirken de, üzerine yumurta sarısı sürüp sıcak fırına veriniz.

Güzel günlerde, sevdiklerinizle afiyetle paylaşmanız dileğiyle…

Özgün Bayraktar

Özgünce Lezzetler

“Hazır Yufkadan Midye Böreği” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.