Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Hem Bağımsız Olmak İstiyoruz Hem de Ait olmak. Peki Nasıl Olacak?

Hem Bağımsız Olmak İstiyoruz Hem de Ait olmak. Peki Nasıl Olacak?

”İnsan, hem bağımsız olmak istiyor hem de ait olmak.” Birey olmak ve ait olmak gereksinmesi ne kadar dengeliyse, kişi o kadar mutlu ve enerjiktir. Özgürlüğü elinden alınmış, ilişkiler içinde tutsak kalmış, kendi istediklerini yapamayan kişi mutsuzdur ve yaşam enerjisi düşüktür. Aynı şekilde, yapayalnız kalmış, kimsenin umursamadığı kişi de mutsuzdur ve yaşam enerjisi düşüktür.”

Artık gücümüzü elimize alma ve bunu yaparak çocuklarımıza da örnek olma zamanı.  Aynen kim olduğumuzu hatırlayıp, gücümüzü elimize aldığımız gibi, çocuklarımıza da kendi istediklerini yapabilme ve kişiliklerini oluşturma şansını vermeliyiz. Sürekli her  hareketi eleştirilen, yüksek sesle uyarılan bir çocuk bir süre sonra yaptığı her işten, söylediği her sözden şüphe duymaya başlar ve her hareketinde başkalarının onayını alma ihtiyacı içine girer.

İlişkilerde denge çok önemli. Başkalarını mutlu etmek adına sürekli  fedakarlık yaparsak, istemediğimiz işlerde çalışır, istemediğimiz yerlerde bulunur ve hoşlanmadığımız kişilerle sürekli bir arada olursak,  bu bir süre sonra ciddi problemlere yol açar. Her birimiz kendimizi kurban gibi hissetmeye başlarız, öz saygımızı kaybederiz, sürekli yaşamımızdan şikayet eder hale gelir, yaptığımız fedakarlıkları temcit pilavı gibi her yerde, herkese anlatmaya başlar ve mutsuz oluruz. Bu durum beraberinde fiziksel ve ruhsal bir çok rahatsızlığı da getirecektir. İlk önce kronik yorgunluk, isteksizlik daha sonra da şeker, tansiyon, tiroid rahatsızlıkları, kemik ağrıları liste uzayıp, gidecektir.

Bu sebeple ilişkilerimizde alma, verme dengesini kurmalı ve yaşamdan tat almaya bakmalıyız. İnanın kendinize ayıracağınız bir saatte dünya batmaz, kimse size gücenmez ve kimsenin zamanından çalmış sayılmazsınız. Bu dünyada ki en iyi dostlarımız bedenlerimiz. Dünyaya bu bedenler içinde geldik ve bu bedenlerle ayrılacağız. Bu yüzden onlara ne kadar iyi bakarsak o kadar  kaliteli ve iyi bir yaşam yaşam sürme şansımız olacaktır. Aynı şekilde bizleri kendilerine örnek alan çocuklarımızda kendilerini sevmeyi ve kendilerine iyi davranmayı öğreneceklerdir.

İlginizi Çekebilir:  Öze Dönmeye Dair...

İlişkilerimizde ilahi dengeyi kurabilmek ve çok mutlu olabilmek dileğiyle

Sevgiler…

idilob

Okuduğunuz yazı içerisinde hatalı yada yanlış bir kısım olduğunu düşünüyorsanız fare imleciniz yardımı ilgili kısmı seçili hale getirip Ctrl+Enter tuşlarına basarak bana gönderebilirsiniz.

7 Comments

Bir Cevap Yazın

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: