Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Hoş Geldin Ey Kış!

sonbahar - Hoş Geldin Ey Kış!

Hoş Geldin Ey Kış!

Eylül ayını geride bırakıp usulca Ekim’e oradan da diğer aylara yol aldığımız şu günlerde, sizleri bilmem ama ruhumda ayrı bir keyif var. Her ne kadar sıcağıyla, yazıyla meşhur bir şehirde yaşasam da tam bir kış insanı olduğumu, sonbahara göz kırptığımı söylemeliyim. Daha şimdiden kışlık alışveriş yapasım var; rengârenk kazaklar, atkılar, bereler, çoraplar… Sonbahar, kış ayları hep hüzünle birlikte anılır ancak benim ve birçoğu için şüphesiz huzurlu bir mutluluğu temsil ediyor. Nasıl etmesin ki? Sıcacık çaylar, kahveler eşliğinde yapılan kitap okumaları, dizi – film keyifleri, sıcacık sohbetler, aile saadeti ve ev gezmeleri ruhu adeta huzurla dolduruyor. Tam bir Polyanna ruhuyla konuştum sanki değil mi? 🙂  Hayata bakış açısı sanırım, elimde değil. Özellikle de insan çocuk sahibi olunca hayata daha umutlu ve ılıman bakıyor.

Kış mevsimini nasıl özlediğimi anlatamam. Sıcaktan bunalıp buz gibi suyla serinlemeye çalıştığım anlarda, çocuk peşinde enerjik kalmaya çalıştığımda, dışarı çıkmam gerektiğinde ruhumda oluşan hoşnutsuzlukta kısacası hemen her anda kışı özlemle andığımı söyleyebilirim. Peki, tamam; kabul! Yazı fazla gömdüm, kışı yücelttim ama hiç kusura bakmayın yıllarca bu ülkede yaz propagandası yapıldı! (Yazar burada içindeki politikacıya engel olamadı) Velhasıl kelam yaz ayını tatlı tatlı geride bırakıp kışa kucak açmaya hazırlanın. Tabi bu geçişlerde hasta olmamaya özen göstermek lazım, limonu, narenciyeyi ihmal etmeyin, aman!

Kış ayında en sevdiğim şey akşamları yemekten sonra ailecek çay eşliğinde izlediğimiz diziler. Bazen insanın elinde örgü de olur, bir yandan çay bir yandan dizi örer durursun. Örgücü dostlar için resmen örgü sezonu da açılmış oldu bu arada. Ben kitap okumaktan ve sevdiklerimle vakit geçirmekten hoşlanıyorum. Kış gecelerinin uzun olması aslında evde geçirilen vakti artırıyor. Ev gezmeleri, aile ve arkadaş toplantıları daha bir güzel oluyor. Sıcacık evde kitap okumak ekstra keyif veriyor. Tarçınlı salep kokuları, şifa dolu limonlu çaylar, keyif kahveleri kışla birlikte geri döndü. Ya insan battaniyeye sarılıp TV karşısında koltukta mayışmayı da özler mi? Özlüyormuş arkadaş! Siz de azıcık imrendiniz, belki ‘evet ya!’ nidasıyla kışa karşı bir sempati duydunuz, değil mi? Tamam ya, sustum 🙂 Herkesin mevsimine kimse karışamaz diyerekten yazıma noktayı koyuyorum.

Sağlıcakla!

12 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar
  4. Avatar
  5. Avatar
  6. Avatar
  7. Avatar
  8. Avatar
  9. Avatar
  10. Avatar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!