Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Matcha Çayı

Matcha Çayı

Merhaba,

Sizinle paylaşmak istediğim bir çay var. Ne zamandır yazmak istiyorum. Hatta o kadar ki gece yattığım yerde kafamın içinde kuracağım cümleler dolaşıp, duruyor. Ancak bir türlü fırsat bulup da yazamadım.

Bu aralar internette, hepsi de mucizevi sonuçlar sunan ! diyet tarifleri dolaşıp duruyor. Ben bu tarz şeylere hiç inanmıyorum çünkü neticede hepimizin metobolizması, yeme kültürü, beden yapısı vs. farklı. Bir de öyle dünyanın öbür ucundan gelen meyve, sebzelere de pek itibar ettiğim söylenemez. Her bünyenin bir alışkanlığı var neticede.

Bizim çok sevgili doktorumuz her zaman eğer bir bilgiye ihtiyacın varsa dönüp Anadolu’ya bakacaksın der. Orada binlerce yıllık bir medeniyet var.  Onlar ne yerler, ne içerler, çocuğunu nasıl uyutur, ne yedirir, ne içirir… En büyük tecrübe, en doğru bilgi oradadır. Sonuçta bakıyorum da şu anda tüm dünyada gerçekten Anadolu medeniyetini takip ediliyor ve tüm uygulamalar yavaş yavaş Anadolu medeniyetinin öğretilerine dönüyor. Kireç duvar boyası, kundak, ninni, bulgur, kepek unu, tahıllar,tarhana, kefir, ayran vs. vs….

Neyse tüm bu bilgilerin yanı sıra bu arada bir şekilde bir çay ile tanıştım. “Matcha Çayı” bu da Japonların yıllardır kullandıkları yeşil çayın efendisi olarak adlandırılabilecek bir çay. Japonların da binlerce yıllık bir medeniyet olduğunu, gelenek ve göreneklerine ne kadar bağlı olduklarını unutmamalı.

Matcha yeşil çayın toz hali. Bildiğimiz yeşil çay, dünyanın her bölgesinde yetişirken, matcha çayı, sadece Japonya’ya özgü. Matcha çayı, Japon Çay seremonilerinin de baç tacı. Yeşil çay yaprakları, hasattan dört hafta önce gölgeli bir ortamda bırakılır, böylece klorofil üretiminde bir artış kaydedilerek parlak yeşil renk elde edilir. Yani kurutucularda veya direk güneş ışığı altında kurutulmadığı için tüm etken maddelerini kaybetmeden korur.

Bir bardak suyun içersine 1-2 çay kaşığı matcha çayı ekleyin, toz halindeki çayı iyice köpürtün. Toz halindeki Smoothielerinizin içine ekleyebilirsiniz. Tadı yeşil çaya benzeyen toz Matcha sadece çay için değil, keklerde, salata,kurabiye ve pasta yapımında da aroma ve lezzet için kullanılıyor.

Matcha yiyeceklerinizi de tatlandırıyor.
sağlıklı atıştırmalıklar kategorisinde bir metabolizma canavarı

Günde ne kadar tüketebilirsiniz? Ben günde 1 kez kullanıyorum. Matcha Çayını sizlere önermemin sebebi, eğer siz de benim gibi metabolizmanızın bu aralar yavaş çalıştığından şikayetçi iseniz Matcha Çayı tam bir metabolizma canavarı.

Yaaaa İdil sen de Anadolu’ya bakın dedin dedin, şimdi tuttun Japon Çayı öneriyorsun demeyin çünkü çay bizim de kültürümüzün çok ama çok önemli bir parçası. Hem ben 2 aydır kullanıyorum ve kendim memnun kalmasaydım asla önermezdim. Çay seven bir millet olarak, siyah çayın arasına bunu da katmakta bir zarar olmaz diye düşünüyorum. Tabii ki bu sadece bir öneri,  asla tıbbi bir tedavi  yöntemi vs. değil. Gazlı içecekler, sağlıksız şekerli meyve suları vs.  yerine içmenizi istediğim bir çay.

Nelere kadir olduğuna gelirsek,

  • Metabolizma deli gibi hızlandırıyor. Zayıflamak mı istiyorsunuz? Gitmeyen göbek yağları için size bire bir önerim..
  • bağışıklığınızı kuvvetlendirir.
  • enerjinizi yükseltir.
  • toksinlerden arındırır.
  • Yeşil çaylar içinde antioksidan özelliği en yüksek olan çaydır.
  • Hücre yenilenmesine yardımcı olur.
  • Sindirim sistemine yardımcı olur.
  • Kabızlık sorunu için bitkisel bir yardımcıdır.
  • Cilt hücrelerinin güçlenmesine ve yenilenmesine katkısı vardır.
  • Stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlarda bitkisel bir tamamlayıcıdır.

Sağlıklı günler, harika bir hafta diliyorum.

idilob

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!