Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

MUTLULUK REÇETESİ

MUTLULUK REÇETESİ

 

Kendimi bugünlerde uzun mesafe koşucularına benzetiyorum. Dönem sonuna birkaç hafta kala nefesini son tura saklayan atlet gibi her gün ha gayret hadi az kaldı modunda yataktan kalkıyorum. Ben böyleysem bu çocuklar kim bilir nasıldır deyip empati yapıyorum ama yapılacak bir şey olmadığı için ağzımı bile açmadan en sevimli halimle güne günaydın demeye çalışıyorum.

Bir de bazen bir günüm bir günümü tutmuyor. Sanki içimde atmosfere bağlı bir barometre varmış gibi o günün nasıl geçeceğini gözümü açtığım ilk saniyelerde hissediyorum. Güne başlamadan daha evden çıkarken bile telaşlı bir gün olacaksa eğer sabah kedimiz dışarı kaçıyor, bahçedeki kediler dışarda yemekleri olmasına rağmen  zorla eve girip felixin mama kabından su ve mama yemeğe çalışıyorlar.

Mama kabına su boşaltırken yere dökülen az miktarda su aceleyle evden çıkmaya çalışan aile bireylerinden birinin mutlaka çorabına geliyor ve oflaya puflaya yukarı kata çorap değiştirmeye çıkıyor .Tabi arabada bekleyen eşimin hadi geç kaldık nidalarıyla apar topar kapıyı kilitlemeye çalışan  bendenizin tamaaaaam geldiiiim ! demesiyle birlikte yola çıkıyoruz. Güvenliği geçmemizden birkaç saniye sonra eyvaaaah !  geri dönelim dememle yardımcımıza bırakacağımız anahtar aklıma geliyor ve son bir u dönüşten sonra nihayet yola çıkabiliyoruz..

Tabi arka koltukta sen yatacaktın ben yatacaktım takışmalarını ve okula çocukları bırakırken bagajdan çıkmayan kemana Aaaa anne ben buradaki kemanı almamıştım hazır olsun yarına diye deyip, eşimin akşam size kolaylık olsun taşımayın diye odanıza bıraktım kemanı demesiyle akortu bozulmuş teller gibi gerim gerim bir tebessüm oturuyor dudaklarımın kenarına…

Tabi gün içinde tekrar eve gelip kemanı bıraktığımızı anlatmıyorum bileJ tüm bu telaşı,tüm bu hengameyi, tüm bu kaos gibi yaşanan minik olayları beynimin içinde en sevdiğim müzik eşliğinde kolajlayıp bir hatıra videosu çekiyorum hızlıca…10 yıl sonra izlemek için hafızamın en güzel köşesine kaldırmak üzere sakince bir nefes alıyorum ve yakınımdaki ilk çiçeğe çeviriyorum gözlerimi ve o anım için şükrediyorum.

Yaşanan  ve yaşayacağımız şeyleri değiştirme gücümüz olmayabilir ama yaşadıklarımızı karşılamayı ve yorumlama yeteneğimizi değiştirerek daha güçlü ve mutlu olma gücünü elde edebiliriz diye düşünüyorum…Benim hayatımın içinde uyguladığım ve herkese de tavsiye ettiğim küçük mutluluk reçetem budur.

Ha gayret derin bir ohh çekmeye çok az kaldıJ

 

Sevgilerimle

Nur Üçgün

8 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!