Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Nasıl Hayır Deriz?

Nasıl Hayır Deriz?

Biri bizden yardım istediğinde, “Hayır” yanıtını vermek zordur. Bu küçük kelime, egoya zarar verebilir. “Hayır”ın ne kadar acı verebileceğini bildiğimiz için, insanları kırmamak adına “Evet” demenin tuzağına düşebiliyoruz. Örneğin, iş yerinde yoğun bir gün geçirdiğinizi düşünelim. Akşam kapınız çalıyor ve bir iş arkadaşınız, ertesi güne yetişmesi gereken acil bir rapor konusunda sizden yardım istiyor. O anda gerçekten zamanınız yok, yapmanız gereken bir sürü iş var; yine de arkadaşınızın yardıma ihtiyacı olduğu için ona “Evet” deme ihtimaliniz çok yüksektir.

Hayır Demek Neden Zordur?

Aramızdaki en bağımsız insanın bile, içinde kabul etmeye yönelik doğal bir istek vardır. Bunların hepsi, hayatta kalma içgüdülerimize dayanıyor. İnsanlığın ilk dönemlerinde, bir gruptaki herkesin, birbirine sırtını dayayabileceğini bilmesi önemliydi. Bu nedenle insanların; “Evet, sana yardım edeceğim” demesi daha kolay oldu. Günümüzde daha bağımsız hayatlar yaşıyor olsak da, bu eski içgüdüler hala oldukça güçlüdür. Ayrıca; sosyal statü ve aidiyet arzumuz da vardır. Diğer insanların sevgisini kazanmak için sık sık “Evet” demek istiyoruz. Ve gerçekten, “hayır” demeye başladığınızda, karşımızdaki kişi bu konuda kötü hissediyor; bu da, gerçekten beklediğimiz şey değildir.

Öyleyse böyle durumlarda ne yapabilirsiniz? “Hayır” demek istemezsiniz; çünkü karşınızdaki kişiyi kırmak istemezsiniz. Neyse ki, bir çözüm var. Biri sizden yardım mı istedi? Ona “Nasıl?” diye sorun. Bu, “hayır” yanıtından daha az çatışmacıdır. Bu cevap, onların egosunu tehdit etmez. “Nasıl?”yanıtı, onları işlemdeki rollerinden sorumlu tutar.  Karşınızdaki kişiyi, tam olarak istediği ve ihtiyaç duyduğu şeyi açıklamaya zorlar. Böylece, “hayır” demeniz de kolaylaşır.

“Nasıl?” İşleri Kolaylaştırır

Düz bir “Hayır” yanıtını vermek yerine “Nasıl?” diye sormak; karşınızdaki kişinin benliğini korur. Ayrıca aidiyet, benlik saygısı ve sevgiye olan ihtiyaçlarına da saygı gösterir. Çünkü, bu bir reddetme değildir; daha ziyade, bir soru ve geri bildirim isteme girişimi olarak yorumlanacaktır. Ayrıca, ihtiyaçlarının tam olarak ne olduğu konusunda tam olarak emin olmasalar bile, onlara tam olarak nasıl yardım edebileceğinizi sormak, onları bir görevi tamamlamak için alınması gereken adımlar hakkında düşünmeye zorlayacaktır.

Nasıl bir yardım istediğini tanımlarken siz de bunu yapıp yapamayacağınızı daha net karşı tarafa söyleyebilirsiniz.

Eğer sıkı sınırlar çizerseniz; insanlar, sizin etrafta kullanabilecekleri bir kişi olmadığınızı anlayacaktır. Onun yerine, sizi saygı göstermeleri gereken biri olarak göreceklerdir.

12 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!