Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Öfke Kontrolü

Öfke Kontrolü

 

Çocukların enerjisi elektriğe dönüştürülebilse bütün dünya aydınlanırdı…

Bitmek bilmeyen bir telaş, sınırsız bir heyecan ve bazen bolca öfke.

Çocuklar bu üçlünün harmanlanmasından oluşuyor. Belki de oyüzden bu enerjiyi kontrol etmek ve doğru noktaya kanalize etmek büyük önem taşıyor. Çünkü bir oyun hamuru yumuşaklığında olan çocuk zihni, her dokunuşta yeniden şekillenmeye müsait. Öyleyse zaman kaybetme lüksümüz var mı?

Çocukların öfkesi kimi zaman yakıcı boyutlara ulaşıyor. Çocuk, sorun çemberi içinde dönüp dururken çevresindeki insanları da sonsuz bir kaosun içine sürüklüyor. Özellikle erkek çocuklar… Onların haylazlık kademesi bir tık yukarıda. Ailelere düşen görev ise oldukça önemli. Öfkeli ve şiddet odaklı tavırlar gösteren çocuklara karşı “Aferin oğlum!” demek durumu körüklüyor.

Aynı durum kız çocukları için de geçerli. Kendini ailenin güvenli limanında hisseden çocuk, öfkenin dozunu artırarak taleplerini gerçekleştirmeye çalışıyor. Fakat özellikle erkeklerde gözlemlediğim durum, daha çok rekabet kavramıyla ilgili. Bazen bir oyuncak, bazen de küçük bir el teması öfkenin fitilini ateşliyor. Sonrası boğucu bir asabiyet dumanı…

Sevgi ve uzlaşı yoluyla öfkeyi çözüme ulaştırmak…

Aileler çocuklarını özgür yetiştirmek isterken, onların daha zor bir viraja girmelerine sebep olabiliyor. Çünkü şiddeti bir alışkanlık hâline getiren çocuklar geleceklerini bu zararlı dayanak üzerinde şekillendiriyor. Oysa ki konuşmak, tartışmak ve doğru noktayı hep birlikte bulmak şart. Her şeyin bir çözümü olduğunu çocuklarımıza anlatmalıyız. Kaba cümleler yerine güzelliklerin, sinir yerine sükunetin güzelliğini onlara yansıtmalıyız. Bunun için de düzeltmelere öncelikle kendimizden başlamalıyız.

Çünkü çocuklar, gördüklerini yansıtan etkileyici bir aynaya benzer.

Sevgiler.

6 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar
  4. Avatar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!