Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

ORUÇ

ORUÇ

Ramazan ayının rahmetinin sağanak yağmurlar gibi yağdığı bereketli ve feyiz dolu günlere ulaşmanın mutluluğu içindeyim. Kısıtlanmanın, yasaklanmanın insan bedenine ve ruhuna normal zamanlarda zulüm olarak gelen bu açlık dolu günler adeta mucizevi bir manevi kapıdan geçiş imkanı sağlıyor ruhumuza …. Benimde içimden oruçluyken oruç ile ilgili bir yazı yazmak geldi.

Elini,dilini, gözünü, nefsini dünya nimetlerinden Allah’ın rızasını kazanmak için çekebilmek ne kadar da zor gibi görünse Besmeleyle açılan oruç küçük adımlarla Kabe’ye yürüyen karınca misali huzura erdiriyor insanı.Suyu sanki dünya üzerinde ilk kez tadan insan gibi  bir kez daha farkına vardırıyor elimizdeki damağımızdaki lezzetleri.İnsanoğlu, hiç şüphesiz ki yaşamın içinde hayatın ona sunduklarını her daim kendine hak gördüğü için kıymetini ve lütfunu unutabiliyor çoğu zaman.Ama ne yazık ki her unutulan an daki bize sunulan değer, değersizleşen bir yaşam olarak bize yansıyor.

Ramazan ayı ,aynayı kendimize ,özümüze tutabilme fırsatı veren sanki kusurlarımızla, kabahatlerimizle kendi iç dünyamızı cehenneme çeviren yanlarımıza şahitlik etmemize vesile olan şifalandıran bir dönem.

Ben kendi adıma kıskançlıklarımla,büyüklenmelerimle,hor görmelerimle, yargılamalarımla, zannetmelerimle ve en çok da kendi ruhuma ettiğim eziyetlerimden arınmak, temizlenmek ve hafiflemek istiyorum.Islanmış ruhumdan , ipe asılmış bedenimden damlayan kirlerin bir daha beni kirletmemesini diliyorum çatlamış dudaklarımdan çıkan dualarımda…Kendini düzeltmeyen bir kişinin dünya üzerindeki hiçbir canlıya tesir edemeyeceğini ve değişimine katkıda bulunamayacağına inanıyorum.

Dilerim ki ,her ruh oruç tutamasa da kendini hesapsız,beklentisiz ve ön yargısız bir duyguyla ,daha huzurlu bir duruma  taşıyabilir. Dünyanın ve tüm insanlığın sadece bu masumiyete ve saf sevgiye ihtiyacı var..

Ruhlarımızın temizlendiği,hoşgörümüzün arttığı,içimizdeki minnet ve sevginin evrene taştığı barış ve huzur dolu bir ramazan diliyorum inşallah…

 

Sevgiyle

Nur Üçgün

10 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!