Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

OT GİBİ YAŞAMAK

OT GİBİ YAŞAMAK

 

Pencerenin önünde bahçedeki çimenleri izliyordum.Yeşilliğin insana verdiği huzuru hissederken acaba bu yeşillikler de bulundukları yerden hiç sıkılmıyorlar mı diye kendi kendime merak ettim.

Ağaçlar,otlar,çiçekler kısaca toprağa köküyle bağlı tüm canlılar sabit yaşayarak hayatlarını sürüyorlardı.

Kafamın içinde çocukluğumdan beri gördüğüm herşeyin canlı olduğunu varsaydığım için kendimi bir an olsun otun yerine koyup neler hissedebileceğimi çok merak ettim.Gözlerimi kapattım ve kalbime gelen hislere kulak vermeye başladım…

Varlığına ve yaşamıma kattığı huzura ondört aydır şahit olduğum bahçemdeki bir otun yerine kendini koymak çok hoşuma gitmişti.Öncelikle güçlü bir aidiyet duygusu sardı etrafımı.Toprakla bütün olmak sağlam köklerle sert esen rüzgarlara rağmen yerinde korunaklı bir şekilde durabilmek garip bir şekilde güçlü hissettirdi.Güneşin yansıyan ışığıyla beslenebilmek,yağan yağmurla dirilip canlanmak basit ama etkili bir şekilde canlı kalabilmenin konforunu yaşattı..Yanımdan geçen karıncaların beni yememesi sevindirirken böceklerin uzayan yeşil yaprağımın arasında gölgelenmesi,hergün beni camdan seyreden ev sahibinin üzerime ayaklarıyla bastığında vücudundaki elektriği atarak dinlenmiş hissetmesi,sırf rengimden dolayı beni seyrederek mutlu olan insanların huzuru,evrene fotosentez yaparken ki sağladığım fayda kendi çapımda mutlu olmamı sağlamıştı.

Uzayan yaprakların düzenli bir şekilde kesilmesi ise beni hiç yıldırmadı.Yeniden büyüme gayreti içinde olmak sadece bana verilen bu yeteneği en güzel şekilde gerçekleştirme hevesi içinde olmak benim için mutluluğun tarifiydi.Hayatta benim irademin dışında gelişen olaylar karşısında dahi çabalayarak hiç yılmadan bu evrene sağlayabileceğim faydayı düşündüm.

Ot gibi yaşarken kimse hakkında kötü düşünmedim.Yanımda büyüyen yabani ota ihtiyacı olan sudan isterse köklerim kanalıyla verebileceğimi bilmek bana kendimi bilge gibi hissettirdi.

Gözlerimi açınca,-hani ot gibi olmak! deyimi benim için anlamını kaybetti..Ot gibi yaşamak kavramı o yemyeşil çimenlerin dilinden kalbime öyle güzel görüntülerle aktı ki önlerinde  uzayan bir çimen yaprağının eğilmesi gibi saygıyla eğilip selamlamak istedim..

Yaşamda kendini, bir başkasının değil de  basit bir otun yerine koymanın bile insana ne dünyalar açabileceğini görmenin mucizesini yaşadım…

 

Ot gibi bir yaşam dileğimle,

 

Sevgiler

Nur Üçgün

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!