Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Paylaşmak

Paylaşmak

E2E7063B F2F6 45F2 9996 91388A322856 400x191 - Paylaşmak
Hayat paylaşınca güzel

Bazen sıcak bir kahve fincanının buharında, bazen deniz kenarındaki bir bankta, bazen eski anıları hatırlatan eski bir fotoğrafta…

Paylaşmak ruhu besleyen ve yenileyen bir şey.

Biz kadınlar paylaşmayı, dertleşmeyi ve nihayetinde rahatlamayı seviyoruz. Bazen favori kek tarifimizi paylaşıyoruz, bazen başarılı olduğumuz örgü modelini… İyi olan her şey paylaşıldıkça çoğalır. Belki de bu yüzden güzellikleri kilitli sandıklarda tutmak yerine gün ışığına çıkarıyoruz.

Paylaşmak sadece iyi şeyler için geçerli değil. Bir derdi paylaşmak da, o derdin ağırlığını hafifletebiliyor. Omuzlarımızdaki yük bir kuş gibi havalanırken, ciğerlerimize derin bir nefes doluyor. Çünkü biliyoruz ki benzer sıkıntıları yaşayan pek çok insan var. Anlıyoruz ki, kederimizde yalnız değiliz. Paylaşmak bizi karanlığın kuytularından koparıyor. İnsanlık hâli demeyi öğreniyoruz.

Söz konusu paylaşmak olunca herkes benzer hisleri taşımıyor. Kimileri paylaşmanın, özellikle güzel şeyleri yansıtmanın, nazar getirdiğine inanıyor. Çevremizde pek çok insan “Aman söyleme, göze gelirsin!” ya da “Nazar değer, mahvolursun.” gibi cümlelerle mutluluğa set çekiyor. Oysa ki bu kötü enerji, nazardan daha tehlikeli. Çünkü mutluluğu daha yaşamadan tozlu raflara kaldırmamız isteniyor.

Biz kadınlar çocuğumuza iyi gelen bir besinin sırrını paylaşırken, bir başka çocuğun da aynı faydaya kavuşmasını ümit ediyoruz. Gün içinde yaşadığımız bir masayı sohbet masasına bırakırken, bir nebze olsun rahatlamayı umuyoruz. Uzun lafın kısası, iyiyi de kötüyü de paylaşırken dünyayı daha güzel bir yer kılmak için çabalıyoruz. Çünkü biz ne kadar iyi hissedersek, çevremize de o denli iyilik yansıtıyoruz.

Elbette paylaşma güdüsünü takıntı hâline getirmemek önemli. Kimi insanlar paylaşımı yalnızca sosyal medyanın bir parçası olarak algılar. Çünkü telefonların üçüncü kolumuz gibi göründüğü çağda bundan kaçınmak epey zor. Pazar kahvaltıları, son model arabalar, ayakkabılar, gidilen tatiller, görülen manzaralar… Bunlar ve çok daha fazlası sosyal medyayı kaplıyor. Bu da en az paylaşmaktan kaçınmak kadar sakıncalı. Çünkü insan kaydetmeyi seçerken, yaşamayı unutuyor.

Paylaşmak gerek…

Güzel bir şarkıyı, lezzetli bir yemeği, bazen iç acıtan bir derdi, bazen uykularınızı kaçıran bir korkunun öznesini… Ama illa ki paylaşmak gerek. Yunus Emre ne güzel demiş; “paylaştığın senindir, biriktirdiğin deği.

Günün sonunda nazar değer korkusuyla yalnızlığa hapsolmak yerine, sevdiklerinizle olmak daha kıymetli.

Tabii paylaşmanın yalnızca kaydetmek olmadığını hatırlamak ve telefonu kenara bırakıp sevdiklerinize daha uzun gülümsemek şartıyla…

Sevgiler.

17 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar
  4. Avatar
  5. Avatar
  6. Avatar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!