Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Sınav Sistemi

Sınav Sistemi

 

Zaman, kum saatindeki kumlar gibi akıp gidiyor…

Çocuklar ise zamanın akışına uyarak gözlerimizin önünde büyüyor.

Daha dün ayakları avuçlarımda kaybolan Nehir, bu yıl 8. sınıf oldu. Her yönüyle büyük bir telaşın tam göbeğine düşmek üzereyiz. Çünkü eski adıyla TEOG, yen adıyla LGS olarak bilinen sınav sistem bizim de kapımızı çalıyor. Tüm çocuklar her şeyin en özel, doğru ve nitelikli olanını hak ediyor. Nehir için de durum farklı değil. Onun geleceğine katkıda bulunacak adımlar atmayı her şeyden çok önemsiyoruz.

Aklımızda sorular, kalbimizde endişeler ve adım adım yaklaşan gelecek…

Sınav sistemi her geçen sene biraz daha karmaşık bir boyut kazanıyor. Sınav stresi yaşamımızın en ücra köşesini bile ele geçiriyor. Oysa ki Nehir’in özgür bir zihinle rahat bir süreç yaşamasını istiyoruz. Sürekli hâle gelen değişimler yüzünden bu durum pek mümkün değil. Nehir’in hayalleri uçsuz bucaksız bir okyanus gibi… Biz de o maviliklerde özgürlüğün tadını çıkarıyoruz. Ama gerçek hayata dönüp bakınca işler fazlasıyla karışık. Boğulmaktan korkuyoruz.

Sınav sistemi gerçekten adil ve güvenilir bir rotada ilerleyecek mi?

Hayatımızın merkezine bu soru yerleşti. Stres şimdiden yaşamımıza sızdı ve bunu önlemek için yöntemler geliştiriyoruz. Okullar 15 gün öncesinden açılıyor biz sınav bittikten sonra yerleşim süreci için bile şimdiden kaygılanıyoruz. Hayallerimiz gerçeğe dönüşecek mi? Nehir için en ideal koşullar hayata geçirilecek mi?

Kızımızın 8 yıllık eğitim yaşamında onun büyük destekçisi olduk ve bununla da gurur duyuyoruz. 3 yıl daha aynı görevi keyifle sürdüreceğiz fakat burs almasının da daha faydalı olacağına inanıyoruz. Sırf bu sınav için çocuklar tüm sosyal aktivitelerini askıya almak zorunda kalıyor. Spor, müzik, drama ve çok daha fazlası bir yıllığına rafa kalkıyor. Belirsizliklerle örülü bu sürecin tüm çocuklar için en iyi şekilde sonuçlanmasını diliyoruz.

7 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar
  4. Avatar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!