Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Sayısal Zeka mı ? Duygusal Zeka mı?

iq1 - Sayısal Zeka mı ? Duygusal Zeka mı?
sosyal zeka mı? sayısal zekamı?

Sayısal Zeka mı ? Duygusal Zeka mı?

Zeka tüm insanların memnun olduğu tek şeydir.

Çünkü kimse zekasından şikayet etmez…

Fakat işin özünde, zekayı şekillendirme becerisi tüm hayatı etkiliyor. Taze bir yaprak gibi yaşamın ortasına düşen çocuklar, bu anlamda ebeveynlerini model olarak benimsiyor. Çünkü anlatılan değil, görünen şey daima daha etkilidir. Çocuklar matematik ya da mantık alanında başarılı olduğu zaman, diğer becerilerine eğilmek pek fazla aklımıza gelmiyor. Oysa ki duygusal zeka (EQ) da en az sayısal zeka (IQ) kadar kıymetli.

Çünkü duygusal zeka, insan ilişkilerimizi ve yaşam şeklimizi belirliyor.

Bu noktada ebeveynlere büyük iş düşüyor. Çocuğunuzun duygularını keşfetmesi ve o duyguları ifade etmesi önemli. Belli başlı kurallar oluşturmanız, tv başında geçirdiği vakti arkadaşlarıyla da geçirmesini sağlamanız onun denetimini sağlamasına yardımcı oluyor. Çünkü sosyallik giderek büyüyen bir sarmaşığa benziyor. Bunun keyfini algılayan çocuklar, duygusal zekalarının gelişimi sayesinde toplumsal yaşama daha hızlı adapte oluyor.

O kadar çok insan tanıyorum ki; iyi okullardan mezun olmuş, akademik anlamda çok iyi bir eğitim almış ancak yaşam başarısı, insan iletişimi sıfır. Bu kadar başarılı bir eğitim  öz geçmişine rağmen bir baltaya sap olamamış.  O zaman eğitim başarısı yetmez, yaşam başarısı için sosyalleşmekte lazım.

Peki çocuğumun duygusal zekasını geliştirmek için neler yapmalıyım?

Duygular bir beden olarak görülürse, empati o bedenin kalbidir. Çocuğunuz yalnızca empati yoluyla bile karanlık ormanlardan kurtularak okyanusa kavuşabilir. Ona bunu öğretin. Fakat öğretirken hata yapmasına da izin verin. Çünkü hatasının sonucunda özür dilemeyi öğrenmesi değer taşıyor.

iq2 - Sayısal Zeka mı ? Duygusal Zeka mı?
başarı her iki zekanın ortak kullanımından gelir

Çocuğunuzun hobiler edinmesini sağlayın. Başarı çoğu zaman grup çalışmasına dayanır. Rekabete dayalı bir dünyaya alışması, toplumsal güdülerine çeviklik kazandırır. Olumsuz duygular yaşadığında, öfkeye kapıldığında, kendini doğru şekilde ifade etmesine özen gösterin.

Seyretmesine, anlamasına ve uygulamasına izin verin…

Çocuklarınızın en sevdiği film sizsiniz. Onlar sizi izlemeye bayılırlar. Kötümserlik eğilimi gibi iyimserlik eğilimi de nesillere göre değişkenlik gösterir. Çocuğunuzun yanında pozitif olun. Dış dünyaya açılın ve onda merak uyanmasını sağlayın. Bu sayede herkesi kucaklamayı öğrenerek sevecenlik ve kabul hissini hayatına dahil edebilir.

Bu arada bu konuda daha önce benzer bir yazı paylaşmıştım. Belki onu da okumak istersiniz. Link aşağıda…

http://www.idilob.com/okul-basarisini-sagladik-peki-ama-yasam-basarisi-2/

Sevgiler.

12 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar
  4. Avatar
  5. Avatar
  6. Avatar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!