Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Teknolojik Ergeninizin Hayatından Çıkarmasını İsteyeceğiniz 5 Arkadaş Tipi

Teknolojik Ergeninizin Hayatından Çıkarmasını İsteyeceğiniz

5 Arkadaş Tipi

Deli dolu ergenlerimizin arkadaş seçimi büyük bir önem taşıyor. Atalarımız boşuna ” Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” ve ” Üzüm üzüme baka baka kararır.” dememişler. Bizim bu mecnunlar birbirlerini inanılmaz derecede etkiliyorlar. E tabi ebeveyn olarak biz de bazı arkadaşları alıp başka köşelere koymak istiyoruz. Peki teknolojik ergenimizin hayatından çıkarmasını istediğimiz arkadaşlar kimler?

1- Sosyal Medya Bağımlıları
Bu sosyal medya bağımlılığı yedi bitirdi bizi. Ellerinden tablet, telefon düşmüyor. Gerçekten denildiği kadar var. Teknolojik aletler bizim çocukların yeni uzuvları oldu. Evladım, teknolojinin faydalarından yararlan demekten dilimizde tüy bitiyor ama bir tek duvarlar gerçekten bizi dinliyor. Facebook bitti, instagram başladı, o bitti snap chat başladı. Mümkünse sosyal medya bağımlısı arkadaşları hayatınızdan çıkarın ergenciklerim. Hatta ” aa ben de bağımlıyım galiba ” diyorsanız direkt kendi bağımlılığınızı yok edin gitsin.

2- Alışveriş Merkezi Kurtları
Malumunuz ülkede neredeyse kişi başına bir AVM düşüyor. E tabi alışveriş merkezlerini karış karış gezen, her köşesinde ayrı bir selfie çekmeden içi rahat etmeyen alışveriş merkezi kurtlarını da ergenimiz hayatından çıkarsın istiyoruz. Bütün alışveriş merkezlerini ezberleyip her mağazanın kabininde bir fotoğrafınız olsun diye uğraşana kadar gidin kitap okuyun canım.

3- Youtuber Tayfa
Biz ebeveynler ne çekiyoruz şu youtuber tayfadan. Yok efendim Enes Batur yeni video ekledi, Orkun Işıtmak televizyona çıktı, Kafalar kışkırtma yaptı, biz de gülmeme challenge yapalım. Biz yaşlandık galiba yetişemiyoruz bu youtuber hızına. Yatıp kalkıp video izliyorlar. Sonra bir de gaza gelip ” anne ben de youtuber olacam.” demeler başlıyor. Dikkat dikkat sevgili ergenler! Lütfen en kısa zamanda youtuber tayfayı hayatınızdan çıkarınız. Arz ediyorum.

4- Whatsapp Dedikoducuları
Aslında bu arkadaş tipini listeye eklerken çocuklara haksızlık mı ediyoruz acaba dedim ama sonra hemen vazgeçtim. Çünkü onların gruplarında dönen dedikodunun haddi hesabı yok. Tamam biz de seviyoruz whatsapp gruplarını ama onların ki akıl almaz cinsten. Saniyede 10 mesaj geliyor. Bütün gün tek tek değerlendiriliyor. Duyanlar duymayanlara anlatıyor. Sürekli devam eden bir döngü içindeler. Ayrıca birlik olup bir anda içlerinden birinin üzerine yüklenebiliyorlar. Haliyle telefon ellerinden düşmüyor. Dolayısıyla hepimizin korkulu rüyası teknolojik ergenlerimizin whatsapp grupları.

5- Oyun Bağımlıları
Gözü kara oyun bağımlısı ergenler büyük bir hızla yayılıyor. Bir oturuyorlar bilgisayar, tablet ya da telefonlarının başına kaldırabilene aşk olsun. Hipnoz olmuşçasına takılıp kalıyorlar. Hele bir de grup oyunları zinciri var. Hep birlikte başlıyorlar saatlerce oyun oynamaya. Biz ebeveynler de evladımız koltuktan kalksın da yaşam belirtisi göstersin diye bekliyoruz. Bağımlı arkadaşlar birbirinizi oyun gruplarına değil de faydalı, bilimsel sohbet gruplarına çağırsanız güzel olmaz mı?

Hatta teknolojik ergen çocuklarımızın bağımlılıkları konusunda  yeşil ay da bir kampanya başlatmış. Gördünüz mü? bilmiyorum. “Bağlan ama bağımlı olma” diye.

sevgiler

idilob

14 Comments
  1. Avatar
    • Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar
  4. Avatar
  5. Avatar
  6. Avatar
  7. Avatar

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!