Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Yeni Nesil Ebeveynlerin Çocuk Yetiştirme Konusundaki Hassasiyetleri

Yeni Nesil Ebeveynlerin Çocuk Yetiştirme Konusundaki Hassasiyetleri

Sosyal çevre, eğitim hayatı, yakın çevre fakat en önemlisi de aile… Her birey, topluma adapte olmadan önce ailede aldığı eğitimi somut bir çalışma ile çevresine aktarmayı deniyor. Aslında çocuk, aileden ne görürse bunu örnek alıyor ve hepimizin bildiği gibi anne ya da babasını rol model belirlediği için, onların tavırları da toplum içerisinde çocuğa yön veren en önemli unsurlardan biri haline geliyor. Yeni nesil ebeveynler bu konuda çok hassas ve hatta kimileri bu konuda abartılı bir tutum sergiliyor. Nerede hata yapıyoruz? Ya da bu hassasiyetimiz çocuk psikolojisine nasıl yansıyor? Dilerseniz bu konuyu hep birlikte ele alalım ve nerede yanlış yaptığımıza birlikte göz atalım…

Eskiler Kadar Gamsız Olabilir miyiz?

Eskileri bilirsiniz… Daha gamsız ve daha uzaktırlar… Çocuk yetiştirme konusunda tecrübelerine diyecek bir lafımız yok ancak onların daha soğukkanlı oldukları aşikar. Şimdiki ebeveynlere baktığımızda, başlıkta da belirttiğimiz gibi yeni nesil ebeveynleri ele aldığımızda çok hassas ve çok baskıcı olduklarını görebiliyoruz. Her şeye her konuya müdahale edebiliyoruz ve bunu da çocuklarımızın iyiliği için yaptığımızı zannediyoruz. Aslında en büyük yanılgıya da burada düşüyoruz.

Helikopter Ebeveynler

Biliyor musunuz Avrupa’da buna ‘’Helikopter ebeveynlik’’ adı veriliyor. Evet gerçekten çok ilginç bir tanımlama ve bu tanımın karşılığında çocuklarına hiçbir sorumluluk yüklemeyen, onları tamamen kendi kontrolü altında tutan, karar almalarını engelleyen ebeveynler yaratılıyor. Bu yanlıştan en kısa sürede dönmeniz gerekiyor çünkü bu şekilde yetişen çocuklar kendi kararlarını alma konusunda zayıf kalıyor. Hayatlarının her anında anne ve babalarından yardım almak zorunda hissediyorlar ve daha da önemlisi üzerlerinde her zaman bir gücün ve baskının olması onları özgüven yoksunu bireyler haline getiriyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi biz anne ve babalar aslında doğru yaptığımızı düşünürken birçok yanlışa adım atıyoruz.

Onların en küçük hatalarında kıyameti kopartıyor, yere düştükleri an paniğe kapılıp ortalığı velveleye veriyor ve çocuklarımızı hiçbir zaman mücadeleye zorlamıyoruz… Hep biz varız ve her zaman biz olacağız öyle mi? Bırakın kendi başlarına hareket etmeyi ve karar almayı öğrensinler. Düştükleri zaman kendileri kalkabilsinler ki ilerleyen yaşlarda alabilecekleri darbeler onları çabuk yıpratmasın ve her zaman birilerinin desteğine ihtiyaç duymasınlar…

Sanki yeni nesil ebeveynler bu işi biraz fazla ciddiye alıp, ebeveynliği de bir nevi performans değerleme gibi algıladı. Unutmamamız gereken her çocuğun kendi karakteri olduğu, biz dünyaya getirmiş olsak bile bağımsız bir birey olduğu.

sevgiler

idilob

10 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!