Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

Sevgili yazar çocuğumuz 12 yaşındaki Beril Üçgün’e, bize umut verdiği, bizleri gururlandırdığı için bir kez daha teşekkürler!

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Annemin odasındaydım yine. Oraya gizlice girmiştim. Orayı çok seviyordum. Evin bütün odalarından farklı bir havası vardı. Bir köşesi klasikler, bir köşesi renkli ansiklopediler, diğer bir köşesi ise okunmayı bekleyen özel kitaplardı.

Annem her zamanki masasında oturmuş, ince camlı yakın gözlüğünü takmış, konsantre olmuş bir şekilde yazı yazıyordu. Her yazıdan sonra etkilenir, duygulanıp, ağlardı. Ama bu sefer farklı bir şey vardı. Bu kez gözleri dolmamıştı. Gerçekten de ağlıyordu. Gözlerinden düşen damlalar, yazdığı harflerle birdi sanki. Beraber hareket ediyorlardı. Sonra annem hızlandı. Adeta parmakları dans ediyordu. Bir yandan da gözünden damlalar düşmeye devam ediyordu.

Sonunda yazmayı bitirmişti. Göz yaşları da dindi. Etraf bir anda sessizleşti. Az önce duyulan hızlı klavye sesinden eser kalmamıştı. Yağmur sonrası sessizliği kaplamıştı odayı adeta. Anneme “ Ne oldu?” diye sorduğumda bana cevap vermedi. Başı yukarı bakıyordu. İlk başta anlamadım. Sonra masanın üzerinde asılı olan, odanın en güzel köşesinde duran al bayrağımızı gördüm. Yanında da canım atam vardı.

Annemin gözleri kıpkırmızıydı. Adeta Atamla konuşmuş, Ona teşekkür etmiş gibiydi. Gözleri uzunca bir süre Atam’da kaldı. Tekrar gözleri doldu. En sonunda bana cevap verdi.

“Kızım; bu ülke size emanet. Ona sahip çıkın. Onu hep yukarıda tutan bayrağımızı da hep gururla taşıyın. Ama en önemlisi hep aynı coşkuyla kutlayın bu özel günü, hep aynı gururla bahsedin 30 Ağustostan. Hep aynı inançla inanın Atamıza. Ve şunu unutma kazanmak tek bir kişiye aittir ama zafer; barışı, eşitliği ve kardeşliği simgeler. Aynı bizim ayrılmaz vatanımız gibi. O yüzden hiçbir zaman kazanmaya uğraşma. Azimle ve gururla çabala. O zaman zaferi elde edebilirsin “ dedi.

Annemin cümlesi bittiğinde ben de kendimi tutamayıp, ağlamaya başladım ve annem gözleriyle bana adeta sımsıkı sarıldı. Hemen odama gidip, en güzel köşesine ben de al bayrağımızı astım. Her seferinde bayrağıma bakıp, Atamı saygıyla anıyorum. İyi ki bize bu güzel ülkeyi hediye etti diye.

 

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!!!

 

Beril ÜÇGÜN

9 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!