Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Sütlü İrmik Tatlısı

Kek Kalıbında Sütlü İrmik Tatlısı

Kek Kalıbında Sütlü İrmik Tatlısı
Tam bu aylar için, çok hafif bir tatlı… Sütlü irmik tatlısını düz borcamda çok yapıyordum. Özellikle yazın, dondurma ile çok güzel oluyor. Bir arkadaşıma oturmaya gittiğimde irmik tatlısını kalıba döküp, dilimleyerek ikram ettiğini gördüm ve bayıldım. Evde yapıp, aileme sunduğumda onlar da çok sevdi. Artık ben de genellikle bu şekilde yapıyorum. Kalıp olarak yeni çıkan değişik modellerdeki yumuşak kalıpları kullanıyorum. Her seferinde değişik bir şekil yapıyorum. Öncelikle çocuklar bu duruma bayılıyorlar. Sizler de en kısa zamanda denemelisiniz.
MALZEMELERİ:
1 litre süt
10 çorba kaşığı toz şeker
9 çorba kaşığı irmik
1 vanilya
1 çorba kaşığı margarin
2 çorba kaşığı kakao

YAPILIŞI:

Tenceremizin içine sütümüzü koyuyoruz. Ardından şekerimizi ekliyoruz. Karıştırarak şekeri erittikten sonra içine irmiğimizi ekliyoruz.

Tencereyi ocağımıza alıp, altını açıyoruz. Sürekli karıştırarak pişirmeye başlıyoruz.

Göz göz olup, kıvamını aldıktan sonra margarini ekliyoruz ve birkaç dakika sonra ocağımızın altını kapatıyoruz. Altını kapattıktan sonra vanilyasını ekliyoruz ve mikserle çırpıyoruz.

Daha sonra tatlımızın yarısını kalıbımıza döküyoruz. Kalan yarısına da kakaoyu ekleyerek mikserle çırptıktan sonra sadenin üzerine döküyoruz.

İlk sıcaklığı çıktıktan sonra buzdolabına kaldırıyoruz. Güzelce soğuduktan sonra kalıbı ters çevirip, tatlımızı çıkarıyoruz ve dilimleyerek servise sunuyoruz. Üzerine tarçın da dökebilirsiniz harika oluyor..

afiyet olsun

idilob

One Comment
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!