Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Anneler ve Kızları

Anneler ve kızları arasındaki ilişki öyle babalar ve kızları arasındaki aşk kadar basit değil.  Bence bu ilişki , olabilecek en yoğun ve karmaşık, içinde bazen  kalp kırmalar, sinir bozmalar, kapı çarpmalar, bağırıp çağırmalar, bazen de dibine kadar sevgi ve hayranlıkla dolu, anne olunca anlayacaksınlı çok derin bir ilişkidir. Bu ilişkide sadece aşk yok, rekabet var, kıskançlık var, sırdaşlık var, dostluk var, daha neler var neler.

Anne-kız ilişkisinde hassas bir de denge var ve bu dengeyi bozmamak gerekiyor. Bu denge  çoğu zaman taklit, çatışma ve kıskançlık yüzünden sarsılabiliyor. Bu yüzden uzmanlar uyarıyor; “Rekabetten kaçının…” Ne kadar enteresan, küçükken rujlarını sürüp topuklu ayakkabılarını giyip o olmaya calıştığınız kişinin bazen olmak istemediğiniz her şeye dönüşmesi. Ya da benim annem güzel annem havasındayken, birden kendinizi annenizi  bir kapsüle bindirip uzayın derinliklerine gönderme planları yaparken bulmak. Ama asıl ironi, kendinizi bağımsız zannettiğinizde bile yaptığınız her şeyde onun onayının ne kadar önemli olduğunu ve bu ilişkiyi ne kadar çok sevdiğinizi hissetmeniz sanırım.  Freud’a sorarsanız bütün mesele her iki tarafında kadın olmasıymış. Lakin bu kadının diğer kadınlardan bir farkı var elbette, ANNE sizi kayıtsız şartsız seven ve ömür boyu ne yaparsanız yapın yanınızda olan kişidir…

Şimdi biraz da bu konuda uzman görüşlerine bakalım;

International Hospital Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt şöyle demiş;

Anneler, kızları için önemli bir destektir. Bu nedenle hamilelik, annelik rolü ve iyi bir evlilik yaşantısında anne ile kızın iletişimlerinin sağlıklı olması önem taşır. Anne-kız arasındaki ilişki zaman içinde değişim gösterir. Bazen yakınlaşmalar bazen de uzaklaşmalar görülür. Burada önemli olan annenin kızına baskı yapmamasıdır. Kendisine yakın olmaya zorlanan genç gibi uzakta tutulan genç de sorunlar yaşayabilir. Genç, bir yandan annesi gibi olmak isterken bir yandan da annesine benzememeye çalışabilir. Bu yüzden onunla arkadaş olmak yerine ona annesi olduğunuzu, daima ona destek vereceğinizi hissettirin. Çünkü onun, kendisine arkadaş gibi yaklaşan bir anneye daha çok ihtiyacı vardır. Gerektiğinde sınırlar getirebilmelisiniz.

Birbirinizi dinleyin

Sağlıklı bir anne-kız ilişkisinin ilk şartı, birbirinizi dinlemekten geçer. Özellikle de çatışmalı ergenlik dönemdeki genç kızınız ile iletişimi bırakmamalısınız. Arkadaşlarını küçümseyip ona “Saçını beğenmedim. O çocuk tembel, onunla niye arkadaşlık ediyorsun?” gibi cümleler kurarak yaklaşmayın. Bu tür yaklaşımlar, kızınızı sizden daha çok uzaklaştırır.

Kayıtsız şartsız sevgi

Anne-kız arasındaki çatışmayı ortadan kaldırabilmek için iki tarafın da yapacakları var. Özellikle de bir ebeveyn olarak annelerin… Öncelikle kız da anne de birbirlerinin sevgisinden emin olmalı ve şunlara dikkat etmeli:

– Suçlayıcı bir tavırla iletişim kurmaktan kaçınmalı, aşırı kontrolcü tavırlarla kızına yaklaşmamaya özen göstermeli

– Kızına sorunlarının yanında olduğunu gösterirken bir arkadaş gibi değil, anne olduğunu hissettirerek davranmalı

– İyi bir dinleyici olmalı

– Kız da anneden gelecek eleştirileri kişisel algılamamalı

– Anne, kızına iyi bir rol model olmalı

– Hep kaygılı ve korkularla dolu olarak yaklaştığında kızının gelecekteki hayatı da olumsuz etkilenecektir.

– Duygularının farkına varmalı

– Tartışma esnasında geçmişteki sorunların üzerinde durmamalı.

– Sabırlı olmalı

– Kızı ile rekabet etmekten kesinlikle uzak durmalı

– Geçmişte kendi annesi ile yaşadıklarını hatırlamalı. Sonuçta anne-kız arasındaki çatışmalar aslında kuşaklar arasındaki farklılıklardan kaynaklanır. Onu değiştirmek yerine olduğu gibi kabul etmeli.

– Kendine güvenen, ayakları yere basan, güçlü bir kız çocuğu yetiştirmek için ona inanmalı ve güvenmeli.

– Ayrıca gerçekleştiremediği hayalleri kızının gerçekleştirmesini kesinlikle beklememeli.

Umarım faydalı olmuştur.

Balzac ne demiş;

“ Bir anne yüreği, dibinde daima af bulunan bir uçurumdur.” Ama gerçekten de annelik ancak anne olunca anlaşılabiliyormuş.

Sevgiler..

İdilob

12 Comments
    E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

    Abone Ol!