Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Baba Demek, Özgüven Demektir!

Babalar, bu yazı da sizler için. Aile içinde babanın yerini ve önemini kısa ama mükemmel özetlemiş Pedagog Seçil Özcan. İyi ki de yazmış.
Baba Demek, Özgüven Demektir!
Baba, çocuk için dünyaya açılan kapı; çocuğun, sosyal gelişiminde ve özgüveninin oluşmasında etkili olan kişidir.
8 yaşında bir erkek çocukla; korkularıyla baş edebilmesi amacıyla seanslara başladık. Seanslardan birinde, bir oyun kurguladık ve o baba oldu, ben de onun çocuğu.
Ve oynamaya başladık. Bana, “Ben, şimdi işten geldim, çok yorgunum, şu koltuğa uzanacağım, sen de yanıma otur” dedi. Elinde, hayali bir kumanda, duvara bakarak zaping yapmaya başladı. 10-15 dakika bekledikten sonra “baba” dedim. Hala zaping yapmaya devam etti. Koluna dokunarak, bir kez daha “baba” dedim. Bana kızarak; “ daha reklam arasına gelmedik, konuşma!” dedi. Anlaşılıyor ki; çocuğun, sadece, reklam aralarında konuşabildiği bir babası vardı. Daha sonra, babasının çok yoğun çalıştığını, televizyon izleyerek dinlendiğini anlattı. Babası ile sadece Pazar günleri gezdiklerini söyledi. Yazılanları okurken, eminim, bazılarınız, “galiba ben de böyle davranıyorum” diye içinizden geçiriyorsunuz.

Baba, çocuk için güvenli limandır. Babayla ilişkisi ne kadar güçlü olursa, çocuğun yaşama karşı duruşu o kadar güçlü olacaktır. Çocukluğunuzu hatırlayın, arkadaşlarımıza, “benim babam, senin babanı döver” derdik. Baba, ne kadar güçlü algılanırsa, çocuk da kendini o kadar güvende hisseder.

Yapılan araştırmalarda; girişken, dışa dönük ve risk alabilen çocukların, babalarıyla kaliteli zaman geçiren çocuklar olduğu saptanmıştır. Bazı araştırmalarda da; çocuklarıyla oyun oynayan, “fiziksel temas” kuran babaların, çocuklarının okul başarılarını olumlu etkiledikleri saptanmıştır.

Baba, dış dünyaya açılan penceredir.

Baba, sırtımızı yasladığımız dağdır.

Baba, evin direğidir.

Baba, akademik hayatta başarılı olmak demektir.

Baba demek; girişken olmak demektir.

İlginizi Çekebilir:  Ruhumuzda Açılan Kapılar

Baba demek; ayakları yere sağlam basmak demektir.

Baba demek; özgüven demektir.

Baba demek; güç demektir.

baba-kız-300x300 Baba Demek, Özgüven Demektir!
çocuğumula kaliteli zaman geçirmek önemli

Seçil ÖZCAN

Okuduğunuz yazı içerisinde hatalı yada yanlış bir kısım olduğunu düşünüyorsanız fare imleciniz yardımı ilgili kısmı seçili hale getirip Ctrl+Enter tuşlarına basarak bana gönderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: