Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Başarılı Çocuk Yetiştirmenin Püf Noktaları???

Bu bloğu açtığım için ne kadar mutlu olduğumu anlatacak bir kelime var mı bilmiyorum. Yaparken eğlendiğim bir işim oldu. Yuppiiiiiiii… Site etkileşimleri arttıkça, ağzım kulaklarıma varıyor doğrusu. Gittikçe sanki, “ Yeni nesil annelerden, eğlenceli paylaşımlar” şeklinde gelişiyoruz.

Bugün ki yazımızı kaleme alan Nehir’in sınıf arkadaşı Ada’nın ve bugün doğum günü olan Kartal’ın annesi Yonca Tunador!!! İyi ki çocuklarımız sınıf arkadaşı olmuş da bizim de yollarımız kesişmiş. Burada Yonca’ya bir alkış alalım lütfen…

Kendisi Yavru Fil Kitabevi ve Party Port Çocuk Atölyesi ve Parti Evi’nin sahibidir. Tabii kız kardeşi Ekin ile birlikte.Keyifli yazım dilinden de anlaşılacağı gibi tam bir kitap kurdu. Umarım bu eğlenceli paylaşımları hep devam etsin. Çook teşekkürler Yonca!!!

Başarılı Çocuklar Yetiştirmenin Püf Noktaları ???

Başarı! Olmazsa olmaz sandığımız, ulaşmanın yolunun zor, kolay, ya da yöntemli olduğu, herkesin isminin içindeki cümlede geçmesini istediği sihirli kelime!

Sizler için çeşitli kaynaklardan yararlanarak araştırdık ve sonunda bazılarını bildiğimiz, bazılarını tahmin ettiğimiz, bazılarını ise hiç duymadığımız birçok yöntem bulduk. Hepsini değil ama ilgimizi çeken ve uygulaması kolay olanları cımbız ile çekerek maddeler haline sizlere sunmaya uygun hale getirdikJ Vereceğimiz ipuçlarının hiçbir yan etkisi yoktur. Aç karnına ya da tok karnına uygulanabilir:)  Dikkat etmeniz gereken tek konu bu ipuçlarını sonsuz sabır ve sevgi ile uygulamanız gerekiyor aksi takdirde işe yarayacağından emin olamayız 🙂

*-Çocuklarınızla birlikte dinlendiren ve eğlendiren aktiviteler yapın. Ailece masa oyunları oynayın, hafıza kartları, tabu, kelime oyunları sizin için ideal oyunlar olabilir. Öğrenmenin yaşı yok eminiz siz büyükler de çok şey öğreneceksiniz.

*-Çocuğunuzu yazı yazması için teşvik edin. Güzel bir günlük hediye edin ve sık sık hatırlatarak yazmasını sağlayın kendi günlüklerinizden örnekler verin. Çocuğunuza bir öykü defteri hediye edin. Uygun zamanlarda önüne herhangi bir obje koyun(şarj aleti,cüzdan,bardak vs..)ve obje ile ilgili bir hikaye yazmasını isteyin. Yazdıkları kendi duyguları olacağı için o yazıların içinde çocuğunuzun yaşadıkları kaygıları ve mutlulukları ile ilgili bir sürü ipucu bulacaksınız. Bunları değerlendirip çocuğunuza yardımcı olmak artık daha kolay 🙂

*-Beyin egzersizleri çok önemli! Bilmece bulmaca kitapları alın. Öğrenmenin ve zekasını geliştirmenin en eğlenceli yolunu buldunuz 🙂

*-Gülün gülün gülün ve güldürün. Çocuğunuz dersten sıkıldığında ya da moralini bozacak bir olay olduğunda onu rahatlatmak ve güven vermek için konuşmanızı yaptıktan hemen sonra onu güldürün. Gıdıklayın, yastık savaşı  yapın, hoşuna gidecek espriler yapın, taklitler yapın ve mutlaka onu güldürün. Gülmek sadece zeka ve başarı için faydalı değildir. Gülmek vücudumuzda ki her hücreyi harekete geçiren bir durumdur.

*-Mozart’ın RE MAJOR SONATI…yapılan araştırmalara göre çocuğunuzun zeka ve dikkatine fayda sağladığı görülmüş. Boş zamanlarında, arabada, oyun oynarken vs.. açın Mozart’ı hep birlikte dinleyin.

Hiçbir faydasını görmeseniz bile(ki buna inanmıyorum)her yerde dinlediğimiz müziğini ve sözlerini anlayamadığımız kafa karıştıran bir sürü şarkıdan çok daha faydalı olduğu kesin.

*-Uyku çok ama çok önemli. Herkesin bildiği 8-9 saatlik uyku dilimi laf olsun diye söylenmiyor. Bu uyku diliminin bir bölümünde beynimiz, bir bölümünde vücudumuz dinleniyor ve ikisi de olmazsa olmaz.

*-Havuç suyuuu… evet gece yatmadan önce içilecek bir çay bardağı havuç suyu mucizedir!Çocuğunuzun dikkatini toplamasına ve dirençli olmasına büyük katkı sağladığı tartışılmaz bir gerçek.

*-En önemli ve en kolay maddeye geldik.KİTAP!Çocuğunuza bol bol kitap okutturun okumak istemediği durumlarda ya da uyurken siz okuyun. Hayal dünyası genişlesin ,kelime dağarcığı artsın, her konuda az da olsa bilgisi olsun ve kendine güvensin. Ayrıca sınav sırasında hızlı okuyup anlasın ki zaman ve yanlış okuma sorunlarından kurtulsun.

 

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!