Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Bayrama Dair <3

BAYRAMA DAİR…

Bu sabah kalktığımda uzun zamandır neden kurban bayramlarını hakkıyla hissedemediğimi kafamda bir ampul yanmışcasına idrak ettim.Bunu o kadar düşünmüştüm!  Ama cevap bir ünlü düşünürün ‘’çocukluğunuz ana vatanınızdır’’ sözüyle geldi adeta..

Ben çocukluğum boyunca kurban bayramlarını hiç Antalya ‘da geçirmemiştim.Babam, mesleği gereği yazları hep denizde olduğu için annem bizi İzmir’e dedemlere götürürdü.Bütün aile orada hep beraber coşkulu ve telaşlı bir şekilde bayramı  tüm kurallarına uygun olarak hafızalara kazınırcasına geçirirdik.

Kuzenlerimle dedemin hergün gittiği kahveye koşu yarışı yapar en önce giden avanslı harçlığı koparırdı.Beyaz mendiller,çoraplar,yeni, parlak ve yürüdükçe adımlarını hissettirecek kadar topuğu olan kösele ayakkabılar,badana yapılmış evler,bahçelerinden asma yaprakları sarkan balkonlar,roka kokuları sarmış mutfaklar,kim kimin evine ziyarete gelmişse orada yenilen kavurmalar,boyu iki metre olan dedemin bile kollarına sığmayan devasa karpuzlar,en irisinden bursa şeftalileri,enfes incirler ve tabi ki kapının önünde sohbet eşliğinde yenen çiğdemler.(çekirdekler)Uslu olunursa akşam ahşap iskemleleri olan açık sinemada içtiğimiz gazozlar da en sevdiğimiz aktiviteydi.

İnsan yaşadığı tüm bu güzellikleri başka bir zamanda, başka bir yerde aynı lezzette yaşayamıyor.Tıpkı tadı damağında kalan bir lezzeti bir daha bulamaması gibi.Belki de çocuk olarak ruhumuzun ihtiyacı olan o tatmin duygusu yaşa göre farklılık sergiliyor kim bilir?Ama şu bir gerçek ki o zamana olan özlem hep sürüyor. Ana vatanını özler gibi, hasret  hep burnunun direğini sızlatıyor.Hele ailenizden bir çoğu bu dünyadan göçtüyse..O zaman işte benim bugün  hissettiğim gibi, o coşkulu yaşanılan bayramlar  yerini buruk hüzünlü bir ruh haline bırakıyor.Belki de herkes bir parça böyle hissediyor fakat hayat her şeye  rağmen tüm güzellikleriyle ve bize sunduğu yeni duygularla kendini hep diri tutuyor.Bize düşen de aldığımız her nefeste bu diriliği hissetmek ve geçmişteki güzel yaşanmışlıkları çocuklarımıza da yansıtarak onların ana vatanlarına güzel tohumlar ekmek..

Birliğin,bütünlüğün,şefkatin,vermenin ve en önemlisi sevginin hakim olduğu bir dünyada nice bayram anılarımızın birikmesi dileğiyle,

Sevgiler,

Nur Üçgün

 

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!