Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Belki Öyle Değildir!

Belki öyle değildir !!

Çocukluğumdan beri duygusal biri olmam, çoğu zaman üzülen tarafın ben olmama neden olsa da şimdiye baktığımda bunun bir avantaj ve lütuf olduğunu görüyorum.

İlkokula giderken arkadaşlarımla ilişkilerimde yaşadığım olayları ilk fırsatta anneme hemen anlatırdım. Annem de büyük bir sabırla dinler ve her zaman : -Belki öyle değildir !Sen bunu kendi tarafından yaşadın, karşı tarafı da dinlemeden bence bu kadar kesin hükümlü olma! derdi. Ben de her seferinde annemin diğer arkadaşlarımı kayırdığını , beni onaylamadığı düşüncesiyle kendimi kötü hissederdim. Ertesi gün arkadaşımla aramızdaki buzları eritince de annemin ne kadar haklı olduğunu görerek, annemin nasıl bu kadar her şeyi bilebildiğini küçücük aklımla düşünür dururdum.

Yıllar boyunca annem istisnasız hep haklı çıkmıştı çünkü olaylara egosuyla yada koruma iç güdüsüyle değil çözüm odaklı bakmak konusunda bir uzmandı.

Bu bakış açısını annemi kaybettikten sonra iyice içselleştirmiş olmalıyım ki geçen gün benzer bir olay karşısında kızım da bana aynı çıkışı yaptı ve dedi ki: – Anne sen beni değil arkadaşımı mı savunuyorsun?😊
Tabii ben zihnimin kalbimin ve ruhumun içinde öyle bir geçmişe gidip geldim ki!
Kızım -Anneeee! Diye seslenince hemen cevap verdim…
-Belki öyle değildir!Sen bunu kendince düşünüyorsun ve karşıdakinin ne düşündüğünü bilmeden yargılaman hiç adil olmaz.Böyle hissetmen çok doğal çünkü arkadaşın sana beklediğin gibi bir davranışta bulunmamış ama böyle olması da onun haksız olduğu anlamına gelmez.Yarın sakince hislerinizi paylaşınca olayların hiç de “zan”nettiğin gibi olmadığını görebilirsin çünkü arkadaşın bu fırsatı hak ediyor. Çünkü siz birbirinizi aslında çok seviyorsunuz.. dedim

Ertesi gün ķızım büyük bir heyecanla o gün içinde yaşananları anlatırken buzların bir kez daha eridiğini görmek beni çok mutlu etti.

Salata yapıyordum ve ellerime baktım.Ellerim ne çok anneme benziyordu..Sonra gözlerim doldu ve çok şükür ki ahlakım da benzemiş diye minnet duydum.
Yaşamak ve yaşatmak ne güzel dedim içimden!

Anlayışınızın yaşam felsefesi haline gelmesi dileğimle,

Nur Üçgün

2 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!