kızlar siz sadec ince bir beden ve güzel bir yüzden ibaret değilsiniz

Belki Öyle Değildir!

Belki öyle değildir !!

Çocukluğumdan beri duygusal biri olmam, çoğu zaman üzülen tarafın ben olmama neden olsa da şimdiye baktığımda bunun bir avantaj ve lütuf olduğunu görüyorum.

İlkokula giderken arkadaşlarımla ilişkilerimde yaşadığım olayları ilk fırsatta anneme hemen anlatırdım. Annem de büyük bir sabırla dinler ve her zaman : -Belki öyle değildir !Sen bunu kendi tarafından yaşadın, karşı tarafı da dinlemeden bence bu kadar kesin hükümlü olma! derdi. Ben de her seferinde annemin diğer arkadaşlarımı kayırdığını , beni onaylamadığı düşüncesiyle kendimi kötü hissederdim. Ertesi gün arkadaşımla aramızdaki buzları eritince de annemin ne kadar haklı olduğunu görerek, annemin nasıl bu kadar her şeyi bilebildiğini küçücük aklımla düşünür dururdum.

Yıllar boyunca annem istisnasız hep haklı çıkmıştı çünkü olaylara egosuyla yada koruma iç güdüsüyle değil çözüm odaklı bakmak konusunda bir uzmandı.

Bu bakış açısını annemi kaybettikten sonra iyice içselleştirmiş olmalıyım ki geçen gün benzer bir olay karşısında kızım da bana aynı çıkışı yaptı ve dedi ki: – Anne sen beni değil arkadaşımı mı savunuyorsun?1f60a Belki Öyle Değildir!
Tabii ben zihnimin kalbimin ve ruhumun içinde öyle bir geçmişe gidip geldim ki!
Kızım -Anneeee! Diye seslenince hemen cevap verdim…
-Belki öyle değildir!Sen bunu kendince düşünüyorsun ve karşıdakinin ne düşündüğünü bilmeden yargılaman hiç adil olmaz.Böyle hissetmen çok doğal çünkü arkadaşın sana beklediğin gibi bir davranışta bulunmamış ama böyle olması da onun haksız olduğu anlamına gelmez.Yarın sakince hislerinizi paylaşınca olayların hiç de “zan”nettiğin gibi olmadığını görebilirsin çünkü arkadaşın bu fırsatı hak ediyor. Çünkü siz birbirinizi aslında çok seviyorsunuz.. dedim

Ertesi gün ķızım büyük bir heyecanla o gün içinde yaşananları anlatırken buzların bir kez daha eridiğini görmek beni çok mutlu etti.

Salata yapıyordum ve ellerime baktım.Ellerim ne çok anneme benziyordu..Sonra gözlerim doldu ve çok şükür ki ahlakım da benzemiş diye minnet duydum.
Yaşamak ve yaşatmak ne güzel dedim içimden!

Anlayışınızın yaşam felsefesi haline gelmesi dileğimle,

Nur Üçgün

1f60a Belki Öyle Değildir!

Hakkımda ne yazmalıyım acaba? acaba? acaba? Düşündüm, taşındım ve ciddi bir öz geçmiş yazmaktansa beni ben yapan niteliklerimi yazmaya karar verdim:) Devamını oku

İdil Öztürk Başara

Hakkımda ne yazmalıyım acaba? acaba? acaba? Düşündüm, taşındım ve ciddi bir öz geçmiş yazmaktansa beni ben yapan niteliklerimi yazmaya karar verdim:) Devamını oku

  • Anonim

    Okumaya başlayınca kendi yaşam örneğin zannettim. Ama yaşamının büyük parçasına şahit olduğum için annenin de yaklaşımı farklı değildi.sen de kaynağa benzemişsin hassas kızım. Bir düşünürsen Gökiş teyzen hepsinde benzer hassasiyeti yakalarsın. Sevgilerimle seni çok seviyorum.mutluluğun daim olsun,yüzün hep gülsün.

    • admin

      çok teşekkür ederim... ne diyeyim bu güzel yazıları okuyunca hemen bir mutlu oluyorum, duygulanıyorum... :) hassasız ya... ne güzelll...

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.