Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Binicilik sporu..

Binicilik Sporu

Küçük kahramanımız Nehir‘in en büyük tutkusu at binmek. 5 yaşından beri devam ediyoruz. Biraz yavaş ilerliyoruz çünkü haftada sadece bir gün gidebilme şansımız oluyor ama buna rağmen 2 sene önce Türkiye Binicilik Federasyonu’nun ” PONY BİNİCİLİK LİSANSI” nı aldı. Yani anlayacağınız lisanslı bir sporcu oldu.

Çocuğunuzun paylaşma duygusunu öğrenmesini, doğa ve hayvan sevgisini kazanmasını mı istiyorsunuz? Size harika bir önerim var: Binicilik sporu At binmek, doğru yer ve doğru eğitmenle yapıldığı zaman, çocuğunuz için tahmin ettiğinizden de daha sağlıklı ve eğlenceli bir spor olabilir.

Ata düzenli olarak binmek uzmanlara göre vücuttaki tüm kasları çalıştırdığı, terlemeyi kolaylaştırdığı, kilo vermeye yardımcı olduğu için doğru bir spordur. Çocuklarınızın ata binmeyi öğrenmesi de onların kas ve kemiklerini güçlendirecektir. Uzmanlar, binicilik sporunun stresi azalttığı, idare duygusunu da öğrendiği ve sosyalleştirdiği için sağlıklı bir alternatif olduğu görüşünde birleşiyorlar. Bana sorarsanız kesinlikle çocuğunuzun özgüvenini de yükseltiyor. Bir defa atın üzerinde hepsi o kadar asil görünüyorlar ki. Dört nala kalktığında seyircilerin Nehir’i alkışlamaya başlamasıyla yüzündeki mağrur ama gururlu ifadeyi bir gün video da yakalarsam sizinle mutlaka paylaşırım 🙂

Son zamanlarda popülerlik kazanan binicilik sporu, pasif bir aktivite değildir. Bu spor, kask takarak ve özel zeminlerde çalışarak oldukça keyifli bir hale gelebilir. Kan dolaşımı ve solunuma iyi gelir, duruşu düzeltir. Çünkü binicinin atın üzerinde dik durması önemlidir. Ama böyle kazık yutmuş gibi değil. Pelin öğretmenimiz bize ” Omuzlar yerine” diye  öğretmişti. Yani omuzlar ne aşağıda ne de yukarıda olacak, tam olması gereken yerde. Denge ve koordinasyon gerektirdiği için de günlük dertlerden uzaklaşmanızı sağlar. Kask ve yelek mutlaka gerekli. Evet riskli bir spor ama risk hayatımızın her alanında, her yerde karşımıza çıkabilir. Bisiklete binerken de düşebilir, jimnastik sırasında da sakatlanabilir, vs. vs.

Çocukların atlarla olan dostlukları, sevgileri gerçekten görülmeye değer. Nehir, yeni adı ile  Antalya Binicilik ve Atlı Spor Kulübü eski adı ile Lara Horse Club Arena da ata biniyor. Sefa öğretmenini o kadar çok seviyor ki Pazar günü ona götürmek için bugün havuçlu kek pişiriyoruz…3 farklı ata biniyor, Hunter, Chantelle ve Dönbaş!! Dönbaş da ne kadar komik bir isim değil mi?? Ben de anlamadım..

Nehir artık engel atlamalara başladı. Evet seyrederken, kalbimin yerinden çıkacak gibi attığı hatta bazen dayanamayıp, ahırlara gidip,  atlarla konuştuğum, sık sık tuvalete gittiğim doğrudur ama bir o kadar da gurur duyduğum ve hayran olduğum da doğrudur…

501

2 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!