Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Boşanan ailelerin çocuklarına söylenmesi gereken sözler nelermiş???

Boşanan Ailelerin Çocuklarına Söylenmesi Gereken Sözler Neler

Etrafımda o kadar çok insan var ki ya boşanmanın eşiğinde yada maalesef boşandılar. Anne ve baba bir şekilde yoluna devam ediyor da küçük yüreklerin bunu anlaması, kendileri yüzünden bu durumlara gelinmediğine ikna olmaları, kendilerini suçlamamaları gerektiğine inandırılmaları gözlemlediğim kadarı ile çok ama çok zor oluyor. Hatta, boşanmış ailelerin çocuklarının genelde çok problemli oldukları da inkar edilemez bir durum. Şu da bir gerçek ki hiç kimse de boşanmak için evlenmez ama evlilik hayatına uygunluk gözlemlendikten sonra çocuk sahibi olmak en doğrusu.

Ve bana sorarsanız kötü giden bir evliliği kurtarmak için çocuk sahibi olmak, o çocuğa yapılacak en büyük kötülük. Çünkü çocuk doğduktan sonra, uykusuzluk, hastalıklar, artan harcamalar vs. sebeplerle gerilen sinirler evlilikleri daha da olumsuz etkileyebiliyor.

Peki, eğer boşanan bir çiftin çocukları ile konuşma fırsatımız olursa onlara söylememiz gereken sözler nelermiş, Doğan Hocamız çok da güzel özetlemiş.

1- Annen baban birlikte oturmayacaklar, ama unutma, onlar senden ayrılmıyorlar; onlar ömür boyu senin hayatında olacaklar.
2- Annen ve babanın birbirlerinden ayrılıyor olmaları, birinin iyi diğerinin kötü olduğu anlamına gelmez. İki iyi insan birlikte aynı evde oturduğu zaman anlaşamayabilirler.
3- Anneni ve babanı aynı anda sevmeye, özlemeye devam edebilirsin. Birini sevdiğin için, diğerine karşı kendini suçlu hissetme.
4- Bir defter al; her gün 10 dakika o deftere o gün düşündüklerini ve hissettiklerini yaz. Yazmak senin olayların ve duyguların içine boğulmaktan kurtarır. İstiyorsan, içinde geliyorsa içinden geldiği gibi resimler de çizebilirsin. Bunları sakla ilerde büyüyünce okursun.
5- Sen iyi, akıllı bir çocuksun. Ve ben sana değer veriyor, seni seviyorum. Kafan karıştığı zaman, için bunaldığı zaman gelip benimle konuşabilir ya da bana yazabilirsin. Unutma annen, baban, öğretmenin,teyzen,amcan vs. olarak ben ve daha birçok kişi seni seviyor.
Ve çocuğun yaşı anlamaya uygunsa şöyle bir cümleyi söylemekte de fayda olabilir: “Sevebilmemiz için her konuda benzer düşünmemiz gerekmez; farklılıklarımıza saygılı olmamız ve beraber yaşamayı bilmemiz gerekir. Sen değişik konularda annen ve babandan farklı düşünebilirsin, ama her ikisini de sevmeye devam edebilirsin.”

Sevgiler

idilob

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!