Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Bu Ergenler Üşümüyormuşşşş… Ben böyle iyiyim!

Bu Ergenler Üşümüyormuşşşş… Ben böyle iyiyim!

Bundan İki yıl önce bir arkadaşıma giderken arkadaşımın oğluyla oturdukları binanın önünde karşılaştık.O gün de tıpkı bugünlerde olduğu gibi hava inanılmaz soğuktu. Benim ilk dikkatimi çeken şey incecik bir gömlekle okula gitmeseydi.Ben hemen -oğlum üşümüyormusun sen böyle ? diye sordum fakat O da bana – Ben böyle iyiyim! Nur teyze üşümüyorum dedi. Şaşırdım kaldım!

Yukarı çıktım olanları arkadaşıma anlattım. Arkadaşım tüm bunları kanıksadığı için tebessüm ederek, bana yaşadığı bu süreci anlattı. Ben böyle birşey yaşamam herhalde çünkü benim oğlum çok üşür , küçük ısıtıcısını yanından hiç ayırmaz dedim arkadaşıma!

Bu kış biraz geç gelince biz de kış moduna haliyle geç girdik. Son günlerde soğuk havanın etkisiyle hepimizde bir ısınamama durumu baş gösterdi.Ama oğlum hariç !:)) O hala tişörtle geziyor..Dün şort giymişti 🙂 Ben arkadaşıma hiç böyle şeyler yaşamam derken ne kadar da önyargılı davranmışım meğer!

Annelik iç güdüsüyle, çocuğunun üşümediği düşüncesini, orta bir noktada buluşturmak nasıl zor anlatamam. Bunu yaşayan bilir mutlaka. Zorla giydirdiğim montların hepsi okulda kalınca ve artık sadece okulun ince bir eşofmanı bizim montumuz olarak kullanıldığı için konuyu daha fazla uzatmak istemedim. Bende arkadaşım gibi peki sen öyle hissediyorsan tamam dedim.(itiraf ediyorum arada benim ceketimi giyermisin diye soruyorum:))) )

Çoğu zaman gerçekten üşümüyor.Aslında bunu okulumuzdaki seminerde psikolog Aylin Özkan söylemişti. Hormonlardan dolayı üşümüyorlar diye.. Bunu da hatırlayınca içim bir nebze daha rahatlıyor.

Kizlarda ise bu durum biraz daha farklılaşma gösterebiliyormuş. Mesela onlar da kazaklarının ya da tişörtlerinin kollarını sündürüyorlarmış.B iz henüz bu sündürme durumunu yaşamadık fakat lisedeyken annemin bana kazağımı sündürmemem konusunda çıkışmalarını hatırlıyorum…:))

Tüm bu yaşanaların aslında güzel anılar olarak kalabilmesi bu dönemdeki iletişim kalitemizle o kadar yakından ilgili ki!

Benim naçizane önerim her ne söylemek istersek isteyelim saygı duyarak,empati yaparak ama kendi duygu ve düşüncelerimizi de sevgi diliyle anlatarak iletişime geçelim.

Onlar herşeye itiraz eden ergenlerimiz de olsalar bize düşen sabırla bu koruk gibi tatsız sanılan dönemi helva gibi tatlı geleceklere dönüştürebilmek!!

Helva tadında gelecek nice güzellikler yaşamanız dileğiyle,

Nur Üçgün

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!