Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Bugün de Sen Bana Yardım Eder misin?

Bugün sana bir sorum var? Bugün de sen bana yardım eder misin?

Nehir dün okulda sınıf nöbetçisiymiş. Öğle tatilinde,  yemekten sonra, kendine çikolata almak için aşağıya kantine inmiş. Bir arkadaşının söylemine göre son dakika sınıflarından bazı yabancı çocukları çıkarken görmüşler. Ders başladığında hepsi sınıflarına girmişler ve bir çoğu kalem kutularına koydukları paralarının kaybolmuş, çalınmış vs. olduğunu söyleyip, Nehir’i suçlamışlar.

Öğleden sonra okulumuzun hemşiresi arayıp, Nehir’in ateşinin çıktığını söyleyince anneannesi gidip, Nehir’i okuldan aldı. İşten eve geldiğimde Nehir keyifsizdi ve gözleri kırmızı, kırmızıydı. Daha kapıdan girer girmez boynuma sıkıca sarılıp, beni bugün ne kadar çok özlediğini söyleyip, durdu. Ben de hasta olduğu için bu şekilde davrandığını düşünüyordum daha sonra karanlıktan korkuyorum, vs. yanımda kal, demeye başlayınca bir yanlışlık olduğunu anladım ve sürekli sormaya başladım. ” Nehirciğim, bu gün okulda başına bana anlatmak istediğin bir olay mı geldi? ” Nehirciğim bana anlatmak istediğin bir şey var mı anneciğim? Neyse, tam yatmak üzereyken ağzının içinden ” Bir de ben nöbetçiyken, kantine gittim o arada arkadaşlarımın parası çalınmış, hepsi de beni sorumlu tuttu, dedi ve tahmin edileceği gibi ağlamaya başladı 🙁

Neyse biraz öptüm, sevdim, sonra öğretmenine anlatıp, anlatmadığını sordum. Öğretmenleri de arkadaşlarına kızmış ve madem öyle paranızı kalem kutunuza koymasaydınız, cüzdanınıza koysaydınız demiş.  Ben de Nehir’e belki de arkadaşlarının paralarını düşürmüş olabileceklerini, sınıf nöbetçisi olmanın sınıf bekçisi olmak demek olmadığını söyledim. Karnının acıkabileceğini, tuvalete gidebileceğini, hastalanıp revire inmesi gerekebileceğini vs. hepsinin olabileceğini ve sürekli sınıfta durup, bekleyemeyeceğini anlattım. Ayrıca, okula para getiriyorlarsa bu paralara sahip çıkmanın herkesin kendi sorumluluğu olduğunu, başkalarının sorumluluğunu üstüne alıp, kendini suçlamaması gerektiğini söyledim. Sabah epeyce bir okula gitmek istemediğini, söyledikten sonra en nihayetinde okula gitti. Ben de ilk iş öğretmenini aradım ve akşam Nehir’in yaşadıklarını anlattım. Öğretmenimiz sınıfa gidip, konuşacağını söyledi.  Nehir 10,5 yaşında ve 5. sınıfa gidiyor. Okula gitmek istemediğini söylediğinde, oldukça endişelendim çünkü gerçekten de olaylardan çok etkilenmiş görünüyordu.

Bunlar benim elimden gelen ve Nehir’i rahatlatmak için yaptıklarımdı. Şimdi sen bana yardım eder misin? Sen bu durumda ne yapardın?

Sevgiler.

idilob

5 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!