Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Büyükanneler ve Büyükbabalar Olmadan Asla

Büyükanneler ve Büyükbabalar Olmadan Asla!

Bugün seninle, büyükanneler, büyükbabalar ve torunların sevgi yumağına dönüşmüş hikayesini paylaşmak istedim.

Nehir’in doğumundan kısa bir süre önce anneannemi kaybettik ve anneciğim de evinde yalnız kaldı 🙁 Ama işte İlahi düzen her şeyi öyleeee bir kararlıyor ki hamileliğimin son ayları ve doğum sürecim biraz sıkıntılı olduğu için yardıma ihtiyacım vardı ve sonuçta Nehir doğduğundan beri annem de bizimle birlikte yaşamaya başladı. Nehir ile aralarında sımsıkı, sevgi ve saygı dolu mükemmel bir bağ oluştu.

O kadar tatlılar ki öyle bir sevgi yumağı olmuşlar ki onlara bakarken insanın içini de bir sevgi kaplıyor. Bazen sanki ben Nehir’in ablasıyım, annem de Nehir’in annesiymiş gibi hissediyorum. Nehir anneme, annem de Nehir’e çok iyi geldi. Hatta annem acılı günlerini kolayca atlatmasına yardımcı olduğu için Nehir’e xanax’ım benim der.
Nehir büyürken annem yanımızda olduğu için Murat ve ben de gerçekten çok şanslıydık. Eğer bugün Nehir bu kadar iyi yetişti ise büyük oranda annemin katkısıyla olmuştur. Şöyle bir düşüncem var; etrafımda ki çocukları gözlemlediğimde büyükanne, büyükbaba tarafından büyütülen çocuklar ile bakıcı elinde büyütülen çocuklar arasında aile terbiyesi, görgüsü, konuşurken kendini doğru şekilde ifade edebilmesi arasında gerçekten de çoooookkk büyük farklılıklar olduğu kanaatindeyim. Tabii, anneannenin de eğitimli, sevgi dolu ve yanımızda olabilecek imkanlara sahip olması benim açımdan bonustu.
Büyükanne ve büyükbabalar için torun sevinç, huzur, yeni bir tat ve onarım-telafi fırsatıymış.
Ablamla anneme soruyoruz ” eeeee anne, sen şimdi torunlarını mı daha çok seviyorsun yoksa bizi mi diye?”
Torunlarımı çok seviyorum onlara sadece sevgi veriyorum sonuçta onların sorumlulukları sizde ama sizi üzdüklerini gördüğümde onlara o kadar sinirleniyorum, öyle bir kızıyorum ki diyor. Yani üzen torunları da olsa anne yüreği evlatlarının üzülmesine dayanamıyor:) Annem sanki bizi daha mı çok seviyor??? Ne dersin??? 🙂

Büyükanne ve büyükbabalık, yeniden ebeveyn rolünü üstlenme ve çocuklarla iyi zaman geçirme adına ikinci bir şans tanınmasıymış. Bizim anneannemiz öğüt verici, yol gösterici, öğretmen, bakım veren, masal anlatan, dost, sırdaş ve aile tarihçisi gibi. Ama Nehir ile paylaşamadıkları bir şey var. Bunu buraya yazmazssam olmaz o da televizyon kumandası 🙂 Senin kanalların, benim kanallarım, sen daha çok seyrettin, ben daha çok seyrettim…. Bazen bir kavga, bir gürültü. Aaaaaa büyük kızımla, küçük kızım kavga ediyorlar diyorum:) Şiişşşşt kavga etmeyin bakıyım, hadi Nehir sen artık biraz ödevlerini yap filan geçiştiriyoruz 🙂

Ama şunu da anti parantez belirteyim torunlar ile büyükanne ve büyükbabaların kuvvetli, sağlıklı ilişkiler içerisinde olabilmelerinde anne ve babalar da çok önemli role sahiptirler. Anne ve babasının anneannesine, babaannesine, dedesine, büyükbabasına sevgi ve saygı dolu davranışlarını gören çocuk, tabii ki bundan etkileniyor.

Şimdi de anne ve babalar, altında da büyükanne ve büyükbabalar için öneriler vaaarrrrrr…..

• Kendi anne babalarınızla, çocuğunuzu yetiştirme stiliniz ve kararlarınız-kurallarınız hakkında net bir ifade kullanarak konuşun ve size saygı duymalarını, bu şekilde daha fazla yardımcı olabileceklerini dile getirin.
• Eksiklerini telafi etmek ve ilerleyen yaşlarında yeni bir heyecan yaşamalarına neden olan torunları için bir şeyler yapmaya çalışmalarını ve bu yoldaki hatalarını anlayışla karşılamaya çalışın. Onların da hayatlarında ilk defa büyük anne/baba olduklarını unutmayın.
• Eğer çocuklarınız anne-babanızdayken kurallarınız işlevsizleşiyorsa ve bu duruma müdahale edemiyorsanız, bence hiç savaşa girmeyin. Sadece çocuklarınıza kurallarınızın sizin ‘dört duvarınız arasında’ hala ve daima geçerli olduğunu hissettirin. Büyük anne-baba evi de serbest bölge olarak kalsın. Böylece ne siz, çocuklarınız ve kendi ebeveyniniz ile gerginlik yaşarsınız ne de kazanamayacağınız savaşa girmiş olursunuz.

Torunlar ile iyi iletişimde olabilmeleri için büyükanne ve büyükbabalara öneriler

• Torunlarınıza nasihat etmeye başlamadan evvel, onları sabır ve dikkatle dinleyin.
• Asla hakaret etmeyin, vurmayın ve cezalandırmayın.
• Sınır ve kurallarınızı muhafaza edin.
• Torunlarınıza ,tüm sorunlarını ve duygu-düşüncelerini sizlerle paylaşabileceklerini, kapınızın her daim onlara açık olduğunu hissettirin.
• Asla torunlarınıza anne ve/veya babalarını kötülemeyin.
• Torunlarınızın anne/babası olmadığınızı, tüm kural ve hakların aslen anne/babaya ait olduğunu unutmayın. Çocuklarınızın yeni aile sistemlerine saygı gösterin.
• Torunlarınızla irtibatı kesmeyin. Aranmayı ve özlenmeyi beklemeden evvel, onları özlediğinizi dile getirin ve arayın.
• Evinizde torunlarınızın resimlerini barındırın.
• Torunlarınız geldiğinde, kendi evlerinde gibi hissetmelerini sağlayın.
• İlgi ve eğilimleriniz doğrultusunda onlarla etkinlikler gerçekleştirin; resim-maket yapmak, yüzmek, yemek yapmak, v.b.
• Torunlarınıza bol bol ailevi ve kişisel tarihinizle ilgili hikayeler anlatın.

Sevgiler.

idilob

2 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!