Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Çarpım Tablosunu Nasıl Kolaylaştırdım?

Çarpım Tablosunu Nasıl Kolaylaştırdım?

İlkokula başladığım zaman,okula çok büyük bir hevesle gidip gelmeme rağmen kaygı duygusuyla bazı zamanlarda karnımı ağrıtacak kadar beni zorlayan tek şey çarpım tablosuydu. Okumayı ve yazmayı okula gitmeden öğrenen ben ,matematik derslerinde işlem gerektiren problemlerde daraldığımı hissederdim.

Uzun yıllar bunun matematik dersinde, öğretmenimin hata kabul etmez tavrından kaynaklandığını düşündüm fakat çocuklarımında yaklaşık aynı sıkıntılara maruz kaldığını görünce bunun temelinin tamamen çarpım tablosu kaynaklı olduğunu anladım..

Onlarla ilkokuldaki hatıralarımı adeta tekrar canlandırmaya çalışıp olayı daha derinlemesine çözmeye çalıştım.Ben papağan gibi ezberleyerek sınıfları geçtim fakat konunun özünü anlamakta hep zorluk çektim.Dolayısıyla çocuklarım için farklı bir öğrenme şekli bulup bu sorunu yaşamalarını engelleyebilirdim.

Bunun için çok araştırdım.En güzel öğrenme şeklinin yaşama uygulamak olduğunu gördüm.Dört işlem yaparken toplamayı,çıkarmayı ve bölmeyi şekillerle çocuklara anlatmak çok kolay fakat iş çarpmaya gelince rakamların kafasının içinde çarpıştığını görmek ve bunu düzeltmek hiç kolay değil.

Biz çocuklarımla bunu aşmak için çarpım tablosundaki çarpanları çok renkli kartonlara yazdık ve aynı ölçüde kestik. Bunu bir salon oyunu gibi hazırladık. Boş vakitlerimizde bunu aramızda oynayarak pratik yaptık.Biraz düşününce aslında oyun içinde uygulamak pek de zor değil.Örneğin erkeklerin oynadığı kart oyunlarında karakterlerin arkasında yazan güç bölümünün üzerine çarpim tablosunda en zorlandığı sayıların çarpımları yazılarak öğrenme kolaylaşabilir. Oynadığı kamyonların üzerine, küçük arabalara yada supermen,spiderman gibi karakterlerin üzerine güç belirleyici olarak çarpım tablosu rakamları yazılabilir.Kızlar içinde ip atlarken,evcilik veya marketçilik oynarken yada barbie bebeklerin üzerinde bu uygulamalar çeşitlendirilebilir.Biraz hayal gücüyle bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak mümkün. En önemlisi de bu pratikleri yaparken çocuğunuzla çok keyifli ve komik olabilecek anılarınızın birikmesi.İşte bu duyguyla ilerlenen her yol mutlaka başarıya dönüşür..

Sevgi dolu günler dileğiyle,

Nur Üçgün

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!