Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Çocuğumuza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

İyi bir anne miyim? değil miyim? tartışılır ama ben çocuğuna kitap okuma alışkanlığı kazandırmış bir anneyim. Bu konuda gerçekten mütevazilik yapamayacağım. Kızım neredeyse doğduğundan beri ona masal anlattım, masal okudum, kitap okudum ama her akşam okudum. Bir de klasik müzik dinlettim. Simdi bu yaptıklarımın meyvelerini toplama zamanı geldi. Nehir piyano çalıyor, cıstak cıstak müzikten ziyade klasik müzik seviyor. Uyumadan önce muhakkak kitap okuyor. Belkide Nehir’in daha bu yaşta sahip olduğu kütüphane pek çok yetişkinde yoktur. Daha sonra Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Mustafa Şahin’in bu yazısını gördüm ve hoşuma gitti. Umarım siz de beğenirsiniz…

çocuklar kitap okumayı sevsin
kitap aşkına, kitap sevgisi
Önceden çok okumayan bir toplumduk, şimdi neredeyse hiç okumayan bir toplum olduk çıktık. Kitapların yerini internet, telefon, televizyon… aldı artık. Okumanın zevkinden mahrum, teknoloji bağımlısı bir nesil yetişiyor. Çoğu anne-baba da bilerek veya bilmeyerek buna katkıda bulunuyor ve hatta destekliyor. Günümüzün çoğunu televizyon başında ya da internette geçiriyoruz. İçinde kültürümüzü, medeniyetimizi, kendimizi ve hayatın ta kendisini bulacağımız kitaplardan çok çok uzağız. Kitap deyince çoğumuzun aklına gelen sadece “test kitapları” oluyor!

İnternet, telefon, televizyon… tabi ki gerekli ama kararınca. Fakat tüm bunlardan daha fazla lazım olan, kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmak. Günümüzde yüzlerce olumsuz uyaranların bulunduğu çevrede, kendimize ve çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak zor olsa da imkânsız değil. Anne-baba olarak bu konuda, kitap okumanın önemine inandıktan sonra ilk yapmanız gereken; çocuklarınıza örnek olmak. Daha sonra aşağıda yazılan maddeleri hayatımızın doğal akışı içinde uygulayabiliriz.

Bir yaşından itibaren, çocuklarınız anlamasa bile, yaşına uygun ilgisini çekebilecek hikâye ve masal kitapları okuyun. Çocuklarınızın bu kitapları karıştırmasına izin verin.
Çocuklarınız konuşmaya ve kendini yavaş yavaş ifade etmeye başladığı zaman (ortalama 2 yaş) geceleri uyuturken hikâye ve masal okuyun. Başka zaman, okuduğunuz hikâye ve masalları anlatmasını isteyin.
Evde herkesin rahatça ulaşabileceği, içinde farklı türden kitapların olduğu bir kitaplık veya kütüphane olsun.
Çocuklarınızla birlikte dışarı çıktığınızda kütüphanelere ve kitapçılara da uğramayı ihmal etmeyin. Aynı zamanda öğretmenleriyle birlikte okul kütüphanesini de kullanması için yönlendirin.
Çocuğunuz okuyacağı kitapları kitapçılardan kendisi seçsin ve kendi kitaplığını/kütüphanesini oluştursun.
Çocuklarınıza verdiğiniz harçlıklarının bir kısmıyla onları kitap almaya teşvik edin. Böylece kitaplarını daha çok sahiplenecek ve onlara gereken değeri verecektir.
Çocuklarınıza alacağınız hediyeler arasında kitap da olsun.
Çocuklarınızı yaşına uygun bir dergiye abone olmaları ve takip etmeleri yönünde yol gösterici olun.
Evinizde her akşam bir kitap okuma saatiniz olsun. O saat aralığında evde bulunan herkes tüm işini bırakıp, bir odaya toplanarak sessizce kitap okusun ve okuma bittiğinde herkes okuduğu kitaptan birkaç cümle paylaşsın.
Bazı günler de, kitap okuma saatinde belirli bir kitabı sırayla bir kişi okusun ve diğerleri de dinlesin.
Çocuklarınızı kitap okumaları için sürekli uyarmak yerine, önce siz elinize kitabınızı alın, okumaya başlayın ve çocuklarınız her kitap okuduklarında onları motive edici cümleler kurun.
Haydi, hepinize iyi okumalar…

Mustafa ŞAHAN / Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!