Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Çocuğumuza tutamayacağımız sözler vermeyelim. Sonra depresyona girermiş maazallah….

Ayyy bu anne babalık da ne zor işmiş değil mi? Yani herkes 4-5 tane çocuk sahibi oluyor, gayet de büyütüyor 🙂  ama öyle olmuyormuş işte.. Biz eğer bu işi layığıyla yapmak, bedenen, ruhen, sağlıklı ve limitsiz düşünebilen, olayları çok yönlü değerlendirebilen, yaratıcı, sevgi dolu, öz güvenli bireyler yetiştirmek istiyorsak, öyle saldım çayıra mevlam kayıra olmuyor..

Şimdi çocuğun karakter gelişiminde, güven duygusunun oluşumu ile ilgili yine çok önemli bir noktaya parmak basıyorum:) A hahaha kendimi Saadettin Teksoy gibi hissettim bir an..

Verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle çocuklarda, dış dünyaya karşı güvensizlik oluşur, içe kapanırlar ve depresyona girebilirler. Aileler buna çok dikkat etmeliler”

Bu konuda şöyle bir yazı okumuştum ve sizinle paylaşmaya karar verdim:

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Bilgin, normal bir kişinin bile kendisine verilen sözün tutulmamasından dolayı incinebileceğine dikkat çekmiş. “Çocuklar ise bu duruma karşı hem kırgınlık yaşar, hem de bunu hayatı için risk olarak değerlendirir” demiş.

 “Özellikle okul öncesi çocukların dünyayı algılamasında, ebeveynin varlığı, onun yaşama tutunma teminatıdır”. Çocuk anneye babaya bu gözle baktığı için verilen sözlerin tutulmaması çocuğun, ’Kim bakacak bana?’ sorusu sormasına yol açar. Çocuk hayatının riske edilmesinden korkar. Verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle çocuklarda, dış dünyaya karşı güvensizlik oluşur, içe kapanırlar ve depresyona girebilirler. Anne ve babanın bir kez söz verdiği şeyi yapmaması çok bir anlam ifade etmez. Çünkü psikolojide çoğunlukla yapılan davranışlar belirleyici olur. Zaten çoğunlukla çocuğuna verdiği sözü tutan kişiler iyi bir anne ve babalık yapıyor demektir. Anne ve babanın çocuğuna karşı tutarlı, kararlı ve demokratik olması gerekir.”

Öyleyse ne yapmalıyız?? Bence çocuğumuza bir kaç seçenek sunmalı ve eğer yapabileceğimiz garanti değilse, bunun bir söz olmadığını ama gerçekleştirebilmek için elimizden geleni yapacağımızı muhakkak belirtmeliyiz.

Bu arada baktım da ” babalar ve kızları” ile ilgili yazdığım yazı en çok dikkat çeken, facebook da en fazla kişiye ulaşan yazım olmuş. Çok fena kıskandığım için yarında ” Anneler ve Kızları” geliyor..

Bu arada sevgi dolu mesajlar ve takipler için çok teşekkür ederim. Yarın görüşmek üzere….

İdilob..

One Comment
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!