Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Çocuk Kendi Odasında Uyumalı mı?


Çocuk Kendi Odasında Uyumalı mı?

Nehir 10 yaşında ve hala zaman zaman benimle yada babasıyla birlikte yatıyor. Doktorumuza danıştığımda ” Boş ver, tadını çıkar sonra yalvarsan da gelip, yanına yatmayacak” demişti. Biz de bu durumun oldukça keyfini çıkardık ama artık ayrılma vakti geldi de geçiyor. Şu anda bu konuda ne düşündüğümü sorarsanız ya da benim tecrübelerimden faydalanmak isteyenler olduğunda onlara söyleyecek tek bir sözüm var
” Hayat boyu devam etmeyecek bir alışkanlığı önce yaratıp, sonra da bıraktırmaya çalışmak anlamsız geliyor.” Tabii ki size ihtiyacı olduğunda, özel durumlarda çocuğunuzun yanında uzanıp, ona desteğinizi hissettirebilirsiniz, benim bahsettiğim alışkanlık halini alması.

Bu konudaki uzman görüşlerini aşağıda uzun uzun yazacağım ama sizin de göreceğiniz gibi tıp da bu konuda ikiye ayrılmış durumda…

Kendi çocuğunuzu sizin kadar iyi kimse tanıyamaz, dolayısıyla kararınızı kendiniz vereceksiniz ama benim bir anne olarak yaşadıklarımdan yola çıkarak tavsiyem imkanınız varsa kendi odasını çocuğunuzla birlikte dekore edip, belki bir süre peluş bir uyku arkadaşı da edinerek kendi odasında uyumaya alıştırmak yönünde.

Beraber Uyuma Taraftarları Diyor ki;

Bebeğin gelişimine faydalı: Ebeveyne yakın olmak, bebeğin fiziksel ve duygusal gelişimi açısından faydalıdır. Ayrıca bu yakınlık ebeveynleri de mutlu eder.
Daha çok zaman geçirme: Beraber yatılırsa, çocukla daha çok zaman geçirilmiş olur. Bu durum, özellikle çalışan ebeveynler açısından anlamlı olabilir.
Kolayca emzirme: Gece boyunca, bebek her istediğinde, yataktan kalkmadan rahatlıkla emzirilir.
İhtiyaç karşılama: Çocuk korktuğunda, huzursuz olduğunda ya da başka ihtiyaçları olduğunda, kolayca karşılanır.
Alışkanlık yaratmaz: Beraber uyumak çocukta alışkanlık yaratmaz. Çocuk hazır hissettiğinde zaten sizden ayrılıp, odasında uyumak isteyecektir.
İki taraflı fayda: Çocuk başlangıçta uykusuz bir çocuksa ve beraber olmaktan dolayı iyi uyuyorsa, bu hem çocuk hem de ebeveynler açısından faydalıdır.
Düşük stres: Beraber uyuyan anne ve bebeklerde stres hormonu daha düşüktür ve bu da bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesine yol açar.
İstikrarlı fizyoloji: Beraber uyuyan bebeğin fizyolojisi daha istikrarlıdır. Vücut ısıları daha kararlı, kalp atışları daha düzenli ve nefes alışları sırasındaki uzun süreli duraklamalar, yanlız yatan bebeklere göre daha azdır.
Daha mutlu yetişkinler: Yapılan bazı araştırmalarda, çocukken ebeveynleri ile yatanların, yatmayanlara oranla, büyüdüklerinde daha mutlu, daha az endişeli, daha çok kendine güvenen, uyumaktan daha az korkan, daha az davranış problemleri olan, diğer insanlarla yakınlaşmaya daha müsait ve genel olarak daha bağımsız yetişkinler olduklarını göstermiştir.
SIDS: Bazı araştırmalar beraber uyumanın SIDS riskini düşürdüğünü söylemektedir.

Beraber Uyuma Karşıtları Diyor ki;

SIDS: Beraber uyuma Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) risklerini artırabilir.
Sonrasında bıraktırmak: Beraber uyumak çocukta alışkanlık yaratabilir. Daha sonra ayrılmak zor olabilir.
Mahremiyet: Ebeveynlerin mahremiyeti kaybolur.
Hareketli yatış: Eğer çocuk/ebeveynler hareketli yatıyorsa, diğer tarafın uykusu kaçabilir.
Yatağa sığmama:
Yatakta yer kalmadığından ötürü ebeveynlerden biri başka odada yatmak zorunda kalabilir, bu da huzursuzluğa neden olabilir.
Aynı saatte yatma: Çocuk ebeveynlerle beraber uyumaya alıştığı için, ebeveynler de, çocuk uyuduktan sonra kalksalar bile, en azından başlangıçta, çocukla aynı saatte yatağa gitmek zorunda kalabilirler.
Farklı uyku döngüleri: Çocuklar ile yetişkinlerin uyku döngüleri (geceleri uyanma ve sonra tekrar uykuya dalma) birbirinden farklıdır. İki tarafta, gereksiz yere birbirini uyandırabilir.
Günümüze uygun değil: Beraber uyuma, eski kültürlerde başarı ile uygulansa da, günümüz koşullarına uygun değildir.
Birden fazla çocuk: Eğer birden fazla çocuk varsa, küçük çocukların, 9 aydan küçük bebekler ile aynı yatakta yatmaları sakıncalıdır.
Modern yatağın uygunsuzluğu: Modern yatak, yatağın odadaki konumu ve üzerine konulan yumuşak materyaller bebekler için tehlikeli olabilir. Yumaşak yataklar, su yatakları, yastık, yorgan gibi şeylerin bulunduğu yataklar, ya da çarşafın gevşek olması bile bebeğin boğulmasına yol açabilir. Bebeğin başının yatak ile duvar/yatak başı arasında ya da yastıkların arasında sıkışma riski oluşabilir. Genel kural olarak, eğer ebeveyn yatağı, bebek yatağı için belirlenmiş güvenlik standartlarından farklı standartlar taşıyorsa, bebek, yatakta asla yalnız kalmamalıdır.
Ebeveynlerle ilgili sorunlar: Aşırı kilolu, aşırı yorgun, ilaç alan ve uyuşturucu maddeler kullanan ebeveynlerin çocukla aynı yatakta yatması uygun değildir. Bu ebeveynler hata ile çocukların üzerine çıkarak, boğulmasına neden olabilir. Ayrıca, geçmişinde çeşitli deri hastalıkları olan ve sigara içen ebeveynlerin bebekle aynı yatağı paylaşması sakıncalıdır.
Aşırı sıcaklama riski: Ani Bebek Ölümü Sendromu‘nun daha çok soğuk aylarda artmasının olası sebeplerinden birinin de bebeklerin aşırı sıcaklaması olduğu düşünülmektedir. (Benim yorumum: Anne ve babanın iki taraftan gelen vucüt ısısı zaten giydirilmiş bebeğe fazla gelebilir.)

Uzmanlar Ne Diyor?
Dr. Sears
Bir bebeğin uyuması için çok değişik yöntemler olabilir. Ebeveynler duyarlı olmalı ve aile bireylerinin en iyi şekilde uyuması için ellerinden geleni yapmalıdır. Dr.Sears’a göre beraber uyumak, çocuğun nerede uyumasına karar vermekten daha ileri bir anlam içerir. Ebeveynler, çocuk yetiştirme yöntemlerini belirlerken, geceleri, değişen koşullara uyum sağlayacak şekilde esnek olmalıdır.
Beraber uyumak, bebeğin büyük ihtiyaçları olan küçük bir birey olduğunu kabul etmektir. Beraber uyuduğunuzda, çocuğunuz, gündüz olduğu kadar gece de size güvenebileceğini bilir. Bebeğin ihtiyaçları olabileceğini kabul etmek ve buna saygı göstermek, bebeği şımartmaz. Bebeğin yatağınıza gelmesi, onun sizi idare ettiğini göstermez.
Dr. Sears, beraber uyumanın tanımını aynı yatakta uyumanın dışındaki yöntemlerle genişletmişir. Bebeğinizle birbirinize bir kol uzaklığında yattığınız durumları da beraber uyumak olarak tanımlamıştır. Örneğin, bebeğin yatağını, ebeveynlerin yatağının tam yanına koymak da beraber uyumak olarak sayılmaktadır.

Dr. Ferber
Dr. Ferber genel olarak bebeklerin çok değişik koşullarda uyuyabildiğini, çocuk iyi uyuduğu sürece, psikolojik açıdan, beraber ya da ayrı uyumanın bir fark yaratmadığını söyler. Yani çocuklar, sadece ayrı yatmaktan ötürü kendine güvensiz olmaz. Ya da, tam tersine, beraber yatarak da bağımlı bir birey haline gelmez. Bu nedenle, aileler her iki yöntemden kendilerine uygun olanı tercih edebilir.
Beraber uyumayı savunan grup, bu uyku biçiminin çeşitli kültürlerde yüzyıllardır uygulandığını söylemektedir. Dr. Ferber buna şöyle yanıt verir: İnsan türü gelişirken, beraber yatma alışkanlığı, ağırlıklı olarak sosyal ve ekonomik açıdan ilkel kalmış kültürlerde devam etmektedir. Bu ilginç bir gerçek olmasına rağmen, bu durum, modern kültürlerde çocuğun nasıl uyuması gerektiği ile ilgili olarak bize çok az fikir verir. Biz, çoğu bebeğin 1 yaşına gelmeden önce öldüğü, kaloriferli evler yerine mağaralarda yaşanan, yatak yerine yerde yatılan ve tıp, hijyen gibi şeylerin olmadığı, atalarımızın yaşam koşullarına dönmemeliyiz. Modern çağdan önceki uygulamalar her zaman en iyi seçenek değildir. Dahası, beraber yatılan kültürlerde, anne ve küçük çocuklar aynı yerde uyurken, büyük oğlan çocukları ve erkekler başka yerde uyumaktadır. Dolayısıyla, seksüel aktiviteler yatak odasında değil, çoğunlukla açık/kırlık alanlarda gerçekleştirilir. Bu durum da modern çağın gereklerine uymaz.
Son olarak Dr. Ferber, “eğer beraber uyuma yöntemini seçecekseniz, bunu ne zaman ve nasıl sona erdireceğinizi de planlamalısınız” der. Çoğu aile, erken yaşta beraber uyumaya başlamakta ve bunun belli bir yaşta kendi kendine sona ereceğini ummaktadır. Ancak yıllar sonra, 5, 7, 10 ve hatta 12 yaşına geldiğinde, ebeveyn yatağından ayrılamayan çocuklar vardır. Ebeveynler mutsuz ve çocuklar utanmıştır. Bu çocuklar, yaşıtlarıyla karşılaştırdığında kendini farklı hissetmektedir. Bu noktada çocuklar, ebeveynlerinden daha fazla yataktan ayrılmak istemektedir.

Amerikan Pediatri Akademisi
Ebeveynlerle çocukların aynı odada ancak farklı yataklarda yatmasını ve çocuğun yatağının güvenliğini sağlayacak şekilde düzenlenmesini önerir.(bebeklik döneminde)

Sevgiler

idilob

4 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!