Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Çocuk Odası Renkleri

Son altı, yedi senedir çalıştığım otelde yapılan tadilatlar ve yenileme çalışmaları sebebi ile dekorasyon trendleri, renkler vs. hakkında mimarlarla çalışma fırsatı buldum ve bu konular hakkında gerçekten de epeyce bir yol katettim. İşin sırrı renklerde ve bunları güzel harmanlayabilmekte.

Renkler, ilham verme, heyecanlandırma, sakinlik verme, iyileştirme ve hatta ajite edebilme yeteneğine sahipler. Renklerin etkisine karşı özellikle çocukların ekstra hassas olabildiği bence doğrudur. Yani bir çocuk odası için sadece doğru rengi seçmenin vereceği hissiyat göz ardı edilmemelidir.

Hadi gelin şimdi renkler ve bedenimizde uyandırdıkları hisler hakkında biraz bilgilenelim ve daha sonra çocuk odamızın rengine karar verelim.

Çocuk Odası Renkleri

1. Kırmızı.Çocukların, kalp atışını hızlandırır ve solunum oranlarının arttırır. Heyecanlandırıcı bir etkisi vardır.

Ancak, bazı araştırmalar kırmızıya çok fazla maruz kalındığında saldırgan davranışlar sergilenebileceğini ve odaklanma sorunlarına da yol açabileceğini belirtmekte. Sonuç: Kırmızı uyarıcı bir renk ama zaten huzursuz bir çocuk için iyi bir oda rengi olmayabilir.

2. Turuncu. Güven verdiği, dışa dönüklük ve bağımsızlığa teşvik ettiği söyleniyor. Bu sıcak, samimi ve enerjik renk aslında çocuklar için harika. Bu renk sosyal anlamda da iletişim ve işbirliğini, ilhamı ifade ediyor. Dışa dönük, rahat çocuklar için bence iyi bir seçim.

3. Sarı. Çoğumuzun mutluluk ve neşe duyguları ile sarıyı ilişkilendirebiliriz. Heyecan ve canlılık verir. Dikkat çekicidir. Çalışmalar ayrıca motivasyonla bu parlak ve neşeli rengi de eşleştiriyorlar. Parlak olanları bellek arttırırken, yumuşak sarılar da, konsantrasyona yardımcı olabilir. Ancak parlak sarıyı fazla kullanmaktan kaçının çünkü yüksek dozda parlak sarı ajitasyon ve hatta öfke duyguları yaratabilirmiş.

4. Yeşil. Bu yatıştırıcı ve doğal rengin çocuklar üzerinde sakinleştirici etkisi vardır. Bilim adamları ayrıca, yeşil rengin bir çocuğun okuma hızını ve anlama kabiliyetini artırabileceğini buldu. Kaygılarını minimumda tutabilmek için çocuğunuzun odasında bir miktar yeşil kullanılabilir bence.

5. Mavi. Kırmızının tam tersi etkiye sahip olan mavi renk, kan basıncını ve kalp hızını düşürür. Öfke nöbetleri veya diğer davranışsal sorunlarla karşılaştığınız çocukların odasında yatıştırıcı etkisinden dolayı mavi tercih edilebilir.

6. Mor. Hırslı ve kendinden emin çocukların rengi. Aynı zamanda tutku, yaratıcılık, ve zekanın rengi. Bu derin ve duygusal renk çocuklarda hassasiyet ve şefkat uyandırılması için mükemmeldir. Ancak çok fazlası bilinç altını olumsuz etkileyebilirmiş. Abartmadan kullanılabilir.

7. Pembe. Genellikle tipik kız rengi olsa da pembe, her iki cins içinde kullanılabilir. Sakinleştirici bir havası vardır. Neşe, güven ve rahatlık verir. Bu yüzden erkek çocukların odalarında da nötr bir arka plan ile pembe renklerin ağır bastığı bir tablo, aksesuar veya tekstil ile eşleştirme deneyebilirsiniz.

8. Sıcak renkler. Sıcak renklerin çoğu insana mutluluk, sıcaklık ve rahatlık hissini ilham ettiği söyleniyor. Ayrıca, geniş ve açık alanlarda, gençler için daha samimi bir his yaratılmasını da sağlıyor.Tabii ki, bu kahverengi, vizon ve taba renkleri ile sınırlı olduğunuz anlamına gelmez – parlak ve daha cesur tonlar için bir platform olarak bu sıcak renkleri kullanın.

9. Soğuk renkler. Bir çoğumuz steril, hastane gibi ortamlar ile soğuk renkleri ilişkilendiririz. Ancak, hafif soğuk renkler çocuklar üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca, bu renkler küçük alanları daha geniş göstermeye de yardımcı olur. Bazen çocuk odalarında yumuşaklık ve kontrast için krem ​​tonlarını da koymayı deneyin. Ayrıca sıcaklık ve samimiyet için rahat ve sevimli tekstil ürünleri kullanın bence.

Sevgiler

idilob

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!