Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Çocuklar Neden Meyve Yemeyi Sevmez?

Merhaba,

Sevgili Dayım Memduh Kayışbudak vasıtası ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı , Perinatoloji Yan Dal Uzmanı Prof. Dr. Kılıç Aydınlı’dan çok kıymetli bilgiler almaya devam ediyoruz.
Bu konu oldukça ilginç, bebeklikten çocukluğa geçildiğinde çocuklarımızın niye meyve yemedikleri, tadını neden beğenmedikleri ile ilgili.

Avrupa’da yapılan bir araştırmada çocukların meyve yemedikleri gözlemlenmiş ve sebebi araştırılmış. Altı yıl süren bu araştırmanın sonunda, annelerin 6-6.5 aylık bebeklerine meyve maması hazırlarken salatalık,kavun,karpuz,çilek,şeftali,kabak gibi meyve ve sebzeleri mikser’e doldurup çektikten sonra çocuklarına verdikleri tespit edilmiş. Bebekler büyüyüp de meyve yeme çağına geldiklerinde; mesela çocuğa sadece şeftali verdiklerinde meyveyi dillerindeki tat alma merkezleri ki sayısı 21 imiş, tanımadıkları için yemedikleri gözlemlenmiş.
Netice olarak çaresini şöyle bulmuşlar; 6- 6,5 aylık bebeklere meyve ve sebze püresi yaparken her defasında tek bir meyvenin veya sebzenin püresi yapılacak, dolayısıyla dildeki bu merkezler o meyve veya sebzeyi tanıyacak ve büyüyüp meyve yemeye başladıklarında severek, meyve ve sebzeleri yemeye başlayacaklar.

Umarız bu bilimsel ve yaşamımızı kolaylaştırmaya yönelik bilgiler, kesilmeden gelmeye devam eder.

Sevgiler

idilob

2 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!