Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Çocuklarda Diş Bakımı

Blogda arkadaşlarımı misafir etmeye devam ediyorum. Bugün de çocuklarda diş bakımı hakkında yazdığı açıklayıcı yazısıyla sevgili Tuğba yani Şapşikanne misafirim oldu. Beni kırmayıp, yazdığı bu bilgilendirici yazı için kendisine sonsuz teşekkürler.

Çocuklarda Diş Bakımı

Dişlerimiz hem beslenmemiz hem de estetik duruşumuz için önemli.. Peki ya çocuklarda… Onlar önemsemiyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sağlıklı ve güzel dişleri olan çocukların her yaş aralığında daha mutlu ve kendine güvenli olduğunu söylüyor otoriteler..

Anlayacağınız hiç bir şey için değilse bile çocuğunuzun mutluluğu için  önemli yani dişleri 🙂

Çoğunlukla ergenlik dönemiyle kendisini ve sıkıntılarını daha fazla belli eden diş yerleşim sorunları ve diş- çene ilişkileri de işte tam da bu sebeplerden ihmal edilmemeli.

Diş yerleşim sorunları diyorum, çünkü hem çapraşıklık hem de dişlerin arasındaki açıklık rahatsız edici olabiliyor.

Peki önlemenin bir yolu yok mu? Var..

Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal  ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini  amaçlayan bir anabilim dalıdır.  Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır. Bu konuda uzmanlaşmış diş hekimlerine de Pedodontist denir.

Yaklaşık 6 aylık bir bebekte süt dişleri çıkmaya başlar ve bu dişler ortalama 13 yaşına kadar ufak eksilmeler ve artmalarla ağızda kalır. 13 yıl hiç de az bir süre değil. Süt dişlerinin önemini buradan da anlayabilirsiniz…

Zamanından önce çekilen bir süt dişi, sağındaki solundaki dişlerde boşluğa doğru kayma yapar ve çapraşıklık sebebi olur.

Çürümüş bir süt dişine zamanında müdahale edilmezse, bir kalıcı dişten çok daha kısa sürede çekilmesi gerekecek duruma gelir..

Fırçalanmayan bir diş çürür..

Kısacası, süt dişidir nasıl olsa gidecek diyerek önemsemediğiniz bir diş; çocuğunuzun sağlıksız beslenmesine, çocuğunuzun estetik kaygılar taşımasına,çocuğunuzun dişlerinde çapraşıklıklara ve çocuğunuzun mutsuzluğuna  sebep olur..

İlk süt dişi çıktığı andan itibaren, ortamı tanıması, korkulacak bir şey olmadığını görmesi için diş hekimi ziyaretleri başlamalı; 1 yaşından sonra her 6 ayda 1 bu diş hekimi ziyaretleri aksatmadan tekrarlanmalıdır.Sürekli ve düzenli olarak gittiğiniz bir dişhekimi olursa, daha erken veya daha sık aralıklarla gelmenizi de isteyebilir. Her birey farklı bir çürük yatkınlığına sahiptir. Çocuğunuz “el kadar” bile olsa o da bir birey unutmayalım 🙂

Yine de, dişlerde hiç çürük olmasa, güzel bakılsa bile, çene küçük dişler büyük olduğu zaman yada çene büyük dişler küçük olduğu zaman ortodontik tedaviler gerekebilir.

Ortodontik tedaviler büyük çoğunlukla ağızdaki bütün kalıcı dişlerin sürmesi tammalandıktan sonra yapılır. Ancak, daha erken dönemde de koruyucu- önleyici tedaviler yapılabilir.

diş teli - Çocuklarda Diş Bakımı
ortodontik tedavi ileride oluşabilecek çok daha zorlu tedavilere ihtiyaç kalmadan sizi sağlığınıza kavuşturabilir.

6-7 yaş civarı, ilk ortodonti muayenesi için uygun bir zamanlamadır.Süt dişlerinin en arkasında, 1.azı dişleri çıkmaya başladığı zaman dişlerin durumu az çok belli olur.

1. azı dişleri herhangi bir süt dişinin yerine gelmez. Mevcut dişlerin en arkasından, kemiğin içinden çıkar. Çene büyür diğer bir deyişle. Alt ve üst 1.azı dişlerinin ve alt- üst köpek dişlerinin birbiri ile ilişkisi, ortodontik tedavi ihtiyacı hakkında bize bilgi verir.

Çenelerden birisinin diğerinden daha önde veya geride olması gibi durumlarda veya ufak bir destekle dişlerin te tedavisine gerek kalmadan düzelebileceği bazı durumlarda 7 yaş civarında “koruyucu ortodontik tedavi” ye başlanabilir. Özellikle çene konumunu ilgilendiren durumlarda büyüme gelişmenin yakalaması, sonradan ameliyat gerekmesini önlemek için önemlidir.

Sadece dişleri ilgilendiren bir sıkıntı olduğu zaman, ortodontik tedavi iiçn geç kalınması gibi bir durum günümüzde artık söz konusu değil diyebiliriz. ancak erken yaşta müdahale edildiği zaman kısa süre içerisinde tamamen çözülebilecek bir sorun, ileri yaşlarda çok daha uzun -yıllar sürebilen bir tedavi ile idare eder bir duruma getirilebilir. Çeneyi de ilgilendiren bir durum olduğu zaman ortognatik cerrahi dediğimiz bazen üst çenenin komple yerinden çıkarılıp tekrar konumlandırılmasını da içeren tedaviler gerekebilir.

Şu anda takılıp çıkarılabilen apereyler yardımıyla, tel takılarak, şeffaf plaklar yardımıyla, kafadan destek alan apereyler yardımıyla Ortodontik tedavi yapılabilir..

Genel olarak aklınızda kalması ve bilginiz olması için, dişlerin ne zaman çıktığını gösteren tablo da işe burada…

İlk süt dişinin çıkması 18.aya kadar gecikebilir, sonrası kontrol gerektirir.

Süt dişi geç çıkarsa geç de düşer ve kalıcı dişler de daha geç gelir. Süt dişinin çıkmasında 1 aylık bir gecikme, kalıcı dişlerde 3~6 ay bir gecikme yapabilir.

Diş Numarası
Kemikte Oluşum Başlaması
Ağızda Gözükmesi
Kök Tamamlanması
                                                        ÜST  ÇENEDE
          I
3. -4. AY (ANNE KARNI)
7. AY
1,5-2 AY
          II
4. -5. AY(ANNE KARNI)
8. AY
1,5-2 AY
          III
5. AY(ANNE KARNI)
16-20. AY
2,5-3AY
          IV
5. AY(ANNE KARNI)
12-16. AY
2-2,5 AY
          V
6-7. AY(ANNE KARNI)
21-30. AY
3 AY
                                                        ALT  ÇENEDE
          I
4,5. AY (ANNE KARNI)
6,5. AY
1,5-2 AY
          II
4,5. AY (ANNE KARNI)
7. AY
1,5-2 AY
          III
5. AY (ANNE KARNI)
16-20. AY
2,5-3 AY
          IV
5. AY (ANNE KARNI)
12-16. AY
2-2,5 AY
          V
6. AY (ANNE KARNI)
21-30. AY
3 AY

Kalıcı dişler için:

Diş Numarası
Kemikte Oluşum Başlaması
Ağızda Gözükmesi
Kök Tamamlanması
                                                       ÜST  ÇENEDE
         1
3.-4.AY
7.-8.YIL
10.YIL
         2
10.-12.AY
8.-9.YIL
11.YIL
         3
4.-5.AY
11.-12.YIL
13.-15.YIL
         4
1.5-1,75.YIL
10.-11.YIL
12.-13.YIL
         5
2.-2,5.YIL
10.-12.YIL
12.-14.YIL
         6
DOĞUMDA
6.-7.YIL
9.-10.YIL
         7
2.5-3.YIL
12.-13.YIL
14.-16.YIL
         8
7.-9.YIL
17.-21.YIL
18.-25.YIL
                                                       ALT  ÇENEDE
         1
3.-4.AY
6.-7.YIL
9.YIL
         2
3.-4.AY
7.-8.YIL
10.YIL
         3
4.-5.AY
9.-10.YIL
12.-14.YIL
         4
1,75.-2.YIL
10.-12.YIL
12.-13.YIL
         5
2,25.-2,5.YIL
11.-12.YIL
13.-14.YIL
         6
DOĞUMDA
6.-7.YIL
9.-10.YIL
         7
2,5.-3.YIL
12.-13.YIL
14.-15.YIL
        8
8.-10.YIL
17.-21.YIL
18.-25.YIL

11 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!