Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Çocuklarda Göz Bozuklukları ve Erken Teşhis

Çocuklarda Göz Bozuklukları ve Erken Teşhisin Önemi,

Merhaba,

Bugün çocuklarda göz bozuklukları ve erken teşhisin önemi var..
Nehir üç, üç buçuk yaşındayken bir yere dikkatli şekilde baktığında sol gözünün kaydığını fark ettik. Hatta ilk olarak Murat’ın dikkatini çekti. Daha sonra çevrede ki insanların ” çocuklarda normaldir, öyle şehlalık olur, daha kasları tam gelişmedi vs.” şeklindeki yorumlarına hiç aldırış etmeden, doktora gittik. Bu arada çocuklara bakan uzman göz doktorlarına “pediatrik oftalmolog” deniyormuş. Bunu da öğrenmiş olduk.

Bu kadar küçük çocuklar henüz harfleri bilmedikleri için onlara şekiller gösteriyorlar. Araba, uçak, ağaç vs.. Ayrıca çeşitli makinelere de sokuyorlar ve neticede Nehir’in gözünde hem tembellik hem de hipermetrop bozukluk çıktı. Benim de sağ gözümde tembellik var ve genetik bir durummuş!!! Bilgilerinize, lütfen dikkat edin…

Doktorumuz, göz hastalıkları ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanan ihmaller sonucu çocuklarımızın ileri yaşlarda tedavisi oldukça zorlaşan sorunlarla karşılaşabildiklerini söyledi. Pek çok önemli göz hastalığı küçük yaşlarda ortaya çıkarmış ve ancak erken teşhis ve doğru tedavi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Nehir’e kırmızı bir gözlük aldık. Ayrıca tembellik için akşamları sadece iki saat, çalışan gözünü kapatıyorduk ve tembel gözü ile bakıyordu. Gözünü kapatmak için eczanelerde çok sevimli bandajlar var. Korsan bandı gibi ama çiçekli böcekli. Her akşam içlerinden seçiyorduk. Bugün, güneşliyi mi taksak, yoksa gülen suratı mı yoksa pembe çiçekleri mi? 🙂 Bu durum 2 ay kadar sürdü ve daha sonra kontrole gittiğimizde artık gözünü kapatmaya gerek kalmadığını öğrendik ancak düzenli şekilde gözlüğünü takmaya devam edecekti. Bu konuda çok şanslıydık çünkü Nehir ve kırmızı gözlüğü arasında inanılmaz bir bağ oluştu ve gözlüksüz Nehir düşünülemezdi.Hatta gözlüğün camlarını değiştirmemiz gerektiğinde gözlüğünü bırakmamak için ağlıyordu 🙂 Tabii bunda biraz da sürekli kendisine gözlüğün ne kadar yakıştığını anlata anlata bitiremeyen aile eşrafının da katkısı büyük 🙂 Neyse bir süre sonra gözlüğün derecesi 0,50 küçülmeye başladı. Bundan 3 ay önce gittiğimiz kontrolde doktorumuz artık gözlüğünü sadece okurken veya bilgisayara bakarken takmasını söyledi. Bu arada Nehir son günlerde gözlük taktığında başının döndüğünü söylüyordu ve çok kıymetli!!! gözlüğünü takmayı reddediyordu. Neyse Cumartesi günü kontrole gittik ve doktorumuz da çok ama çok şaşırdı çünkü Nehir’in gözleri çok ama çok sağlıklı hale gelmişti 🙂 Düzenli takılan gözlük ve erken teşhisin sonucu. Şu anda ne kadar mutlu olduğumuzu bilemezsiniz.

Çocuklarımızın göz sağlığı için lütfen aşağıdaki uyarıları dikkate alın.

0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için;

İlk 1 yaşında
Okula başlamadan önce,
Okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.

Ancak aşağıdaki belirtilerde vakit kaybetmeden çocuk göz hastalıkları alanında uzman bir göz hekimine (pediatrik oftalmolog) gidilmelidir.

Gözde kayma (şaşılık)
Takip etmeme
Gözde kızarıklık veya sulanma
Gözde titreme
Bir gözü kısma ya da kapatma
Siyah görünmesi gereken göz bebeğinde beyaz ya da puslu renk
Cisimleri sürekli gözüne yakın tutma
Başını bir yana eğerek bakma
Gözlerini sık sık ovuşturma
Prematüre doğum
Ailede göz tembelliği teşhisi
Ailede göz bozukluğu

Sevgiler

idilob

    E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

    Abone Ol!