Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Çocuklarımıza Doğa Sevgisini Aşılayalım

Bugün haberleri seyrederken, sosyal medya paylaşımlarına bakarken gerçekten de içim acıdı. Çok ama çok üzülüyorum. Kumluca’da, Adrasan’da ve Olimpos’daki orman yangınları, yanmış hayvan görüntüleri dayanılır gibi değil. Tüm Antalya’yı ayağa kaldıracak bir kampanya düzenlemeyi bile düşündüm. Hep birlikte ormancılara, itfaiyeye yardımcı olsak,bir şeyler yapsak böyle seyirci kalmasak:(

Dünyanın en güzel koylarından biri gözümüzün önünde yanıp, gidiyor. İnsanoğlu sanki güzel olanı yok etmeye, yakıp, yıkmaya programlı.

Sonra aklıma blog da çocuklara doğayı sevdirmekle ilgili yazdığım yazı geldi. ‘Haydi Çocuklar Doğaya

Bizden sonraki nesillere hiç olmazsa doğa sevgisini aşılamayı başarırsak, dünyamızın betona değil, yeşile ihtiyacı olduğunu anlatırsak, öğretirsek belki bizim de çorbada tuzumuz olur.Unutmayın, Orman bekçiyle değil, sevgiyle korunur. Ormanların dünyanın akciğerleri olduğunu,temiz hava ve yağmur için önemini lütfen çocuklarımıza anlatalım. Binlerce hayvanın yaşamı için, binlerce insanın evine ekmek götürebilmesi için önemini öğretelim. Ağaçları keserek yapacağımız evlerin, otellerin, beton yapıların sadece bazı insanların para ile ilgili aç gözlülüğünden kaynaklandığını unutmayalım. Hepimize yetecek kadar barınma alanı zaten var. Neden özellikle ağaç keserek, ormanı yok ederek, gerekmediği halde yenilerini yapıyoruz. Başka yer mi yok?

Ve tabii bir ormanın oluşabilmesi için yüz yıllık bir sürece ihtiyacımız olduğunu unutmayalım. Çocuklarımızla seyredeceğimiz belgeseller, doğayı anlatan kitaplar bize yardımcı olacaktır. Belki doğa yürüyüşleri, doğal güzelliklere yapılacak geziler, kamplar da iyi olur.

idilob

“Gelin bağa yeşiller kuşanan doğayı görün
Her köşede bir çiçek dükkanı açan doğayı görün
Güller gülerek sesleniyor bülbüllere:
Susun, susarak doğayı görün.”
MEVLANA

    E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

    Abone Ol!