Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Çocuklarla Şiddeti Konuşmak

Çocuklarla Şiddeti Konuşmak

 Bugün ebeveynler  olarak çocuklarımıza açıklamakta zorluk çektiğimiz “şiddet” konusunda, Nehir’in okulunun rehberlik bölümünce  paylaşılan bilgilendirmeyi aynen ben de sizlerle paylaşıyorum.

Ülkemizde ebeveynler çocuklarına şiddet, terör ve savaş kavramlarını açıklamak gibi zor bir görevle karşı karşıyalar.

Ne   kadar zor olsa da, çocuklarla bu konuşmaları yapmak oldukça önemli.

Aileler sorular karşısında sessiz kalmayıp gerekli açıklamaları yaparak onların kendilerini daha güvende hissetmelerine ve yaşadıkları dünyayı daha doğru anlamalarına yardımcı olabilirler. Bu konuları konuşurken anne babaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar var. Çocukları korumaya çalışırken onlara hazır olmadıkları konularla zarar vermemeye özen göstermeliler.

Çocukların aklına gelenleri sorabilmeleri için zaman ve rahat bir ortam sağlayın. Hazır olmadıkları konularda konuşmaları için onları zorlamayın. Hazır olduklarını anlamanın en iyi yolu, sormalarını beklemektir.

Çocuklar genellikle etraflarında olan olayları kişiselleştirme eğilimindedirler. Kendileri, aileleri ve tanıdıklarına ne olacağı konusunda endişelenirler. Bu konularda özellikle güvence vermek gerekir.

Bazı çocuklar yaşları veya gelişim seviyeleri nedeniyle duygularını ifade edemeyebilir. Direkt konuşmalardansa konuyla ilgili resim yapma, oyun oynama, birlikte hikâye yazma gibi teknikleri kullanabilirsiniz.

Soruları cevaplarken yaşına uygun, somut kavramlar seçmeye ve aşırı detay vermemeye dikkat edin. Gerçekçi olmayan sözler vermemeye çalışın. Çocuklar dürüst olmadığınızda hemen anlarlar.

Cevaplarınızda insanları din, ırk, etnik köken gibi gruplara ayırmamaya özen gösterin. Bu tür konuşmalar hoşgörüyü ve ön yargılı olmamayı öğretmek için iyi fırsatlar.

Çocuklar en çok ebeveynlerini gözlemleyerek öğrenir. Bu yüzden konuyla ilgili ne hissettiğinizi ve bu duygularla nasıl baş ettiğinizi görmesi onun için faydalı olacaktır. Kaygılanıyorsanız söylemekten kaçınmayın, ancak nasıl başa çıktığınızı ve olumlu düşüncelerinizi de paylaşmayı unutmayın.

Televizyonda yaşananlarla ilgili haberleri izlememesi için çabalayın; içerikler çocuklar için uygun değil. Maruz kalacakları bazı görüntüleri, özellikle küçük çocukların anlayabilmeleri mümkün değil.

Savaş ve terör yetişkinler için bile kabul edilmesi zor kavramlar. Çocukların öğrendikleri   karşısında   üzüntü, kaygı ve kafa karışıklığı yaşamaları çok normal. Bu süreçte onların yanında olmak, fiziksel teması ve güvenli iletişimi arttırmak yaşananların yükünü biraz hafifletebilir.

 Kaynak: THERAPIA GROUP PSİKOLOJİ&PSİKİYATRİ;  Psikiyatrist Dr. Alper Hasanoğlu öncülüğünde; Uzm. Psk. Burcu Gençer, Psk. Ceylan Özge Kunduz, Uzm. Psk. Şencan Taşkale tarafından hazırlanmıştır.

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!