Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Cumhuriyet Çocuğu!

Cumhuriyet Çocuğu!

Bu dünyada ki en büyük hazine, hiç şüphesiz ki insanın bir evladı olması ve gün be gün onu hayata hazırlarken ve sonrasında yaşadığı ve biriktirdiği duygu ve anılardır..

Bebeklik çağlarında, çocuğumuzun gelişimi esnasında daha çok içinizi coşkuyla kaplayan, şirinlikleriyle sizi zaman ve mekan boyutundan koparan bu duygu alışverişi, çocuğunuz birey olma yolundayken bambaşka bir boyuta giriveriyor.
Sevgi ve sorumluluk duygusunun harmanlandığı, ebeveyn olarak topluma hayırlı bir insan yetiştirme güdüsü, zaman zaman ağır basıyor. Hele ki eğitim çağına gelince çocuğunuzla geçirdiğiniz sevgi dolu, bol oyunlu zamanlar artık fotoğraf arşivlerinde hatırladığınız güzel anılar olarak yerini alıyor.
Bu dönem öylesine çabuk geçiyor ki; zaman su gibi akıyor sözü işte o fotoğraflara bakarken bir kez daha anlam kazanıyor. Her yaşın ayrı bir güzelliği ve zorluğu mutlaka vardır fakat bebeklik çağında paylaşılan o sevginin, o öğrendiği tüm değerlerin çocuğun yaşamı boyunca ona içsel bir kılavuz gibi yön göstereceğini bilmek, bu dönemleri daha önemli ve kıymetli kılıyor.

Okul çağına gelen çocuklarımızla birlikte, biz ebeveynlerin de ruhsal dünyalarında bir kapı açılıyor. Okula başlayan çocuğumuzla beraber biz de zamanın geçmiş tecrübelerini hafızalarımızda tazelemeye ve kendi dönemimizle bu dönem arasında bir bağ kurarak adeta geçmişi ve bugünü iyileştiriyoruz. Bizde olmayan olamayan imkanlarla şimdiki nesilde olmayan değerleri tayin edip, güzel yarınları inşa etmeye çalışıyoruz.

Okula başladığım ilk gün halâ hafızamda dün gibi hatırlarım çünkü o gün tüm aileye yıllarca espri konusu olmuştur.  Hepimiz her hatırladığımızda nasıl güzellikler yaşadığımızı anmanın mutluluğunu yaşarız.
Ben okula gittiğim ilk gün İstiklal Marşını coşkuyla söylemiştim. Öğretmenimiz de çakı gibi dimdik durmamız konusunda hepimize telkinde bulunmuştu. Akşam eve gelince ödevlerimi bitirip koltukta uyuya kalmışım. Annem ve babam da televizyonun kapanış saatine kadar beklemişler. 80’li yılları hatırlayanlar bilir! Gece bayrak töreni ve İstiklal Marşı okunur yayın öyle biterdi. Televizyonda İstiklal Marşını duyan ben uyku sersemi bir hışım kalkıp, ayakta dikilip, istiklal Marşını söyleyince yıllar boyu konuşulacak olan bir anıya imzamı atmış bulundum tabii…Gülmenin yanında bayrağıma ve vatanıma olan bağlılığım da her seferinde takdir ve gururla karşılanınca pek bir hoşuma giderdi..😊
Çocuklarımız da henüz küçücükken,  eşimle birlikte, çocuklarımıza İstiklal Marşımızı çok güzel video kayıtları yaparak öğrettik. Şimdi o kayıtları dinleyince hem çok eğleniyoruz, hem de çok gururlanıyoruz. 😊
Bizler her sabah vatanına ,bayrağına ,ülkenin bölünmez bütünlüğüne ve Atamızın ilkelerine bağlı kalacağımıza ant içmiş bir nesiliz. Şimdi ise bu ant kaldırıldı..Ama bizim ettiğimiz yeminler halâ bu vatanın gök kubbesinde asılı..Bizler gelecek nesillere bu değerlerimizi öğretmek ve varlığımızı ilelebet sürdürebileceğimiz özgür,aydın,çağdaş,modern bir Türkiye bırakmak gayretiyle sorumluluğumuzu en ağır şekilde hissettiğimiz bir dönem yaşıyoruz.
Çocuklar hepimizin çocukları ve bu ülke de hepimizin ülkesi.
Birliği,beraberliği,düşünmeyi,adaleti,hakkını savunmayı,barış içinde  yaşamayı,hayal kurmayı,hedef koymayı,umut etmeyi,çalışmayı ,doğruluktan ayrılmamayı ve her ne olursa olsun Cumhuriyetinden asla vazgeçmeyecek bir nesli yetiştirmenin boynumuzun borcu olduğu bir dönem yaşıyoruz. Onun için evlatlarımıza,
Her zamankinden daha çok Sevgiyle,
Her zamankinden daha çok Saygıyla,
Her zamankinden daha çok Aklıyla, düşüncelerini paylaşacağı ve özgürce yaşayacağı bir ülke bir dünya bırakmak lazım…

Sevgiyle ,

Nur Üçgün

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!