Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Değişerek, Dönüştürmek

DEĞİŞEREK, DÖNÜŞTÜRMEK

Kısa bir hafta sonu molasından sonra, hiç hız kesmeden kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazı birazda  yaşarken öğrendiklerim…..

Bir turizmci olarak bir çok  insanla muhatap oluyorum. Hem de farklı milletlerden. Hepsinin davranışlarını izliyorum ve görüyorum ki hiç kimse  kendini değiştirmek istemiyor. Herkes  kendinden çok memnun ve her davranışında hem haklı, hem de biraz kurban rolünde. Kendisini  bu şekilde davranmaya iten bir sürü bahane sayabilir.  Oysa ki bir başkasının;  çocuğunuzun, babanızın, annenizin, kardeşinizin, arkadaşınızın, kocanızın, kayın validenizin, müdürünüzün, çalışanlarınızın vs. size karşı  DAVRANIŞLARINI  DEĞİŞTİREBİLMEK  İSTER MİSİNİZ? diye sorulduğunda  hepimizin cevabı “EVET”…

Ne kadar komik değil mi kendimizi değiştiremezken, bir başkasını kolayca değiştirebileceğimizi sanıyoruz. Başımıza gelen her şey için başkalarını suçluyoruz. Nedense tüm bu olayları yaşamımıza çekenin kendi düşünce biçimimiz ve yaşam şeklimiz  olduğunun farkına varamıyoruz.

Çocuklarımız  ebeveynlerinin  aynadaki dev yansımalarıymış. Mesela, çocuğumuzun sevgisiz olduğunu düşünüyorsak şöyle bir içimize dönüp, düşünelim. Acaba çocuğumuza biz yeterince sevgi verebildik mi?  Ya da çocuğumuzun sürekli bizi eleştirmesinden yakınıyorsak şöyle bir durup kendimize bakalım acaba çocuğumuzla nasıl bir ilişkimiz var . Farkında olmadan  biz sürekli çocuğumuzu acımasızca eleştiriyor muyuz. Bence cevap kocaman bir EVET!!!   Çocuğumuza sürekli olarak, yalan söylememesini, arkadaşlarıyla iyi geçinmesini, beklemeyi bilmesini, her gördüğünü istememesini vs. vs. söyleyip duruyoruz. Tabii ki de bunların hepsi kendi içinde çok kıymetli sözler ancak söyleyen kişinin davranışları ile örtüşmüyorsa bir süre sonra sadece havada uçuşan sözcükler haline dönüşüyor.

Aslında bakış yönümüzü değiştirdiğimizde, aynayı kendimize tuttuğumuzda çocuklarımızla olan ilişkimizde, bizden gelen yansımalarla çocuklarımızda oluşan davranışları daha net görebiliriz. Çocuğumuzdan davranışını değiştirmesini beklemek yerine o davranışı biz yaşamımızda değiştirdiğimizde çocuklarımızdaki farklılıkları daha hızlı göreceğimizden eminim. Neden ebeveynler değişmeli? Çünkü çocuklar davranışları model alırlar. O zaman neymiş, değişerek, dönüştürmek mümkünmüş.

Sevgiler

İdilob

4 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!