Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Ergenlikle Birlikte Gelen “Güzellik”

Ergenlikle Birlikte Gelen “Güzellik”

Çocuklarımızın çocukluktan çıkıp ergenliğe adım attığı dönem, bizim de tecrübe etmediğimiz, ne yapacağımızı bilmediğimiz bir dönem olup çıkar J Bu dönemde çocuğumuzun yaşadıklarını anlamak ve ona göre davranmak, kimi zaman zor olsa da ebeveynler olarak dileğimiz bu dönemi olabildiği kadar sıkıntısız geçirmeleridir. Bana sorarsanız bu dönemde yaşanan çatışmaların ve sorunların önemli bir nedeni de biz ebeveynlerin çocuğumuzun artık büyüdüğünü, bizlerden bağımsız,  kendi kararlarını kendi verebilen ve artık kendi hayatlarını yalnız başlarına da idame ettirebilen gençler  olmalarını kabul edemememizden ve kendi fikirlerimizi dayatmamızdan da kaynaklanıyor biraz.

Koşturmalı geçen bir bebeklik dönemi ardından iletişimin zirve yaptığı çocukluk dönemi gelir. Bu dönemde anne ve baba olarak çocuğunuzun tüm ihtiyaç ve isteklerini çözdüğünüzü düşünürsünüz. Tam da bu sırada ergenlik başlar; hiç tanımadığınız bir dönem ile karşı karşıya kalırsınız. 11-12 yaşlarında başlayan ergenlik, 17-21 yaşları aralığında sona erer. İlk dönemlerde hormonlarda yaşanan değişimler, çocuğunuzun da kendisini çözmeye uğraştığı, davranışlarını kimi zaman kontrol edemediği bir döneme işarettir.

Her Şey Hormonların Suçu Mu?

Ergenlik dönemi vücudun çeşitli değişimlerden geçtiği, değişimlerin fark edildiği ve bu değişimlerle mücadele edildiği bir dönemdir. Tam olgunluğa erişme döneminde kat edilen büyük yol bu dönemde zirve yapar; çocuklarımız kendilerini ve bedenlerini daha yakından tanır, tanıma isteği duyar. Karşı cinse olan ilginin de arttığı bu dönemde çocuğumuz kas gücünün de farkına varır; erkekler kızlardan çok daha yoğun kas gücüne sahip olduklarını ayırt eder.

Hormonların da farklı değişim ve gelişimlerden geçtiği bu dönem, bedende fark edilir değişimlerin gözlendiği bir dönemdir. Özellikle boy uzaması, ciltte sivilcelenme, vücutta kıl oranının artması ve cinsel organların gelişmesi, çocuklarımızın kendilerinde ilk olarak gördüğü değişimlerdir. Ergenliğin ilk dönemlerinde orantısız olan büyüme ve gelişmeler, ergenliğin son dönemlerinde bir ahenk içinde seyretmeye başlar, orantılı bir hale gelir. Çocuklarımız da bu dönemde yaşadıkları ve hissettiklerini arkadaşları ile paylaşamama sıkıntısı yaşama; yalnızca kendisinin bu değişimden geçtiğine inanma fikrine eğilimlidirler. Oysa bu değişikliklerin yaşamlarının temel taşlarının atıldığı bir döneme ait olduğunu bilmeleri gerekir J

Ergenlik Döneminde Karşılaşabileceklerimiz

Çocuklarımızın bu özel döneminde yanlarında olmak biz anne babaların ilk yapması gerekenlerden. Yaşadığı veya hissettikleri ne olursa olsun bizlerin sevgisini hissetmek, bir ergen farkında olmasa da ona en iyi gelenlerden. Zira bu dönemde özelikle yalnızlık isteği, hatta kendini yalnız hissetme isteği ağır basar. Küsme, etkinliklere katılmama veya kendini soyutlama noktalarına varır. Aynı zamanda yüksek oranda yaşanan değişimler, okulda başarısızlığı da getirebilir. Ders çalışma konusunda isteksizlik yaşarken, bir kısır döngüye dönüşme ihtimali de ortaya çıkar. Sebebi ne olursa olsun çocuğumuzu anlamalı, baskıdan özellikle kaçınmamız gereken bir dönem olduğunu hatırlamamız gerekir J

Evde veya bulunduğu alandaki otoriteye karşı gösterilen direniş de bir ergen gencin yaşadığı başat şeylerden biridir. Özellikle anne ve babayla çatışma yaşama, direniş gösterme en sık yaşanan gerilimlerdendir. Fakat bunları bir gerilim olarak görmek, hem gence hem de ebeveyne zarar verecektir.

anne seni duymuyorum - Ergenlikle Birlikte Gelen "Güzellik"

Söz dinlemeyen çocuğumuzun bir birey olduğunu hatırlamalı, yaşama ihtimali yüksek olan sabırsızlık, dalgınlık, inatçılık ve kabalık davranışlarını anlayarak karşılamalıyız. Çünkü tüm bu davranışlar cinsel olgunluk süreci sona erdikten sonra zamanla kaybolacaktır. Önemli olan bu dönemde çocuğumuzun kendisini iyi bir birey, sevgi ile sarılmış bir genç ve yetişkinliğe yaklaşmış bir kişi olarak görmesine yardımcı olmaktır.

Özgüvenin Ergenlik Döneminde Önemi

Özgüven, kişinin yaşamda kendine bulduğu yer ile birebir ilgili bir kavramdır. İşgal ettiği yeri ve statüyü hak ettiğini düşünen birey, kendinden emin olur. Özgüvenin bir başka özelliği ise yaşamda aktif olmak ve hareket etme cesareti gösterebilmektir. Bu da tamamen kişinin atacağı adımlardan sorumlu olması ve bunu istemesiyle ilgilidir. Çocuklarımızın da ergenlik dönemine girdikleri andan itibaren keşfettikleri ilk şey bireysellik ve cinsiyettir. Bir ergen genç kendisini ifade etmek için bu iki alanı kullanır ve böylece anlaşılmayı bekler. Zira kendi kişiliğini bulma dönemi olan bu dönemi, kendini gerçekleştirmek için kullanır.

Bu dönemde sıkça rastlanan davranışlardan biri de toplumda kabul edilir olmak için ünlü bir isme benzemek veya beğenilen bir kimse ile ortak nokta bulma çabasıdır. Böylece şarkıcılar, futbolcular, oyuncular ve sosyal medya fenomenleri cazip hale gelir; onaylanma çabasını gerçekleştirmesini sağlar. Bu dönemde çocuğumuzun varlığının, kendisinin, iç güzelliğinin önemini hatırlatmalı, sevgimizle onun bizim için önemli olduğunu çok daha sık aralıklarla hatırlatmalıyız. Onlar için önemli değilmiş gibi görünse de uzun vadede etkisi olacağını unutmadan, yılmadan çalışmalıyız 🙂

5 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!