Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Eşeğe Altın Semer de Vursan, Eşek yine Eşektir.

Eşeğe Altın Semer de Vursan, Eşek Yine Eşektir.

Bugün sabah sabah gördüklerim beni çoooook şaşırttı. Ofise doğru yürürken karşıdan küçük kızının elini tutmuş bir yandan da telefon ile konuşan hoş bir hanım geliyordu. Hemen yanlarında da  5-6 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim oğlu yürüyordu. Küçük kız belki 10 kere anne! anne! anne! dediği halde, annesi hiç oralı olmadan, sanki ona seslenilmiyormuş gibi suratında son derece umursamaz ve rahat bir ifadeyle telefonda konuşmaya devam etti. Daha sonra küçük oğlan Yeter sus!!! diye bağırıp, 3 yaşlarındaki kız çocuğuna sert bir tokat attı. Çocuğun yanağı kıpkırmızı oldu. Ağlamaya başlayıp, bir de sinirden çığlıklar atan kıza, oğlan daha da sinirlendi ve “Sussss! diyorum” diye bağırıp, boğazını sıktı.

Ben şoktan kocaman kocaman açılmış gözlerimle anneye bakarken, anne ne mi yapıyordu??? suratında aynı umursamaz ve sanki kavga edenler kendi çocuğu değilmiş gibi  şuursuz ve alık ifadeyle baygın baygın telefonda konuşmaya devam ediyordu.

Çocuğun boğazını sıktı yaaa.. İnanılmazdı. Ağzını açıp, bir kelime etmedi. Oğlum niçin vuruyorsun? O senden hem küçük, hem kardeşin demedi. Al işte kadına şiddet canavarının tohumları yeşertilmeye başlanıyor. Çocuğuuuummm kardeşine ne kızıyorsun, ben kardeşine bir kerecik “efendim” deseydim, kardeşin de boğazını yırtmak zorunda kalmayacaktı diyemedi. Aval aval bir de etrafa baktı. Ne var bunda, ne bakıyorsunuz der gibi. Yani anlayacağınız o hoş görünümünün altında bu hanım çocuk yetiştirme konusunda ciddi anlamda sınıfta kaldı.

Bu konuyu zaten içimde bir süredir düşünüyordum. Eğitimli ve bilgili olmak, görgülü ve terbiyeli olmak anlamına gelmiyor. Görgü ve terbiye kesinlikle aileden geliyor. Hep, diyoruz ya çocuklarımız bizim dev aynasındaki yansımalarımız diye. Daha şimdiden kaba kuvvetle karşısındakini susturmayı öğrenen , fiziksel gücünü, güçsüzü ezmek için kullanabilen bir çocuk Harvard’ da okusa, Boğaziçinden mezun olsa ne yazar. Ya diğerine ne demeli, içinde şimdiden büyümeye başlayan öfke ve nefret, kim bilir nasıl dışa vurulacak. Ya içine kapanacak ya da isyankar bir genç kız olacak. Boşuna dememişler; ” eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.” 

Bunun için aile içi düzen, anne ve babanın bir birine davranışları, evin içindeki konuşmaların düzeyi hepsi çok ama çok önemli.

Sevgiler

idilob

3 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!