Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Haftanın Kitap Önerisi – Matilda

Roald Dahl kitapları arasında en sevdiklerimden hatta belki de şimdiye kadar okuduklarım arasında en sevdiğim 1988 yılında basılan ve ödüllü ve belki de en ünlü kitabı “Matilda”.

Matilda, kitap okumayı deli gibi seven, çok zeki bir kızdır. Anne-babası ise, onun işe yaramaz bir baş belası olduğunu düşünmektedir.Oysa kendileri, yalnızca televizyon izlemek ve insanları aldatarak para kazanmakla ilgilenen insanlardır. Derken Matilda annesiyle babasına güzel bir ders vermeye karar verir..

5,5 yaşında dahi bir küçük kızın hiç kaale alınmadığı evinde, daha okula başlamadan okuma yazma öğrenip köyün kütüphanesindeki tüm kitapları okuması ve tam bir kitap kurdu olması… Anne babanın Matilda´ya kayıtsızlığı neredeyse yokmuş gibi davranmaları… Okula başladığında ondaki cevheri fark eden öğretmeni, bu sırada Matilda´nın garip bir şekilde ortaya çıkan üstün güçleri… Matilda ve öğretmeni arasında gelişen sevgi ve sırdaşlık… Roald Dahl´ın tüm kitaplarındaki absürtlükler silsilesi içinde o küçük kız için içiniz yanıyor anne babayı bir sarsmak, öğretmenini de alnından öpmek istiyorsunuz kitabı okuyunca… Bir yandan da Matilda´nın zekasının her koşulda onu kurtaracağına güveniyor böylece biraz rahatlıyorsunuz…

Bence harika bir kitap ve 9-10 yaş üzeri tüm çocukların çok keyifle okuyacağı bir hikaye. Can Çocuk Yayınlarından. Resimler her zamanki gibi Quentin Blake imzalı.

Roald Dahl Kimdir ?

1916´da Galler´ın Llandaff kentinde doğdu. 1932´de İngiltere´nin tanınmış özel okullarından birini bitirdikten sonra, üniversiteye gitmek yerine Kanada´daki Newfoundland´e yapılan bir keşif yolculuğuna katıldı.

Afrika´da Shell Petrol Firması için çalıştı. II. Dünya Savaşı´nda savaş sırasında tanıştığı romancı C.S.Forester´ın özendirmesiyle, orduda çalıştığı yıllarda başından geçen olayları yazmaya başladı. Daha sonra RAF savaş uçaklarında pilotluk yaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı. Ve bu olay onun ilk kısa öyküsüne konu oldu: “Shot Down Over Libya”.İlk kitabı, Walt Disney için yazdığı Gremlins oldu. Çocuk kitaplarının yanı sıra büyükler için yazdığı kitapları ve oyunları vardır. Dahl 23 Kasım 1990 tarihinde Oxford, Oxfordshire, İngiltere´de 74 yaşında bir kan hastalığı nedeniyle vefat etti.

Kuralları hiçe sayan ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazardır. Onun kitapları ve öykülerinin çoğu film haline getirilmiştir ve tüm dünyada gösterilmiştir. Onun en popüler kitapları arasında Charlie´nin Çikolata Fabrikası, Charlie´nin Büyük Cam Asansörü, Dev Şeftali, Matilda, Cadılar, BFG ve Kiss Kiss vardır.

Kendi yazdığı otobiyografisi Boy , Roald Dahl´ın çocukluğunu anlatmaktadır. Bir başka kitabı Going Solo ´da ise Dahl´ın savaş içindeki anıları ve deneyimleri yazmaktadır.Ayrıca Great Missenden´de bir Roald Dahl Müzesi ve Öykü Merkezi bulunmaktadır. Bu merkez Dahl´ın çalışmalarını göstermektedir.

Kitapları:

1943: The Gremlins

1964: Charlie´nin Çikolata Fabrikası

1973: Charlie´nin Büyük Cam Asansörü

1961: Dev Şeftali

1970: Fantastic Mr Fox

1988: Matilda

1983: Cadılar

1981: George´un Harika İlacı

1975: Dünya Şampiyonu Danny

1980: The Twits

1982: Koca Sevimli Dev

1985: Zürafa, Peli ve Ben

1990: Esio Trot

1991: The Minpins

1991: The Vicar of Nibbleswicke

E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!