Reklam VerBurada rekalamım görünsün istiyorum.

Macera Başladı!

Merhaba,

Hayaldi, gerçek oldu… Selina nasıl mı doğdu? Hemen anlatayım;

Her akşam uyumadan önce Nehir ile kitap okuduğumuzu zaten sürekli  söylüyorum. Fakat okuyacak kitap, anlatacak masal bulmakta zorlandığım bir süreç oldu. Dünya klasikleri inanılmaz. Hepsi ama istisnasız hepsi hikayenin içinde kötülük barındırıyor. Her zaman iyi ve kötünün savaşını anlatıyor. Evet çoğu zaman iyi kazanıyor  ama kötülüğü, büyücüyü, cadıyı, canavarı da çocuğun aklına sokuyor. Beni en çok üzense bu masallar çocuklarımıza 3 yaşından itibaren anlatılmaya başlanıyor. Tevekkeli boşuna psikologlar çocukluğa döndürmüyor insanları. Çocuklarımızın o tertemiz beyinlerine neler yüklüyoruz.

En çok verdiğim örnek; Pamuk Prenses! Üvey anne dehşeti 🙁 Düşünsenize kalbini sök ve bana getir!!! Bu nasıl bir vahşettir.

-Anne neden annesi Pamuk Prensesi öldürüyor. Kalbini neden söküyor? vs. vs..

Hadi anlat bakalım, anlatabilirsen. Tabii bir sürü uydurmalar, masalı değiştirerek anlatmalar filan…

Zaten bildiğiniz üzere, blogda da çocuklar için kendi masallarını, kendilerinin yazabileceği ” Yazar Çocuk” kampanyası başlatmıştım. Sonra, ben de çocuğum için kendi masalımı kendim yazmaya karar verdim. Çok da zor olmadı. Zaten yaptığım işten, yaşadığımız ortamdan epeyce birikmiş malzemem vardı.

Selina ismini Nehir’in sınıfında yaptığımız bir anket sonucunda çocuklar koydu. Selina karakteri ise Nehir’in küçüklüğü. Zaten resimde gördüğünüz gibi sadece biraz saç ve göz rengi ile oynadık 🙂

Şu anda serinin ilk kitabı çıktı. “Okula Gitmek İstemiyorum.” İkincisi ise yolda resimleri çiziliyor. Sevgili Aygül Öveç gerçekten harika bir iş çıkardı. Resimler muhteşem oldu.

Bu arada kendi mesleğim olan Turizme yeni başladığım sırada daha doğrusu üniversitede öğrenciyken yanında staj yaptığım Sevgili Bilge Öztoplu sayesinde, ki onun da şu anda harika iki kitabı var. ” (İlişkiler Okulu ve Mutluluk Bilgeliği) Ulak Yayıncılık ve İbrahim Horuz ile tanıştım.

Her zaman olduğu gibi yine çok şanslıydım. Pek çok yazarın geçtiği engebeli yollardan geçmek zorunda kalmadım ve karşıma bu piyasanın en güzel insanları çıktı.

Kitabı okuyan çocukların yorumları ve geri dönüşler neredeyse mükemmel.

Kitap beni çok sardı
Kitabımı okurken umurumda mı ki dünya 🙂

İlk okul 2. sınıf çocuklarının rahatlıkla kendi kendine okuyabileceği bir kitap. Daha küçükler ise resimlerine bakarken, sevgili anne ve babalar keyifle çocuklarına okuyabilirler.

Şu anda internette neredeyse tüm kitapçılarda var. Kitap yurdu, idefix, d&r, kitap denizi, kitap ambarı ve tabii ki Doğu Kitabevi…. Yavaş, yavaş kitap dükkanlarında da yerini alıyor. Antalya’da yaşayanlar Yavru Fil Kitabevinden alabilirler mesela:)

Yine Antalya’da okullarda imza günleri düzenlemeye başlayacağız. İmza gününde giymek için Selina tshirtlerimiz bile hazır 🙂

Bu arada teşekkür edeceğim bir çok kişi var, ailem, arkadaşlarım, dostlarım liste çok uzun hepsi kendisini biliyor ve zaten daha önce bir çok kez teşekkür ettim ama en çok da kızıma, bana Masallar yazdıran, anneliği yaşatan sevgili kızıma teşekkür ederim.

Umarım sizler de serinin ilk kitabı “Okula Gitmek İstemiyorum.” ile ilgili yorumlarınızı benimle paylaşırsınız.

Sevgiler.

idilob

Not: Sizlerden gelen yorumlar sonucunda, 2. baskıda kitabımızın ismi “Selina’nın Okul Macerası” olarak değişti ve yazı puntosu büyüdü.

2 Comments
E-posta Bildirimi Almak için Kayıt Olun

Abone Ol!